מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן: "מחוץ לתל אביב יש קופצים על דירות"

בכנס שערכה דן אנד ברד סטריט ניסו מנכ"לי חברות הנדל"ן אופטימיות המכירות נמשכות גם אם בעזרת הנחות

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

מנהלי חברות הנדל"ן הגדולות במשק ניסו לשדר עסקים כרגיל היום בכנס שאירגנה חברת ניהול הסיכונים דן אנד ברדסטריט. לפחות על פי המנכ"לים, אמנם יש רגיעה במחירים, אך הביקוש עדיין קיים לאור הריבית הנמוכה וחוסר ההיצע. "אני מתפלא על נבואות הזעם שמחירי הנדל"ן ייפלו. נראה האטה קלה במחירים, האטה שאנחנו לקראת הסוף שלה", אמר אופיר גרינבג, מנכ"ל אזורים. "הביקוש כבוש אמנם, אבל הוא נמצא".

מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן תמיר דגן הסכים כי טבעי שתבוא רגיעה אחרי שלוש שנים. "מי שמדבר על משהו אחר לא חי בעולם הנדל"ן. משהו הכניס לאנשים לראש שהמחירים יירדו, אבל כשאתה מוציא את האנשים מתל אביב הם קופצים על זה כהשקעה וגם למגורים. אם הלקוחות מקבלים הרגשה כי אתה הולך לקראתם עם הנחות, יש ביקוש. בשורה התחתונה, קרקעות לא משתחררות, הריבית נמוכה ואין התחלות בנייה לכן גם הביקוש לא נעלם".

ליטל גינדי מטלון, מנכ"לית משותפת ומבעלי חברת גינדי החזקות, התייצבה מאחרי המבצע שערכה לאחרונה החברה בראשון לציון, שכלל הורדת מחירים של 18% על המחירון, כך לפחות על פי החברה. "צריך לדעת באיזה מחיר למכור לציבור. אנחנו לא בונים בשביל לשמור את הדירות במלאי". אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים, ניסה גם הוא לשדר עסקים כרגיל: "הקיץ היתה תקופה קרה בשוק, אבל סיימנו עם מחזור מכירות מעולה ונכנסנו במגמה חיובית לינואר. כשיודעים לתת לאנשים את המחיר שהם מחפשים, הם מביאים את הכסף. מכרנו 20 דירות בתלמי מנשה בחודשים האחרונים, ללא צורך בקמפיין, כך גם בקריית ים. אם מכרנו דירה בעיר ימים בנתניה בתמורה ל-2.7 מיליון שקל, כנראה שיש ביקוש".

תמיר דגן
תמיר דגןצילום: דודו בכר
אבי לויצילום: סיוון פרג'

מנכ"ל תדהר גיל גבע מוצא את הפתרון שיביא להוזלה במחירי הדירות במדינה. "אין סיבה שייקח להוציא היתר בנייה במשך שנה וחצי, ולכן לוקח ארבע שנים לבנות. אפשר לקצר את הזמן הזה בחצי, וכבר עשו זאת ב-1991. אין היום אנשים לבנות בניינים. מהנדס בנייה מדבר 10 שפות - שינוי מבני בכוח האדם הוא תפקיד של המדינה, ולא של יזם".

המנכ"לים הסכימו עוד כי הפתרון האפשרי לבניית דירות השכרה למגורים תלוי בעיקר במדינה. "אפשר לייצר מקומות להשכרה למגורים המדינה יכולה לדאוג לזה אם היא תקצה קרקעות בעלות אפסית. הרגולטור יאפשר למוסדיים להיכנס לשוק הזה". את אבי מוסלר מנכ"ל אמות הנושא לא מעניין כלל: "גם אם הקרקע תינתן בחינם מדובר בהתעסקות גדולה עם תשואות נמוכות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנכ"ל בריטיש ישראל אבי לוי לא הניב בשורות לשוק שוכרי החנויות בקניונים: "אנחנו לא חושבים אף פעם על הורדת שכר דירה", הוא ציין בהומור, "אנחנו לא רואים ירידה ברמת המכירות של החנויות וכל עוד הפדיון עולה אין סיבה להוריד את המחירים". שרון שוופי, מנכ"ל גב ים, העריכה גם היא כי בשוק הנדל"ן המניב לא חשים בירידה בביקושים.

מנכ"ל גזית גלוב רוני סופר התייחס בעיקר לפעילות בחו"ל. "המצב באירופה מזכיר את מה שאירע ב-2008-2009. בארה"ב לא ששים להשקיע, למרות שיש שם הזדמנויות. ארה"ב מאוד אטרקטיבית לכל סוגי המשקיעים".

חיים כהן, מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, אמר כי "בטווח הקצר אנו עלולים לראות ירידה במחירי הקרקע לבנייה, ולו בשל הסיבה שיש אינטרס לממשלה להוריד את מחירי הקרקעות גם בגלל שאנו אולי לקראת בחירות. בטווח הארוך קשה יותר להתנבא ,אבל עודפי הביקוש המתגברים עשויים להוביל לשינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker