מנכ"ל עזרה ובצרון: "כמעט בלתי אפשרי להגיע להסכמות עם כל דיירי בית משותף"

לדברי אלי גינזבורג, תהליך של שיפוץ תקופתי רגיל, שמחייבת עיריית ת"א את תושביה לעשות, עולה כ-1,000 שקל בממוצע למ"ר, בעוד שהליך של שימור עולה כ-1,900 שקל למ"ר בממוצע

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> כאשר הכריז ארגון אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) ב-2003 על אזורי "העיר הלבנה" בתל אביב כאתר מורשת עולמי, חגגה העיר את הכבוד שנפל בחלקה. כמעט עשור לאחר מכן, מתברר שבשביל הכבוד הזה צריך לעבוד - והרבה. כ-1,000 בניינים בעיר הוגדרו על ידי אונסק"ו ככאלה המצריכים עבודות שימור, מתוכם כ-165 בניינים הוגדרו כמצריכים הליך שימור מחמיר.

העירייה החלה במהלכים מול התושבים על מנת להניעם לבצע עבודות שימור, אך ההיענות היתה נמוכה, והעניינים הגיעו לבתי המשפט לא פעם. במהלך השנה האחרונה הסתכמו תביעות הדיירים על ירידת ערך עקב חובות השימור ב-2 מיליארד שקל.

אלי גינזברג

מי שאמור להוביל את המהלך על אף כל הקשיים היא החברה העירונית עזרה ובצרון, שאותה מנהל אלי גינזברג. "לצערי, יש אנשים שמשעמם להם ושמעדיפים לריב במקום לחשוב חיובי", אמר השבוע גינזברג בהתייחסו לנושא.

לדבריו, תהליך של שיפוץ תקופתי רגיל, שמחייבת העירייה את תושביה לעשות, עולה כ-1,000 שקל בממוצע למ"ר, בעוד שהליך של שימור עולה כ-1,900 שקל למ"ר בממוצע. "העלות אמנם כמעט כפולה, אבל ההטבות שמעניקה העיריה למי שיוצא להליך של שימור יותר ממפצות על כך", הוא טוען. "העירייה נותנת מענק של 30 אלף שקל ועוד הלוואה של 30 אלף שקל עבור הליך השימור לכל דירה. זאת, בנוסף לתוספת של זכויות בנייה שמקבל כל בניין שנכנס להליך שימור".

אם הכל כל כך טוב, איך אתה מסביר את ההיענות הנמוכה ואת התביעות של רבים מהבניינים נגד העירייה?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"ההסבר נעוץ בגורם האנושי. לכל אחד דעה משלו, וכמעט בלתי אפשרי להגיע להסכמות עם כל דיירי בית משותף".

אתם לא מצטערים שבכלל התחלתם את העניין של "העיר הלבנה"?

"אף פעם לא. גם ברחוב אבן גבירול, שם יש לנו פרויקט לשיקום בניינים (לא שימור, נ"ב), שהתחיל בצורה דומה, אנחנו כבר בשני שליש ביצוע. עם הרבה עבודה קשה, אנחנו נצליח. אנחנו בדרך הנכונה, וגם כל עורכי הדין, שבתחילה המריצו את הדיירים להגיש תביעות על ירידת ערך, מבינים עכשיו שהם לא הולכים לנצח כל כך מהר. התושבים מתחילים להבין שכך או כך, בסופו של דבר הם יהיו צריכים לשפץ את הנכס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker