בדיקת TheMarker |

כך מתנהלת ספסרות קרקעות בחסות המינהל בפ"ת

מכרז של המינהל למכירת מגרשים מוזלים, המיועד לבני שכונת עמישב בפתח תקווה, נהפך לפי טענות התושבים למוקד של ספסרות קרקעות ■ כבר עתה מחויבים רבים מהמתמודדים במכרז להעביר את המגרש לצד שלישי תמורת עשרות אלפי שקלים

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

<<מכרז לשיווק מגרשים במחיר מוזל לבני שכונת עמישב הוותיקה בפתח תקוה, שפירסם לפני כמה חודשים מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף עם עיריית פתח תקוה וחברת ח.ל.ד (חברה ממשלתית-עירונית לשיקום ודיור) מסעיר את הרוחות בשכונה. זאת, משום שלטענת רבים מהתושבים, בהם ועד השכונה, עשויים תנאי המכרז להוביל לכך שמרבית המגרשים כלל לא יגיעו לידיהם של בני המקום. זאת, בין היתר, בשל תופעה של ספסרות במגרשים הפושה בקרב חלק מהתושבים שנרשמו למכרז.

מדובר במכרז לשיווקם של 18 מגרשים בשטח ממוצע של כ-300 מ"ר לבניית יחידות דיור צמודות קרקע בסמוך לרחוב מנחם בגין. המכרז מייעד שניים מהמגרשים לנכים בדרגת נכות של 100%, ואת יתר המגרשים לתושבים שמקום מגוריהם בשכונה.

הזכאות לרכישת מגרשים בפרויקט מחולקת לפי שלוש דרגות עדיפות: בראשונה, זוגות נשואים עם לפחות שני ילדים המתגוררים בשכונה ברציפות לפחות מיוני 2008; בשנייה זוגות נשואים עם פחות משני ילדים; ובשלישית כלל תושבי פתח תקוה הנשואים. במקרה של השתתפות של מספר רב של מועמדים מאותה דרגת עדיפות מעבר למספר המגרשים המוצע, יוכרע המכרז באמצעות הגרלה. מועד נעילת המכרז מתוכנן ל-15 בינואר (יום ראשון הקרוב).

המתחם המיועד להקמת צמודי קרקע בשכונת עמישב

"מגרש ממוצע בשטח של כ-300 מ"ר לבנייה של בית דו-משפחתי מוצע במחיר של כ-565 אלף שקל, כולל מע"מ וללא פיתוח - מחיר הנמוך ממחיר השוק ב-400-450 אלף שקל", מעריך שמאי המקרקעין רועי אייל מפתח תקוה.

ואולם לטענת ועד השכונה סובל המכרז מכמה בעיות. ראשית, חסרים בו כמה תנאים שראוי היה לשלבם, כמו הגבלת השתתפותם של תושבים שלהם נכסים נוספים בבעלותם, או התייחסות לוותק של תושבי השכונה - שכן המכרז הנוכחי מעניק לילידי השכונה ולבני הדור השני בה מעמד דומה לזה של תושבים המתגוררים בה ארבע שנים בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם הבעיה העקרונית שלדעת ועד השכונה פוגמת במכרז היא היעדרו של איסור על מכירת המגרש, לפחות לתקופת זמן מסוימת לאחר מועד הזכייה (במכרזים רבים מסוג זה מקובלת תקופה של כחמש שנים שבה חל איסור מכירה, נ"ב).

לטענת גורמים בשכונה, היעדרו של תנאי זה הביא לכך שרבים מהמתמודדים במכרז כבר סיכמו למעשה עם יזמים שונים על העברת המגרש לרשותם מיד עם הזכייה, ובכך הופכים אלה לאנשי קש בשירותן של חברות נדל"ן, והמכרז מחמיץ למעשה את מטרתו המרכזית - לאפשר לזוגות בני השכונה ובני הדור השני בה אפשרות של דיור מוזל בתחומה.

באחרונה הגישו ועד השכונה ותושבים בה תביעה נגד מינהל מקרקעי ישראל, עיריית פתח תקוה וח.ל.ד לבית המשפט המחוזי, שבה ביקשו לשנות את תנאי המכרז ברוח הטענות.

"כל השכונה ב'מסחרות' סביב המכרז הזה", מעיד אחד התושבים העותרים, יעקב יוסף. לטענתו, נוצר מצב שלפיו רבים מהמתמודדים במכרז אינם עושים זאת מתוך כוונה כנה לבנות את ביתם במקום, אלא מתוך רצון לגזור קופון של כמה עשרות אלפי שקלים כאשר יעבירו את המגרש מיד לאחר הזכייה.

"מדובר בשכונת מצוקה, ולהרבה מהמתמודדים אין יכולת כלכלית אמיתית לבנות בית פרטי על הקרקע כשייזכו", מסביר יוסף. "נניח שמשפחה, שגרה היום בדירת 3 חדרים ששווה 600-700 אלף שקל, מתמודדת במכרז וזוכה. כבר על הקרקע היא משלמת חצי מיליון שקל, מאיזה כסף היא עכשיו תבנה וילה?"

השבוע שוחחנו עם אחד התושבים המתמודדים במכרז, תוך שאנו מציגים את עצמנו כרוכשים המתעניינים במגרש שעליו מתמודד התושב, ונקבנו בשמו של מתווך בשכונה שלכאורה הפנה אותנו אליו. כבר בתחילת השיחה ציין התושב שנשמע לאורך השיחה כולה מהוסס, כי המגרש "לא רלוונטי". "אני כבר סגרתי עם מישהו אחר", אמר.

כמה הוא הציע לך? אולי אני אוכל להציע לך יותר?

"לא. אני כבר לא מוכן. המלה שלו זו ההצעה. הוא הציע לי 20 (20 אלף שקל, נ"ב), אתה מבין?"

בתים צמודי קרקע שנבנו במסגרת המכרז הקודם בשכונת עמישב

ניסיון לברר פרטים נוספים מול התושב הביא לניתוק השיחה. בשיחה נוספת שבה השתתפנו, הפעם כמאזינים בלבד, דחה תושב נוסף המתמודד במכרז הצעה להעברת זכייתו בתמורה ל-30 אלף שקל, זאת, לדבריו, משום שהוא כבר מחזיק בהצעה מתחרה.

זכייה כפולה

שכונת עמישב, בדרום-מזרח פתח תקוה, החלה את דרכה במהלך שנות ה-50, אז שימשה מעברה לעולי עיראק. ברבות השנים קלטה השכונה עלייה ממדינות נוספות, אולם לאורך הזמן התפתח לשכונה דימוי בעייתי של עוני ומצוקה. גם כיום מתאפיינת השכונה באוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.

כחלק מניסיון שיקום השכונה, פירסם המינהל כבר ב-1990 מכרז שבו שווקו 58 מגרשים לבנייה צמודת קרקע עבור זוגות צעירים מכלל האוכלוסייה. עיריית פתח תקוה עתרה נגד קיום המכרז בטענה שלפי הסכם עם משרד השיכון - לפחות חלק מהקרקע צריכה להיות מיועדת לבני ובנות עמישב בלבד. בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת העירייה, וכך שווקו לבסוף ב-1997 42 מגרשים בלבד, ואילו שיווקם של 16 המגרשים לבני השכונה מתבצע רק כעת.

לטענת ועד השכונה, המכרז הנוכחי לא מנע השתתפותם של זוכי המכרז מ-1997. שמותיהם של כמה וכמה מהזוכים באותו מכרז מופיעים גם במכרז הנוכחי. "השכונה נמצאת בבעיה של דיור לזוגות הצעירים, אבל מארגני המכרז לא עושים שום הבדלה בין תושבים שכבר זכו במכרז הקודם, ועכשיו מתמודדים שוב", מאשים יושב ראש ועד השכונה, אשר שטרית. "אם אין שום יתרון לאנשים מחוסרי דיור, אז איפה פה הצדק החברתי?"

לאחר שפניות לביטול המכרז או לפחות לתיקון תנאיו, אשר נעשו אל חברת ח.ל.ד ואל עיריית פתח תקוה לא הועילו, עתר כאמור לאחרונה ועד השכונה יחד עם עוד מספר תושבים לבית המשפט המחוזי בבקשה שיורה על ביטולו של המכרז, או למצער שיורה על שינוי תנאיו. במהלך דיון שהתקיים בעתירת התושבים ביום חמישי שעבר המליץ סגן נשיא בית המשפט לעותרים למשוך את עתירתם בשל טענת שיהוי, וכך עשו. לכן, לא התקיים דיון בגופן של טענות העותרים.

תגובות

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "בחודש מאי 2011 הוצא המכרז לשיווק 18 המגרשים הנותרים, כאשר הקריטריונים במכרז זה תואמו בין המינהל לעיריית פתח תקוה, בהתאם להוראות פסק דינו של בית המשפט משנת 1996 (כב' השופטת סירוטה ז"ל). כנגד המכרז הוגשה עתירה, וב-5 בינואר 2012 דחה אותה בית המשפט".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "המכרז הנוכחי נוסח באופן התואם, עד כמה שניתן, את שיקול דעת מינהל מקרקעי ישראל לגבי המכרז הקודם, וגם במכרז הקודם לא הוגבלה זכותם של בעלי דירות להשתתף במכרז.

"לא ידוע לעיריה על תופעת ספסרות (הגם שזו נטענה על ידי העותרים בבית המשפט במסגרת העתירה שנמחקה). המכרז מתייחס לאפשרות של מכירת קרקע על ידי זוכים במרכז, וזאת בפרק ה' למכרז בו מצהירים המציעים כי הם מודעים לכך שמלוא זכויות החכירה יועברו לחוכר רק אחרי 10 שנים, וכי המינהל יאפשר במהלך התקופה העברת זכויות רק לרוכשים בעלי מאפיינים זהים למציע שזכה. כן ידוע למציעים כי העברת הזכויות למי שלא מתקיימים בו אותם מאפיינים, תתאפשר בכפוף לתשלומים נוספים".

מחברת ח.ל.ד נמסר בתגובה: "המכרז מיועד בראש ובראשונה לדיירי שכונת עמישב הוותיקה לצורך שיפור תנאי מגוריהם. גם במכרז הראשון, שנועד לשיפור תנאי מגורים, לא היתה עדיפות למחוסרי דיור. דיירים המתגוררים מחוץ לתחום עמישב הוותיקה נמצאים בעדיפות ג'. הדיירים שזכו בהגרלה הקודמת נמצאים גם הם בעדיפות ג', כמו כל תושבי פתח תקוה. לא ידוע לנו על ספסרות כלשהי ואין אנו הכתובת לכך. יש הגבלה על העברת זכויות מזוכה בהגרלה לאחר וקנסות שונים, כמופיע בחוברת המכרז של המינהל.

"תפקידה של ח.ל.ד הסתכם בבדיקת מסמכי זכאות של הנרשמים ובסיווגם לקבוצות הגרלה. משלב החלטת הוועדה הציבורית על שיבוצו של הפונה בקבוצת ההגרלה, מטפל המינהל במכירת חוברות המכרז ובניהול המכרז. ח.ל.ד והוועדה הציבורית לא נוטלים חלק בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker