אטיאס: 40 אלף יחידות דיור "תקועות" בגלל קרקע מזוהמת

(עדכון) שר השיכון והבינוי אמר היום בכנס המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה כי הוא תומך בתוכנית השלבים לפינוי וטיהור שטח מפעלי תעש בשרון ■ גלעד ארדן, השר לאיכות הסביבה: "עלות שיקום נזקי הזיהום בישראל היא כ-9 מיליארד שקל"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, אמר היום כי הוא תומך בתוכנית השלבים לפינוי וטיהור שטח מפעלי תעש בשרון, שבתחומם מתוכננת תוכנית "קדמת השרון", לבניית 23 אלף יחידות דיור.

אטיאס אמר כי הוא מקווה שהתוכנית תופקד במהלך החודש הקרוב. הדברים נאמרו במהלך הכנס "מה מתחבא מתחת לקרקע?", שנערך הבוקר בבית חיל האוויר בהרצליה על יד המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה.

"הגדלת היצע הקרקעות זה התפקיד המרכזי שלקחתי על עצמי ב-2009 עוד לפני שהבנו בכלל את גודל הבעיה ואת משמעות החסמים בתחום", אמר אטיאס, "יש לנו באיזורי הביקוש כ-40 אלף יחידות דיור פוטנציאליות שלא משווקים אותן ואי אפשר להתקדם איתן בגלל בעיה של קרקע מזוהמת. אי אפשר להשאיר את זה ככה".

לדברי אטיאס, הבעיה המרכזית בתחום טיהור הקרקע קשורה במימונו היקר של ההליך, מה שלטענתו מצדיק את עמדת המדינה לפיה יש להתקדם בתכנון מתחם תעש השרון בשלבים, זאת בניגוד לעמדת הארגונים הירוקים הדורשים טיהור מלא של השטח בטרם התחלת התכנון.

"23 אלף יחידות דיור זה שטח עצום. יש לנו כמעט פעמיים מודיעין, פה מעבר לכביש. אז מה נעשה אם יהיה לנו חוק יפה בלי שום אפשרות ליישם אותו. אנחנו מחפשים תוצאה ישימה. מי ייתן לנו מיליארדים לנקות עכשיו את הקרקע? אין שום אפשרות ששטח גדול כל כך ניתן יהיה לנקות במכה אחת. איזה גוף יודע לנקות קרקע במיליארדים מבלי שהוא יודע לאיזה בור הוא נכנס? צריך שתהיה שלביות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד הוסיף אטיאס כי "עקרון לפיו 'המזהם משלם' נשמע טוב, אבל במקרה שהמדינה זיהמה, המדינה גם יכולה להגיד 'לא מנקה, שיישאר ככה', ואז מה עושים? אם אנחנו רוצים להצליח במקרה הזה חייבים לעשות זאת בשלבים תוך שימוש בכסף המתקבל משיווק הקרקע הנקייה להמשך התהליך".

אטיאס אמר כי בכוונתו לקדם "בנק זכויות" לפיו בכסף שתרוויח המדינה מקרקע מזוהמת שתשווק ליזמים ביוקר באיזורי הביקוש, ייעשה שימוש לטיהור קרקעות מזוהמות בשטחי הפריפריה, שם אין מניע כלכלי-נדל"ני חזק מספיק לטיהור הקרקע".

גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

ארדן: "עלות שיקום נזקי הזיהום בישראל היא כ-9 מיליארד שקל"

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר הבוקר כי על פי סקר שערך משרדו במשך למעלה משנה, עלות טיהור הקרקעות המזוהמות במדינת ישראל צפויה לעמוד על 2.5 מיליארד שקל. זאת מתוך עלות כוללת של 9 מיליארד שקל לשיקום נזקי הזיהום התעשייתי והבטחוני המצטבר במדינת ישראל. על פי חוק טיהור הקרקעות המקודם בימים אלה, בעלות הטיהור אמורים לשאת במשותף המגזר העסקי הפרטי והן המגזר הציבורי.

"הסקר הזה, שלקח מעל שנה העלה כי עלות השיקום הכוללת עומדת על כ-9 מיליארד שקל. זו כמובן לא עלות שבה ניתן יהיה לשאת במהלך שנה אחת, אנחנו קשובים ליכולות המשק. ההערכה שלי היא שניתן יהיה לממן את הטיהור בפרישה על פני עשור עד שני עשורים".

הדברים נאמרו במהלך הכנס "מה מסתתר מתחת לקרקע?" של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה שנערך כעת, ועוסק בהשלכותיו של חוק טיהור הקרקעות שאושר באוגוסט 2011 בממשלה.

בהתייחס לעלות טיהור הקרקע (2.5 מילארד) אמר ארדן כי "מדובר אמנם בעלות גבוהה, אבל היא חלק קטן מסך התועלות. על פי התחשיב שעשינו, התשואה מטיהור הקרקעות צפויה להיות 35 מיליארד שקל. יחס של 1 ל-14 עלות תועלת הוא לדעתי יחס לא רע בכלל".

עוד אמר ארדן על הצעת החוק כי חוקקה "על פי גישת המזהם משלם, בין אם זו המדינה, ובין אם מדובר בגורם פרטי. אם המזהם הוא גורם לא ידוע, המימון יהיה במקרה זה באמצעות קרן ייעודית לנושא. על פי הערכות שלנו קרן זו תישא ב-12 אחוז מעלות השיקום. היא תמומן גם ע"י המדינה וגם עי התעשייה. כך הנטל הכלכלי יחולק באופן שווה בין כל הגורמים.

"כולם מסכימים שהיה כשל שוק חמור ביותר במשך עשרות שנים כשלא דורשים ממך אתה לא עושה. כיום כשבכל אותן מדינות שאתם מדברים עליהם אלה החוקים. במקום ללכת נגד אני מציע לבוא בגישה קונסטרוקטיבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker