עיריית תל אביב: "נבנה 25 אלף דירות חדשות בעיר עד 2025"

מיטל להבי: "התוספות למגורים - באמצעות עיבוי, תוכניות פינוי-בינוי ופרויקטים משמעותיים כמו צפון מערב-העיר"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

עיריית תל אביב-יפו מקדמת תוכנית מתאר לעיר (תוכנית 5000), שבניגוד לתוכניות אחרות היא תוכנית כוללת ובה עקרונות מנחים לבניית העיר העתידית.

"זו תוכנית חשובה שתקבע את דמותה של העיר ואת מגמות הפיתוח שלה בעשורים הבאים. העקרונות שלה נמצאים בשלב הצגה למליאת הוועדה המקומית כדי שנכריע ביחס לכמה סוגיות עקרוניות, ולאחר מכן יוכן התקנון לאישור והפקדה בוועדה המחוזית", כך אומרת מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב וראש סיעת מרצ בעיריה.

מיטל להביצילום: TheMarker

מה החשיבות של תוכנית מתאר לעיר?

"לפי התיקון לחוק התכנון והבנייה, עיר שיש לה תוכנית מתאר כוללת מקבלת לידיה יותר סמכויות תכנוניות - היא יכולה לאשר תוכניות בוועדה המקומית, ופחות תלויה בוועדה המחוזית. התוכנית גם יוצרת ודאות תכנונית ונותנת פחות מקום לתוכניות חורגות. כך, העיר אמורה להתפתח לפי ראייה כוללת ופחות דרך יוזמות נקודתיות של יזמים ואינטרסים מצומצמים. למשל, יהיה קשה הרבה יותר לאשר מגדל, שלא נמצא בתוכנית המתאר".

מה העקרונות החשובים בתוכנית?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לפי יעדי הבסיס נצטרך להוסיף 25 אלף דירות ומעל 6 מיליון מ"ר לתעסוקה עד 2025. התוספות למגורים יהיו גם באמצעות עיבוי, תוכניות פינוי-בינוי ופרויקטים משמעותיים כמו צפון מערב-העיר. ייתוספו דירות באמצעות הגבהת רחובות מרכזיים כמו ארלוזורוב לשמונה קומות ובניית תוספת קומות על צירים ראשיים במזרח העיר".

"הוספת שטחי התעסוקה תתבצע באמצעות עיבוי של מוקדים קיימים כמו קריית עתידים ורמת החייל, עיבוי המע"ר הצפוני (ציר מנחם בגין), תוספת זכויות בנייה למתחם חסן עארפה (בציר יצחק שדה, ליד גשר מעריב) והקמת מוקדים חדשים כמו מתחם המכללות ליד צומת וולפסון על גבול חולון.

"בנוגע לציר שלבים ישנה מחלוקת, כחלק ממחלוקת רחבה יותר לגבי עתיד דרום העיר. השאלה היא האם הדרום ישמש לפיתוח אזורי תעסוקה או להקמה של מגורים בני השגה, בגלל עלויות קרקע נמוכות יחסית.

"המליאה החליטה לפני שבוע להגדיר את ציר שלבים כרחוב עירוני, ולייעד אותו בעיקר למגורים (75%) בבנייה של עד שמונה קמות. לצד זה, לשמחתי, הוחלט גם על הקצאת 17 דונם לקריית חינוך וקהילה. זהו פרויקט מינוף חברתי משמעותי, שיעזור להפוך את הדרום לאזור מגורים אטרקטיבי עם איכות חיים ושירותי חינוך וקהילה הולמים".

מה החזון של העיר?

"לתל אביב חזון מפורט שמבוסס על ארבעה עקרונות: מרכז כלכלי תרבותי, עיר לכל תושביה, ממשל עם הפנים לאזרח וסביבה עירונית אטרקטיבית. תוכנית המתאר תצטרך לייצר מערך איזונים שיתייחס לכל ארבעת העקרונות".

למה עדיין אין תוכנית מתאר לתל אביב?

"תל אביב היא אחת הערים החלוצות בקידום תוכנית מתאר. זהו אתגר אמיתי לחבר את כל החלקים לשלם, ולעצב את הדמות העתידית של העיר בראייה כוללת, שאינה מנותקת מזהותה ומורשתה. אני מעריכה שהדיונים יסתיימו בפרק זמן של עד שנה, כולל סוגיות עקרוניות שצריך עוד לדון בהם, תהליכי שיתוף ציבור והכנת תקנון ותשריט להפקדה מסודרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker