בלעדי

היטל ההשבחה בפרויקט בית ליסין יופחת ב-53.5 מיליון שקל

שמאי מוסכם קבע כי מאחר שיש חסמים על הקרקע, כמו קרן של משרד הביטחון שהסטתה תעלה לחברה מיליוני שקלים, יש להקטין את היטל ההשבחה ב-70% ל-23 מיליון שקל

רנית נחום-הלוי

שמאי מוסכם הקטין את היקף היטל ההשבחה של אזורים ושותפיה לפרויקט בית ליסין בתל אביב - מ-76.5 ל-23 מיליון שקל, בעקבות ערר שהוגש מטעם שמאי היזמים. שומה מוסכמת שנתן לפני כשבוע שמאי המקרקעין שמואל פן הכריעה את המחלוקת לטובת בעלי הקרקע.

מתחם בית ליסין, הצמוד לכיכר המדינה, ממוקם ברחוב ויצמן 30-34 על שטח של 3.9 דונמים. במקום שני מבנים בני שלוש קומות שנבנו בשנות ה-50, ויש בהם בנקים, חנויות ומשרדים. באוקטובר 2010 אושרה תוכנית בניין עיר במקום להקמת מגדל מגורים יוקרתי בן 27 קומות שיכלול 86 דירות.

כיכר המדינה בתל אביב

כדי לקבוע את גובה היטל ההשבחה הוציאו שמאי המקרקעין מטעם העירייה, אדי גרשטיין ומוטי וקראט, הערכת שומה שבה נקבע כי שווי זכויות הבנייה בתכנון החדש הוא 236 מיליון שקל - לעומת 104 מיליון שקל במצב הקודם - והחבות בהיטל ההשבחה תהיה 76.5 מיליון שקל.

בעלי הקרקע הגישו בתגובה שומה נגדית, באמצעות מהנדס הבנייה ושמאי המקרקעין גיל וינלס, שיוצג על ידי עו"ד ענת בירן ואפרת לרנר. בשומה הנגדית נטען כי במצב הקודם היה ניתן להקים במתחם מבנה סחיר כדיור מוגן בן שש קומות בשיעור של 360% בנייה. עוד נטען כי יש לקחת בחשבון חסמים בביצוע הפרויקט, שעיקרם דרישות העירייה להסטת קרן של משרד הביטחון העוברת מעל הבניין בעלות של מיליוני שקלים והגבלות לקבלת היתרי בנייה. לאור זאת העריך וינלס כי שווי זכויות הנכס בתכנון החדש הוא כ-131 מיליון שקל בלבד, ועל כן היטל ההשבחה צריך לפחות לכ-14 מיליון שקל.

בשומה מוסכמת בין הצדדים שפירסם לפני כשבוע פן התקבלו עיקרי טענותיו של וינלס. פן התייחס למצב הקנייני, המשפטי והתכנוני וקבע כי הקמת מבנה מגורים במגרש שיש בו גם נכס מסחרי אינו נחשב מגרש מגורים מובהק, וקבע כי גורמי הדחייה לביצוע הפרויקט מגלמים ערכי סיכון גבוהים ופגיעה כלכלית בכדאיות העסקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פן העריך כי שווי הנכס במצבו החדש הוא 131 מיליון שקל בלבד - לעומת 107 מיליון שקל במצבו הנוכחי - כך שההשבחה היא בגובה של כ-23 מיליון שקל בלבד. שווי ההיטל נקבע לפי 10.9 מיליון שקל, לאחר קיזוז עלויות הפיתוח במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker