"המחאה החברתית החמיצה את מטרותיה"

"קבלן שפוי לא יתחיל בנייה חדשה כשהממשלה מצהירה שבכוונתה להוריד מחירים" - כך אומר ברנרד רסקין, המנכ"ל והבעלים של רשת התיווך רימקס

רז סמולסקי

>> ""המחאה החברתית החמיצה את מטרותיה ואף גרמה לנזק: הקבלנים צריכים לתת אמון בממשלה כדי לבנות, ואני לא מאמין שקבלן שפוי ייכנס לבנייה חדשה כאשר הממשלה מצהירה שבכוונתה להוריד מחירים. אם יש חשש לחוסר רווחיות, קבלנים לא יבנו. התוצאה היא שבעוד כמה שנים שוב יהיה מחסור בדירות, והמחירים יחזרו לעלות" - כך אומר ברנרד רסקין, המנכ"ל והבעלים של רשת התיווך רימקס.

ברנרד רסקין
ברנרד רסקין

לדבריו, "ב-2011 חזרנו למציאות של מחירים שפויים. לא ראינו ירידות מחירים, וטוב שכך". רסקין צופה כי ב-2012 תחול ירידה בהתחלות הבנייה ומחירי הדירות יישארו ברמתם הנוכחית. ואולם לטענתו, בעשור האחרון לא נבנו מספיק דירות, ועל כן בתוך שנה וחצי יתחדשו עליות מחירים.

מניתוח העסקות שביצעה רשת רימקס בשנה החולפת עולה כי עיקר הפעילות היתה בפריפריה. עם זאת, מספר העסקות אינו מעיד על השינוי במחירים. בבאר שבע, למשל, שבה נרשם המספר הגבוה ביותר של עסקות, עלו המחירים, בעוד בנתניה, שגם בה התבצעו עסקות רבות, נרשמה ירידת מחירים.

בתל אביב נרשמו ב-2011 ירידות מחירים חדות לעומת 2010. בלב העיר ירדו מחירי דירות חמישה חדרים ב-18.2% - ל-2.7 מיליון שקל. מחירי דירות ארבעה חדרים ירדו ב-9.5% ונמכרו ב-1.9 מיליון שקל בממוצע, ומחירי דירות שלושה חדרים ירדו ב-10.3% ונמכרו ב-1.75 מיליון שקל בממוצע. מחירי נכסי היוקרה נותרו ללא שינוי. קוטג'ים נמכרו ב-5.2 מיליון שקל ופנטהאוזים ב-4.8 מיליון שקל בממוצע.

במרבית הערים נרשמו ירידות במחירי נכסי היוקרה. בירושלים נרשמה ירידה של 3.1% במחירי פנטהאוזים - ל-4.65 מיליון שקל במוצע; במודיעין ירדו מחירי הקוטג'ים בכ-9% - ל-2.3 מיליון שקל. בבת ים ירדו מחירי דירות חמישה חדרים ב-10% - ל-1.8 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker