"החקיקה שמעניקה פטור מארנונה - היא סכנה לעיריות"

איתן אטיה, מנכ"ל פורום 15 הערים הגדולות: אם השרים רוצים לעזור שיעשו זאת באמצעים של הממשלה ועל חשבונה, אבל הם עושים את זה על חשבון השלטון המקומי

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשבוע האחרון פורסמו שתי יוזמות של משרד הפנים, שמחלישות את הרשויות המקומיות. האחת פוטרת מארנונה או נותנת הנחות לרשימה של אוכלוסיות וגופים, והשנייה מעניקה סמכויות לוועדות המחוזיות לקדם ולאשר בנייה של דירות קטנות, גם אם הדבר עומד בניגוד לעמדת הרשויות המקומיות.

"בשלושת השבועות האחרונים יש גל הזוי ופופוליסטי של כ-20 הצעות חוק בענייני ארנונה. החקיקה נותנת פטורים מארנונה בהיקף של 20 מיליארד שקל בשנה לכל מיני אוכלוסיות וגופים", אומר איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 (15 הערים הגדולות), "צעדים אלה הובילו את ראשי הרשויות, מכל הזרמים ומכל הגדלים, לצאת במאבק משותף נגד הסכנה של התמוטטות הרשויות המקומיות בעקבות פטורים אלה".

איתן אטיה

יש צדק בהקלות לאוכלוסיות חלשות.

"אם השרים רוצים לעזור שיעשו זאת באמצעים של הממשלה ועל חשבונה, כמו מסים או קצבאות, אבל הם עושים את זה על חשבון השלטון המקומי. זה הכי קל - הרשויות המקומיות הן הכיס העמוק של המדינה.

"אם רוצים לתת פטור למעון יום לחוסים צריך לבדוק מי ייהנה מהפטור. הנהנים לא יהיו החוסים אלא הגופים שמפעילים את המוסדות האלה, שהם גופים מסחריים או מלכ"רים שמנהליהם מושכים משכורות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לפני שנה עברה הצעת חוק שפוטרת מארנונה כל מוסד חינוכי שיש בו פנימייה. האדם הפשוט חושב על ילדים מסכנים, אבל פנימיות כאלה יש מעט מאוד, וגם לפני זה הם שילמו ארנונה חלקית ונמוכה. הנהנים העיקריים הם 300 ישיבות גדולות, שכמעט בכל אחת מהן יש פנימייה. הפטורים המוצעים יינתנו גם לישיבות קטנות, ישיבות למבוגרים, מוסדות חינוך תורניים ואחרים".

אפשר להניח שגם החקיקה החדשה מהשבוע, שמאפשרת לוועדות המחוזיות לקדם ולאשר בנייה של דירות שלושה חדרים, גם בניגוד לדעתה של הוועדה המקומית, מעכירה את היחסים בין השלטון המרכזי למקומי.

"אני חושב שגם הצעת החוק הזו אינה רצינית ולא נבחנה די הצורך מבחינה מקצועית. ועדה מחוזית לא יכולה לכפות על ועדה מקומית מתפקדת שום דבר. אין לה את הכלים. כדי לתכנן תב"ע צריך אנשי מקצוע רציניים, שלא נמצאים בוועדה המחוזית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker