מה עדיף - דירות או חניות?

החלטה שמשפיעה האוויר שאנו נושמים, הדירות בהן אנו מתגוררים ואיכות החיים שלנו

דב חנין
שרון מלכי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב חנין
שרון מלכי

באחרונה התפרסמה ב-TheMarker ידיעה על כוונתו של שר הפנים, אלי ישי, שלא לאשר את המלצות המועצה הארצית לתכנון ובנייה להפחתת תקני חניה בסמוך לצירים מרכזיים של תחבורה ציבורית. המלים הטכניות מסתירות החלטה לגמרי לא טכנית. לשאלה מה עדיף - דירות או חניות - בחר השר ישי לענות בתשובה האנטי-חברתית - עוד חניות.

להחלטת ישי יש השפעות ישירות על עלות הדיור. ככל שמחייבים פחות חניות (כלומר, ככל שתקן החניה נמוך יותר), כך עלות הדירות נמוכה יותר. כמו כן, סירובו של אלי ישי להפחית את תקן החניה באזורים המשורתים על ידי תחבורה ציבורית תפגע במצאי הדירות במטרופולינים בארץ - אם בשל בנייה של חניות על חשבון דירות נוספות ואם בשל עיכוב פרויקטי בנייה בשל הקמת חניות תת-קרקעיות יקרות.

דו"ח חניה
דו"ח חניה צילום: ניר כפרי

זאת ועוד, השר ישי קיבל כאן החלטה לטווח ארוך (שאין לה השפעה על מצוקת החניה הנוכחית) מתוך חשיבה קצרת רואי. עתידה של ישראל, ועתידו של גוש דן, תלויים בפיתוח מערכת תחבורה ציבורית ראויה - אין ברירה אחרת. אך קביעת תקני חניה גבוהים קובעת לשנים רבות מציאות בה לרכב פרטי יש עדיפות.

בחשבון שבין תחבורה ציבורית לרכב פרטי בערים, תמיד יוצא שהאחד בא על חשבון השני. התחבורה הציבורית היא תשתית עירונית חיונית במציאות העירונית של המאה ה-21, ותקן החניה המוקטן שהציעה המועצה הארצית לתכנון ובנייה הוא צעד הכרחי משלים לו. במקום לבנות מקומות חניה נוספים, המשרתים את כלי הרכב הפרטיים, יש לפעול להגדלת ההיצע של תחבורה ציבורית מחד ושל מרחבים לשימוש הולכי רגל מאידך.

נראה ששר הפנים נותן לנו אופק תחבורתי, שאינו מותאם לתקופתנו וודאי שלא לעתיד לבוא. רק תכנון עירוני צפוף וחכם, המציע מלאי של דירות במחירים הוגנים, ושנותן עדיפות לאנשים על פני מכוניות, יוכל בסופו של דבר להביא ליצירת מקומות שאפשר לחיות בהם לאורך זמן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המצב כיום הוא לא גזירת שמים, אלא גזירת מדיניות שראשי ערים כרון חולדאי ושרים כישי יוצרים בהימנעות מקידום מספיק של תחבורה ציבורית והמשך מדיניות דיור יקר, הכולל עלויות לא חיוניות.

קידום נחוש של מערכת הסעת המונים, לצד צעדים משלימים של קביעת תקן חניה תואם במקומות בהם קיימת או מתוכננת בעתיד הקרוב מערכת הסעת המונים, נחוצים על מנת שלבה החברתי-תרבותי-כלכלי של ישראל יוכל להמשיך לפעום, ולא להיחנק מפליטות הרכב הפרטי.

לדעתנו, על הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה בגוש דן, ובתל אביב-יפו בפרט, לאמץ את תקן החניה עליו המליצה המועצה הארצית לתכנון ובנייה. בכך, ניתן יהיה להימנע מהנזקים הטמונים בבחירה התמוהה של שר הפנים שלא לאשר כעת את ההחלטה על תקני החניה - החלטה שיהיו לה השפעות על האוויר שאנו נושמים, הדירות בהן אנו מתגוררים או נתגורר בהן ואיכות המרחב בו אנו חיים.

-

ח"כ דב חנין (חד"ש) הוא יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות. שרון מלכי היא חברת מועצה מטעם סיעת עיר לכולנו בעיריית תל אביב-יפו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker