מדד yad2-TheMarker

חלום הדירה מתרחק: בבאר שבע נרשמה עליית מחירים של 5% ובחיפה - 14%

סיכום השנה של מדד yad2-TheMarker מראה כי במרבית הערים נרשמה עלייה במחירים המבוקשים ■ המחאה החברתית לא הגיעה ללוחות הדירות

רז סמולסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בשנה האחרונה נראה היה שבעיית מחירי הדירות הגבוהים הגיעה לנקודת רתיחה. מצד אחד המונים יצאו לרחובות במחאה, שהתחילה מהקושי הגדל של התושבים לעמוד בהוצאות הדיור. מצד שני, משרדי הממשלה ובנק ישראל נקטו סדרת צעדים שנועדו להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את המחירים. ואולם גם לאחר כל האירועים האלה, סיכום השנה של מדד yad2-TheMarker מלמד כי לפחות במחירים המבוקשים בלוח הדירות נרשמו דווקא עליות במרבית המקומות.

מחירי דירות מבוקשים

מבדיקת המחירים המבוקשים עבור דירות בנות 4 חדרים לאורך השנה ב-31 הערים שנסקרות במדד עולה שרק בשתיים מהן היתה ירידת מחירים - ברמלה נרשמה ירידה של 1% בלבד וברחובות נרשמה ירידה זעומה של 2%. בארבע הערים הגדולות נרשמה עלייה במחירים המבוקשים עבור דירות 4 חדרים: בירושלים ותל אביב נרשמה עלייה של 3%, בבאר שבע עלייה של 5% ובחיפה - 14%.

גם בדירות 5 חדרים נרשמו עליות במחירים המבוקשים בשנה האחרונה: בירושלים נרשמו עליות של 2%, בתל אביב 3%, ובחיפה ובבאר שבע נרשמו עליות מרשימות של 21% ו-9% בהתאמה.

יחד עם זאת, מהדיווחים המגיעים מגופים שונים - הלמ"ס, השמאי הממשלתי ומינהל הכנסות המדינה - עולה כי השוק חווה בחודשים האחרונים האטה משמעותית מבחינת מספר העסקות שנרשמו בו ואף ירידות מחירים. מתווכים שעובדים בשוק מספרים על ירידות קלות במחירים. משמעות הדבר היא שעל אף שבמחירים המפורסמים בלוחות לא נרשמה ירידה, הרוכשים מוכנים לגלות כיום יותר גמישות מבעבר.

לדברי נועם דרסה, זכיין רימקס 100% גבעתיים- רמת גן, "רוכשי הדירות מרגישים כיום בטוחים יותר לומר 'זו ההצעה שלי, Take it or leave it'. הכוח עבר לקונים והמוכרים יותר לחיצים ויותר גמישים".

צילום: אייל טואג
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחירי הדירות המבוקשים לא יורדים, אבל המוכרים מוכנים להתגמש

>> שנת 2011 בנדל"ן היתה שנה של מחאות, ועדות, רגולציה, הבטחות, הכרזות, ציפיות - אבל בעיקר חוסר ודאות. הרבה כוחות חזקים העמיקו את ההתערבות שלהם בשוק, החל במשרדי ממשלה - הבינוי והשיכון, הפנים והאוצר - וכלה בבנק ישראל והפיקוח על הבנקים. גופים אלה ניסו באמצעים שונים, כמו הוצאת מכרזים לקרקעות או הגבלה של משכנתאות, להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את מחיריהן, שנתפשו בציבור כגבוהים מדי.

במקביל לצעדים הממשלתיים שננקטו במהלך השנה האחרונה, החלו להישמע דיווחים לפיהם העליות במחירי הדירות נבלמו, ובחודשים האחרונים אף דווח על ירידות מחירים. עם זאת, מהסיכום השנתי של מדד yad2 ו-TheMarker נראה שלפחות בכל הנוגע לפרסומים של המוכרים בלוח הדירות - מחירי הדירות המבוקשים המשיכו לעלות. אמנם מדובר בעליות של אחוזים בודדים, אבל זו עדות לכך שמוכרי הדירות עדיין מצפים לקבל מחירים גבוהים.

עם זאת, לפי דיווחים של הלמ"ס, השמאי הממשלתי ומתווכים הפועלים בערים שונות, נראה כי בניגוד לעבר המוכרים מצליחים פחות להשיג את המחיר שביקשו, ונאלצים בסופו של דבר להתגמש יותר במשא ומתן.

השמאי הממשלתי בישר בחודש נובמבר בפעם הראשונה על ירידות מחירים. השמאי עוקב אחרי מחירן של 3,400 דירות בנות ארבעה חדרים ב-16 ערים ומפרסם מדי רבעון את מגמות השוק. ברבעון השלישי הוא מצא ירידת מחירים של 1.2% ברמה הארצית, כולל ירידת מחירים של כ-6% בתל אביב.

עליות מחירים בתל אביב

נתוני השמאי הממשלתי מתיישרים עם נתוני הלמ"ס ומינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר, שמדברים על ירידה במספר העסקות, היעלמות המשקיעים וירידת מחירים. כך, למשל, בסקירה האחרונה שפירסם מינהל הכנסות המדינה לחודש ספטמבר נרשמה ירידה של 9% במספר העסקות לעומת אוגוסט.

יש לציין כי נתוני הלמ"ס לחודש נובמבר דווקא מעידים על התעוררות מסוימת בשוק - 1,420 דירות חדשות מקבלנים נמכרו בחודש זה לעומת 988 דירות בלבד בחודש אוקטובר. עם זאת, עדיין מדובר בירידה לעומת נובמבר אשתקד, שבו מכרו הקבלנים 1,965 דירות. לפי הלמ"ס, מתחילת השנה (ינואר-נובמבר), חלה ירידה של כ-17% במספר הדירות שנמכרו לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

עם זאת, כאמור, הסקירה של לוח המודעות yad2 לא מבטאת מגמות אלה, ואף להיפך. מבדיקת המחירים המבוקשים עבור דירות בנות 4 חדרים לאורך השנה ב-31 הערים שנסקרות במדד נראה שרק בשתיים מהן היתה ירידת מחירים - ברמלה נרשמה ירידה של 1% בלבד וברחובות נרשמה ירידה זעומה של 2%. בארבע הערים הגדולות נרשמה עלייה במחירים המבוקשים עבור דירות 4 חדרים. בירושלים ותל אביב נרשמה עלייה של 3%, בבאר שבע עלייה של 5% ובחיפה - 14%.

המגמות השנתיות היו דומות גם בדירות שלושה וחמישה חדרים. בארבע ערים בלבד נרשמה ירידה במחירי דירות 3 חדרים: בהרצליה ונס ציונה ירדו המחירים המבוקשים עבור דירות אלה ב-5%, ברמת השרון נרשמה ירידה של 4%, ובראשון לציון נרשמה ירידה זניחה של 1% בלבד. במרבית הערים הגדולות נרשמו עליות במחירים המבוקשים בדירות 3 חדרים: בירושלים נרשמה עלייה של 2%, בתל אביב עלייה של 5%, ובחיפה - 12%. בבאר שבע לא היה כל שינוי במחיר המבוקש.

בשש ערים נרשמה השנה ירידה במחירן הממוצע של דירות 5 חדרים. בגבעתיים נרשמה ירידה של 6%, בבת ים ירידה של 16%, בהוד השרון המחירים המבוקשים עבור דירות אלה ירדו ב-5%, בנתניה ב-1%, בקריית מוצקין ב-2%, ובעכו ב-3%. בערים הגדולות נרשמה מגמת עליות: המחירים המבוקשים עבור דירות 5 חדרים בירושלים עלו ב-2%, ובתל אביב ב-3%. בחיפה נרשמה השנה עליית מחירים מרשימה במיוחד של 21% בדירות אלה לפי המדד, ובבאר שבע נרשמה עלייה ל 9%.

ירידות ברמת השרון

בחודש דצמבר נרשמו ירידות במחירים המבוקשים ב-15 מתוך 31 הערים הנסקרות במדד. מבין הערים שבהן נרשמה ירידה לעומת החודש הקודם, בלטו בת ים (4.3%-) ועכו (3.2%-). בשלוש ערים לא היה שינוי במחירי הדירות המבוקשים, וב-13 ערים נרשמה עלייה, כאשר חיפה מובילה את העליות עם 4.7%, ולאחריה קריית אתא עם עלייה של 3.7%, ותל אביב שבה המחירים המבוקשים עלו ב-2.8%.

רוכשי הדירות מרגישים בנוח

כיצד אפשר להסביר את הפער בין המחירים המבוקשים בלוחות המודעות לנתונים הרשמיים לגבי השנה האחרונה? חברת MNA מחקרי נדל"ן פירסמה נתונים לגבי היחס בין המחירים המבוקשים למחירים הסופיים בעסקות נדל"ן. מנתונים אלה עולה שבמרבית השנה האחרונה הרוכשים הצליחו לקבל את המחיר שדרשו; בתל אביב ובירושלים, המוכרים הצליחו במקרים לא מעטים אף להשיג מחיר גבוה יותר מהמחיר ההתחלתי. עם זאת, בחודשים האחרונים של השנה המחירים הסופיים היו נמוכים יותר ביחס למחירים המבוקשים, כלומר לרוכשים היתה עמדה טובה יותר במשא ומתן.

"אנחנו מרגישים התייצבות ברמות המחירים, ואף ירידה קלה. לפני חצי שנה לא היתה בעיה לזרוק מחיר גבוה, ולעתים זה היה מצליח. כיום זה לא קיים", אומר נועם דרסה, זכיין רימקס 100% גבעתיים רמת גן.

"ברעננה יש בעיה חריפה של היצע, כי יש מעט מאוד בנייה חדשה. המוכרים בעיר לא לחוצים למכור, ולכן המחירים לא ירדו", אומר ג'ו כהן, זכיין אנגלו סכסון ברעננה, "עם זאת, יש פחות עסקות, ומוכרים שמבקשים מחירים גבוהים ממחירי השוק נאלצים להתפשר. שיטת 'מצליח' לא עובדת יותר. המוכרים ברעננה לא קוראים את אותם העיתונים שהקונים קוראים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker