סטודנטים, מילואימניקים ומשפחות צעירות ישלמו פחות ארנונה

משרד הפנים יקים מנגנוני תיאום ובקרה בין הרשויות השונות - רשות המסים, ביטוח לאומי וועדת ההנחות - כדי להקל על הליך קבלת ההנחות

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר הפנים, אלי ישי, הודיע הבוקר (ג') על שינוי טבלת ההנחות בארנונה והגדלת סל ההנחות. עיקר ההנחות יינתנו למשפחות זכאיות - העלאה של 25% לעומת המצב כיום, למשרתי מילואים תינתן הנחה בארנונה בשיעור של 5%, וסטודנטים יזכו להנחה בשיעור של 66%. ישי הודיע כי יפעל על מנת שהשינויים יכנסו לתוקף בתוך חודשיים.

אלי ישי

טבלאות ההנחות בארנונה ישונו בהתאם להמלצות הוועדה לבחינת הנחות ופטורין בארנונה, שהוקמה בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, דב קהת. הוועדה מצאה כי במשך עשור לא עודכנו טבלאות ההנחות בארנונה, ולכן יש לשנותן ולהתאימן למצב בישראל כיום. בוועדה חברים פרופ' עלי מרצבך, פרופ' יוחנן שטסמן, נציגת משרד הפנים לילי פיינטוך, רו"ח גולן זהרין, רו"ח ישראל רוט ומלי שיאון.

לפי המלצות הוועדה יועלו מבחני ההכנסה כך שסף ההכנסה למשפחה זכאית להנחה יועלה ב-25%, ילד במשפחה עד גיל 5 יחשב כשתי נפשות, סטודנטים במעונות יזכו ל-66% הנחה, תינתן אפשרות למתן הנחה רטרואקטיבית 3 שנים אחורה, נכה בעל 90% נכות יהיה זכאי להנחה בשיעור של 50% מהארנונה, משרתי מילואים יזכו להנחה בשיעור של 5%, שכר הלימוד ינוכה מההכנסה השנתית לצורך חישוב הזכאות להנחה ועמותות שהוכרו לפי סעיף 46 ובעלי אישור ניהול תקין יזכו בהנחה של 66%.

בפני ועדת קהת הופיעו נציגי התאחדות הסטודנטים, יו"ר איגוד המגד"ים, ראשי רשויות מקומיות, חברי כנסת, נציגי עמותות ילדים בסיכון, נציגי עמותות לקשישים, ואישי ציבור.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בירושלים הודיע שר הפנים גם על הקמת מנגנוני תיאום ובקרה בין הרשויות השונות - רשות המסים, ביטוח לאומי וועדת ההנחות - כדי להקל על הליך קבלת ההנחות. "לא ניתן להתעלם מהמחאה החברתית בישראל. מטרת מימוש המלצות הדו"ח להקל על השכבות החלשות, הסטודנטים , הזוגות הצעירים וחיילי המילואים", אמר ישי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עד 1985 היו רשויות המקומיות מוסמכות לקבוע את שיעור הארנונה בתחומן ללא הגבלה, כפוף לעקרונות הכללים של המשפט המנהלי. בשל שיעורי האינפלציה הגבוהים ששררו במשק במהלך שנות ה-80 נהגו הרשויות להעלות מדי שנה את תעריפי הארנונה, ובעיקר את הארנונה למגורים, בשיעורים ריאליים כדי להגדיל את הכנסותיהן.

מנגד, לעיתים הן הנהיגו הנחות בארנונה למגורים בשיעורים ניכרים מבלי לקבל אישור משרד הפנים. בשנת 1985 שונה המצב המשפטי, ומאז נחקקו הוראות הקפאה שקבעו שהרשויות המקומיות אינן רשאיות להעלות או להפחית את תעריפי הארנונה מעבר למה שנקבע. ב-1993 נחקק חוק ההסדרים למשק המדינה, אשר הוסיף סייגים וקבע כי שר הפנים יקבע בתקנות ותנאים את שיעורי הארנונה ברשויות ושיעורי ההנחות. בפעם האחרונה שטבלת ההנחות נבחנה זה היה ב-2001.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker