הממשלה תתנגד להגבלת הוצאות משפטיות לרוכשי דירות חדשות

לפי הצעת החוק, יוגבלו חברות הבנייה בגביית שכר עורך דין בעת רכישת דירה על ידי הלקוח ל-0.5% מערך הנכס

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממשלה פועלת להפיל את הצעת החוק שנועדה להגביל את ההוצאות המשפטיות לרוכשי דירות חדשות. מחר (יום ד') יתבקשו חברי הכנסת מהקואליציה להצביע נגד הצעת החוק לכשתועלה להצבעה בקריאה הטרומית.

לפי הצעת החוק שהוגשה על ידי ח"כ מאיר שטרית (קדימה) יוגבלו חברות הבנייה בגביית שכר עורך דין בעת רכישת דירה על ידי הלקוח ל-0.5% מערך הנכס או ל-5,000 שקל, לפי הנמוך ביניהם. זאת לעומת 2%-1.5% כפי שמקובל כיום.

שטריתצילום: אפלבאום תומר

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק לפני שבועיים אבל בעקבות ערר שהגיש שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) החליטה להתנגד להצעת החוק.
שטרית טען כי מבדיקה שערך השר מיסז'ניקוב עלה כי ח"כ (עו"ד) דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, הוא העומד מאחורי התנגדות "ישראל ביתנו" לחוק.

לדברי שטרית "אישורה של הצעה החוק הייתה צפוייה ליצור הוזלה משמעותית של עשרות אלפי שקלים על הוצאות משפטיות המתווספות לתשלום על הנכס.

החוק היה צפוי לצמצם את מרחב פעולתם של חברות הבנייה ח"כ שטרית הביע תמיהה על חוסר ההחלטיות של הועדה ואמר כי "השרים הבינו היטב שהחוק שלי נכון למדינה והצביעו בעדו, אך כנראה שגורמים אינטרסנטיים בישראל ביתנו חושבים שרוכשי דירות צריכים להמשיך לממן את עורכי הדין של חברות הבנייה. עצוב שדווקא מפלגה כמו ישראל ביתנו המחוייבת להקלה על מצוקת אוכלוסיות חלשות המבקשות דיור מוזל מתנגדת להצעת חוק שכזאת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שטרית הוסיף כי "בתקופה בה מחירי הנדל"ן בשמיים, חיובם של הרוכשים בתוספות של עשרות אלפי שקלים היא שערורייתית. חברת הבניה משתמשת במכירת הדירות כמנוף לכיסוי כל השירותים המשפטיים שהם מקבלים מעורכי הדין כשהלקוח הוא המממן והחוק יכל לשים סוף לתופעה המכוערת הזאת".

ח"כ רותם אמר בתגובה כי "בהצעת שטרית אין כדי להוריד את מחירי הדירות ואין בה כדי לסייע לרוכשים. זו הצעת חוק פופוליסטית שכל מטרתה נסיון נואל להשיג תמיכה ציבורית. על מנת להוריד את מחירי הדירות יש לנקוט בצעדים ובהצעות מעשיות ולא בכאלה שאין בהן ממש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker