הפקרות תכנונית: ועדות הבנייה "סיכנו את מפרץ חיפה" - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפקרות תכנונית: ועדות הבנייה "סיכנו את מפרץ חיפה"

לפי הדו"ח עיריית חיפה הכשירה עבירות בנייה חמורות באופן שמסכן את המפרץ ■ מבקר המדינה תוקף גם את ההנהלות התכנונית באשדוד, פתח תקוה וכפר יונה

12תגובות

עיריית חיפה הגדילה זכויות בנייה ליזמים בניגוד לתוכניות מאושרות, אישרה שימושים חורגים מעבר למותר והכשירה עבירות בנייה חמורות, בין היתר באזור מפרץ חיפה, באופן  שמסכן את המפרץ - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה ל-2010 על השלטון המקומי שסקר את התנהלותן של כמה רשויות מקומיות ובהן עיריית חיפה, פתח תקוה ואשדוד.

המסקנה העיקרית שעולה מדו"ח הביקורת לגבי רוב הרשויות זהה: ראשי רשויות מקומיות פעלו באופן שרירותי גם בניגוד לעמדות אנשי המקצוע, הטיבו עם יזמים והגדילו להם זכויות בנייה בניגוד לתוכניות מאושרות.

עיקר הביקורת נגד עיריית חיפה נוגע לכך שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה בראשות של ראש העיר יונה יהב, לא קידמה כראוי תוכנית מתאר לעיר ואישרה תוכניות שלא עברו את הליכי האישור הסטטוטוריים, באופן שפגע בזכות יידוע הציבור. דו"ח הביקורת מציג לדוגמה את תכנון פרויקט המגורים בשכונת כיכר ספר שבו הוועדה המקומית הגדילה באופן מלאכותי את זכויות הבנייה בשטח של 2.5 דונם ואיפשרה ליזם זכויות בנייה בשיעור של 250% ובניית בניין בן 22 קומות.

עבדאללה שמא

"הוועדה המקומית אישרה תוכנית בינוי המציעה בנייה גבוה מאד החריגה מאד באזור, החלטה זו התקבלה בניגוד להנחיות מסמך המדיניות הקובע כי במגרשים ששטחם 2.5 דונם תתאפשר בנייה של עד 6 קומות בלבד ושטח הבנייה העיקרי לא יחרוג מ-180% בנייה ובניגוד לעמדת מתכנן המחוז שמאפשר בנייה של עד 14 קומות מגורים".

במקרה אחר סקר הדו"ח שימושים חורגים שהעניקה הוועדה המקומית בחיפה לחברות בניגוד  לרוח החוק. מדובר בשימושים חורגים שהוענקו לחברת אפריקה ישראל שבבעלותה קניון הסיטי סנטר במושבה הגרמנית. מהדו"ח עולה כי ייעוד השטח היה למלונאות אך במשך יותר מ-12 שנה הוועדה המקומית העניקה לחברה שימוש חורג מבלי לתת פתרון חלופי לשטח המלונאות. במקרה אחר, העניקה הוועדה המקומית שימוש חורג לבריטיש ישראל להפעלת הגרנד קניון בשכונת נווה שאנן. השימוש החורג ניתן למשך שש שנים במקום שלוש להקמת למרכז מסחרי במקום מלונאי.

ביקורת קשה לא פחות הופנתה נגד הוועדה המקומית חיפה שהכשירה בנייה בלתי חוקית בעיקר במבנים באזור מפרץ חיפה בהם נעשה שימוש בחומרים מסוכנים. "בכך עודדה הוועדה עבריינות בנייה", נכתב בדו"ח הביקורת, "לאורך שנים הורחבו באזור מפרץ חיפה מפעלים, מתקנים ותשתיות שיש בהם חומרים מסוכנים, הוגדל נפח האחסון של חומרים מסוכנים והוקמו מתקני עזר ללא היתר בנייה כנדרש בחוק. הוועדה המקומית לא פיקחה ביעילות על הפיתוח הרב של המפעלים העוסקים בחומרים מסוכנים במפרץ חיפה ולא אכפה שם את חוקי התכנון והבנייה. המשך המצב הנוכחי, בו דיני התכנון והבנייה אינם נאכפים על מפעלים אלה, טומן בחובו סכנה ממשית לאזור המפרץ כולו".

הכשרה בדיעבד נעשתה על ידי הוועדה המקומית גם באזורים נוספים בעיר וכך נוצר מצב שדירות מגורים רבות אוכלסו בבתי עסק, משרדים חנויות, מסעדות, בתי קפה ופאבים.

אשדוד: צמצום השטח המסחרי במע"ר דרום

קינן דן

דו"ח הביקורת לעיר אשדוד מתמקד בעיקר בהתנהלות הליכי התכנון באזור מע"ר (מרכז עסקים ראשי) דרום. גם כאן עולה תמונה זהה של התנהלות הוועדה המקומית של העירייה בראשות ראש העירייה, יחיאל לסרי, שפעלה להגדיל זכויות בנייה ליזמים, בהתעלם מתוכנית מתאר של העיר ותוכנית רוויזיה ששימשה תוכנית אב מנחה.

בעוד שתוכניות אלו התירו בנייה של 750 יחידות דיור במע"ר דרום במהלך השנים קידמה  הוועדה המקומית הגדלת זכויות הבנייה ל-1,674 ב-2009  ול-2372 יחידות דיור ב-2010. בתוכנית אחרת החלה בשטח של 10 דונם במתחם, הוגדלו זכויות הבנייה ל-90 יחידות דיור ובהמשך ל-162 דירות, בעוד שהתוכנית המקורית איפשרה בנייה של 36 דירות בלבד.

במקרים אחרים, כפי שעולה מדו"ח הביקורת, שונו הוראותיהן של כמה תוכניות מפורטות והוספו יעודים למגורים על חשבון מסחר ושימושים נוספים. התוצאה בשטח, כפי שעולה מהדו"ח היא צמצום שטח המסחר באופן ניכר במע"ר דרום. "סך שטח המסחר במע"ר דרום לפי המצב התכנוני במועד סיום הביקורת עמד על כ-25 דונם לעומת 69.5 דונם ביעוד זה לפי תוכניות שאושרה ב-1994".

בדו"ח הביקורת מוסבר כי ההחלטה להגדיל זכויות במתחם מע"ר דרום נעשתה החל משנת 2003 מתוקף הסכמים שחתמה העירייה עם מחזיקי קרקעות בשפת הים, מתוך כוונה לצמצם את זכויות הבנייה בחוף הים. עם זאת, נכתב בדו"ח הביקורת בעניין זה כי "במשך השנים גדל שווי הפיצוי שהציעה הוועדה המקומית לחברות המחזיקות בזכויות בחוף הים גדל מבלי שהוכנה חוות דעת שמאית לבחינת הגידול בסכום הפיצוי".

שערוריית הנכסים של עיריית פתח תקוה

דו"ח הביקורת לעיר פתח תקוה התייחס לאופן הקצאת מקרקעין בבעלות העירייה. מהדו"ח עולה כי עיריית פתח תקוה אינה מודעת למצב נכסיה, לא מפקחת אחריהם ובמקרים מסוימים אף העבירה נכסים רבים לשימוש של גורמים שונים, כל זאת בניגוד לנוהל ההקצאות המחייב.

באגף הנכסים בעירייה בפתח תקוה כ-266 נכסים השייכים לעירייה. נמצא כי לפחות לגבי 218 נכסים לא הוסדרו השימושים ושר הפנים גם לא אישר את שימושם. חלק מהנכסים, כך נמצא, הוקצו לתקופה של שנה בלבד אך הגופים השונים ממשיכים להשתמש בהם גם לאחר מכן ללא הסכם עם העירייה וחלק מהנכסים מופעלים על ידי רשת מוסדות החינוך של תנועת ש"ס. "יודגש", נכתב בדוח הביקורת, "כי סיעת ש"ס היא חברה בקואליציה במועצת העירייה".

ביקורת קשה מופנית כלפי ראש עיריית פתח תקוה, איציק אוחיון, וממלא מקומו שבמקרים מסוימים מסרו חלק מהנכסים לשימושים של גופים שונים מבלי שהדבר הובא לידיעתו של אגף הנכסים בעירייה. "הדבר נעשה תוך התעלמות בוטה מהוראותיו המחייבות של נוהל ההקצאות, כאילו לא היו אלה רכושו של הציבור אלא רכוש פרטי", נכתב בדו"ח הביקורת. "בכך פעלו ראש העירייה וממלא מקומו שלא כדין והפרו את חובתם לנהוג בשוויוניות כלפי הציבור. כמו כן, הם הפרו את חובת הנאמנות החלה עליהם בכל הקשור לשמירת הרכוש הציבורי".

הגן הירוק כפר יונה הוקם על אדמה חקלאית

וקנין עופר

בתחום שיפוטה של המועצה המקומית כפר יונה בדק המבקר את פעילותו של גן האירועים "הגן הירוק". מהדו"ח עולה כי גן האירועים המשתרע על פני 20 דונם וכולל אולם המיועד לקהל של עד 650 אורחים וגן פתוח המיועד לעוד 2000 איש הוקם על קרקע חקלאית. גם המבנים בגן, בשטח של כ-1,300 מ"ר והחניה בשטח של כ-2,300 מ"ר נבנו והוכשרו ללא היתרי בנייה.

דו"ח הביקורת מצא כי מאז 2010-2006 הוועדה המקומית במועצה לא פעלה בנחישות להפסקת הבנייה במקום ולהריסת המבנים. על אף שהוצאו שלושה כתבי אישום נגד בעלי המקום בטענה כי הפעילו את המוקם ללא רישיון, הצווים שהוצאו לא נאכפו על ידי המועצה המקומית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#