האם ציר שלבים יהפוך למרכז תעסוקה או לאבן גבירול דרומי?

העירייה רצתה להפוך את הציר לדרך עורקית מטרופולינית וייעדה למקום בנייה עתידית של 2.6 מיליון מ"ר לתעסוקה ■ בעקבות לחצים החליט חולדאי על חלופה מתונה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

במסגרת דיון על תכנית המתאר בציר שלבים בדרום תל-אביב, ראש העיר תל-אביב - יפו, רון חולדאי, הציע לשנות את התכנית. בתכנון המקורי הציר היה אמור להפוך למרכז עסקים ראשי עם בנייה עתידית של כ-2.6 מיליון מ"ר. אך בתכנית שחולדאי תומך בה כעת, הבנייה בציר תהיה לגובה 7-6 קומות בלבד ובניית מגדלים תתאפשר רק בצמתי הציר.

החלופה הקודמת העניקה עדיפות למוקדי תעסוקה ראשיים, אך בהצעה החדשה כ-75% מזכויות הבנייה ינתנו למגורים. חולדאי הציע בנוסף כי מספר הנתיבים במרכז הציר יצומצם מ-8 נתיבים כפי שתוכנן בתחילה, לשישה נתיבים בלבד. מרחוב סלמה לנווה צדק יהיה נתיב אחד בכל כיוון במקום שני נתיבים כפי שתוכנן בתחילה.

שכונת פלורנטין, תל אביבצילום: בכר דודו

התכנית המקורית הגדירה את ציר שלבים כדרך עורקית מטרופולינית וייעדה למקום 2.6 מיליון מ"ר לתעסוקה והיקף מגורים מצומצם בציר בשיעור של 25% מסך הזכויות ובסך הכל כ-300 אלף מ"ר בנוי שאפשרו כ-3,000 דירות בלבד.

כיום קיימים בעיר תל אביב כ-8 מיליון מ"ר של שטחים לתעסוקה, 4.1 מיליון מ"ר מהם נמצאים במרכז העיר ומהווים 55% מכלל אזורי התעסוקה. 1.734 מיליון מ"ר ממוקמים בדרום ותופסים נתח של 23% מכלל התעסוקה בעיר, 923 אלף מ"ר בצפון ומהווים כ-12% ועוד 802 אלף מ"ר באזורי מסחר, שהם כ-10% מכלל התעסוקה בעיר.

התנגדויות לתכנית המקורית

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עמותות רבות ובהן דארנא, דרום העיר לאנשים, עמותת תושבים למען נווה צדק ופעילי שכונת פלורנטין התנגדו לתכנית המקורית. אלה טענו כי הפיכת ציר שלבים לכביש תבתר את שכונות הדרום ותמנע כל אפשרות לפתחן כשכונות מגורים אחידות וכן תמנע אפשרות לקדם פרויקטים לדיור בר השגה במקום שהכי זקוק לזה.

"ציר שלבים מהווה עוגן מרכזי לפיתוח העתידי של דרום העיר ולכן לשם היו נשואות העיניים", מסבירה חברת מועצת העיר, תמר זנדברג (מרצ), שהיתה בין מובילות המאבק נגד תכנית המתאר לדרום העיר.

אבן גבירולצילום: דניאל בר און

זנדברג מוסיפה כי "ההחלטה של היום משמעותית ומתייחסת יותר לטובת תושבי המקום מאשר לאנשים שיגיעו מחוצה לה. היא התקבלה לאחר עבודה של חודשים רבים עם זאת, זה עדיין עוד לא סוף פסוק. עלינו לוודא שבתכנית עצמה האזור יסומן כרחוב עירוני ולא כדרך עורקית מטרופולינית כפי שהיא מסומנת כיום".

החלטה נוספת שהתקבלה במסגרת הדיונים איפשרה להמיר את ייעוד מתחם "מכבי צריפין" שממערב לרחוב אליפלט מאזור תעסוקה ומלאכה, כפי שהוא מוגדר כיום, לייעוד ציבורי. עוד הוחלט לפנות את בית המעצר אבו כביר ולייעדו לאזור תעסוקה. להשאיר את אצטדיון בלומפילד במקומו ואף לאפשר את שדרוגו ולפנות את מתחם התחנה המרכזית החדשה. הצעה נוספת שהוצגה בתכנית וטרם ניודנה היא לייעוד כ-40 אלף מ"ר למלונות ביפו העתיקה.

"ההחלטות שהתקבלו בוועדה לא היו קלות, עם זאת חלקן מסיימות ויכוחים ישנים בין הציבור לשלטון", מוסיפה סגנית ראש העיר, מיטל להבי, "ציר שלבים נכנס לפרופורציה משימוש מוטה מרכז עסקי - לשימוש לטובת התושבים בסגנון של ציר אבן גבירול. קבלת 17 דונם לצרכי ציבור תאפשר לפתח את הדרום ותצדיק את נפח המגורים המתוכנן. התכנון החדש יגרום לחיבור השכונות, נווה צדק, פלורנטין ויפו ולא להפרדתן."

הצעות צוות תכנית המתאר:

  • תחנה מרכזית החדשה - תפונה לטובת יעוד השטח לאזור תעסוקה
  • איצטדיון בלומפילד - יישאר וישודרג
  • בית המעצר אבו כביר - יפונה אל מחוץ העיר או בסמוך לבתי המשפט לטובת שימושי תעסוקה
  • ספורטק דוידוף - ישאר אזור ספורט
  • מתקני אימונים של הפועל - יישארו
  • יפו העתיקה - תוספת של כ-40 אלף מ"ר למלונאות והמרת שטחי מגוירם לצימרים
  • מכבי צריפין - יסומן כאזור למבני ציבור
אצטדיון בלומפילדצילום: קידר ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker