אבי גולדברג

>> היה משהו מוכר בפניו של הברסלבי שעמד בצומת הסירה. למעשה הוא לא בדיוק עמד, אלא ריקד וחייך לעבר הנהגים בשמש הקופחת, ציציותיו התנופפו וזיעתו ניגרה בעודו מתרוצץ בין המכוניות שעצרו ברמזור, ומחלק לנהגים טרודים ספר תהילים זעיר.

פתחתי את החלון ונתתי לו פחית קולה קרה, והברסלבי אמר לי: "יש לנו דיבור אמיתי על הרבי". החניתי בשולי הדרך העמוסה כשסקרנותי מתגברת על לוח הזמנים שלי, והוא התפנה אלי, מחה מצחו בכנף הציצית, התיישב על המדרכה וגמע מפחית הקולה. "אני מעכו", הוא פתח, "אתה ודאי זוכר אותי מהתקופה שבה פעלתי כמתווך בטרם הבנתי כי החיים האמיתיים הם רק על פי הרבי".

נזכרתי מיד במתווך החלקלק דודי, שמכר לי לפני עידנים גומחה בשוק הטורקי המקורה מעל ארמונות האבירים בעכו העתיקה, תוך הבטחה שהמקום ייהפך למרכז סואן בו יעברו מדי יום אלפי תיירים שיגיעו לנמל עכו ברחפות מהירות וכיו"ב שטויות להן התפתיתי להאמין. מאז עומדת החנות שרכשתי בשיממונה, כמו יתר החנויות-גומחות שבסביבתה.

"תראה", הוא אמר לי, "לא נוח לי עם המכירה ההיא, ובשבת, כשעברתי שם, ראיתי שלט 'למכירה'". "נכון", השבתי לו, "נמאס לי לשלם עשרים שנה ארנונה על כוך אפל וטחוב".

"אל תמכור", הוא אמר לי, "החנות שלך תהיה בקרוב לאבן שואבת, כמו הקבר של הרבי באומן". הוא שוב מוכר לי שטויות אני אומר בלבי. חזר בתשובה, אבל נשמה של מתווך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"תשמע יהודי טוב", הוא ממשיך, "כולם יודעים שנפוליאון כבש את ארץ ישראל וצר על עכו, ולא יכול היה לה. מעטים יודעים כי בעת המצור שהה בעכו הרבי נחמן בדרכו אל הנמל, משם אמור היה להפליג לאחר שביקר בטבריה, בצפת ובהר מירון. מקום מחבואו המדויק של הרבי עם עוזרו ר' נתן הוא סוד.

"הרבי התחבא שבועיים בכוך אפל בשוק הטורקי, אכל לחם צר ושתה מים לחץ. לילה אחד אמר רבי נחמן לתלמידו נתן 'צא עתה בכסות החשיכה מבין החומות אל מחנהו של הגנרל נפוליאון ואמור לו כי הרבי נמצא בעכו ואינו יכול לעלות על הספינה הטורקית שמיועדת להחזירו לקושטא. אם כבוד הגנרל יאפשר לנו לעלות על דוגית קטנה כדי להגיע אל הספינה הממתינה בים, אני מבטיח לו כי יהיה במהרה לקיסר גדול. אם ישאל אותך הגנרל למה להאמין לתלמידו של שוטה יהודי, תן בידיו אות'. ואז הוציא הרבי מטבע זהב שהיה טמון ברצפת הכוך בו הסתתרו, שעליו דיוקנו של המלך הצרפתי הקדוש לואי ה-9, מטבע שמן הסתם נטמן שם על ידי צלבני שלא חזר מהקרב.

"ר' נתן יצא למשימה, חזר אל מקום המסתור ונטל את רבי נחמן אל עבר החוף החשוך בו המתינה להם דוגית ובה שני מלחים צרפתיים, שהשיטו אותם אל עבר הספינה הטורקית שעגנה מחוץ לנמל. הרבי שב לקושטא, ונפוליון היה לקיסר".

הבטתי בו, והוא המשיך "מסתבר שהחנות שמכרתי לך היא הגומחה בה הסתתר הרבי, וזאת יודעים רק מתי מעט שפיענחו את החריטה על אחד הקימורים "נח.. נחמ..". ברגע שהמידע הזה יופץ תהיה החנות שלך מכרה זהב, אבן שואבת לעולי רגל חסידי הרבי מברסלב.

עכשיו קינחתי אני את הזיעה ממצחי. אם מה שסיפר לי החסיד אמת, עלי לרוץ ולמכור את החנות מיד, לפני שאסתבך עם אלפי המאמינים שישעטו לשם ויקימו במקום אתר קדוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker