קשיש בן 80 מכר נכס - וגילה שהוא חייב לעירייה 2.5 מיליון שקל

כאשר מכר הגימלאי את דירתו, עיריית אור יהודה נזכרה בחוב מלפני 20 שנה; חובות ארנונה שחלפו שבע שנים מיום היווצרם - מתיישנים

יחיאל שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יחיאל שמיר

אדם חתם על חוזה למכירת דירה. בהתאם לחובתו החוזית, וכתנאי לרישום הדירה בשם הקונים בטאבו, ניגש אותו אדם לעיריה ודרש לקבל אישור, בהתאם לסעיף 324 לפקודת העיריות, בדבר היעדר חובות לעיריה.

להפתעתו, ועל אף שמעולם לא קיבל מכתבי התראה בדבר חובות, נמסר לו על ידי פקיד העיריה כי כתנאי להוצאת האישור לטאבו על היעדר חובות, עליו לשלם מיליוני שקלים בגין חובות ישנים שהתגבשו לפני עשרים שנה ויותר.

האם חלה על אותו אדם חובה לשלם סכומי עתק בעבור חובות ישנים אלה? בשאלה זו עסק פסק הדין של השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן בבית המשפט המחוזי בתל אביב מ-26 באוגוסט 2011 (עת"מ 09-2064).

באותו מקרה גילה העותר, קשיש בשנות ה-80 לחייו, כי לטענת עיריית אור יהודה הוא חב בסכום העולה על 2.5 מיליון שקלים, בגין חובות שונים שרובם המכריע התגבשו לפני 20 שנה ויותר. לטענת העיריה, מדובר בחובות ארנונה, היטל כבישים, היטל פינוי אשפה, חובות מים וחובות ישנים נוספים שלא שולמו ושהעיריה נמנעה מלמסור פרטים לגביהם.

בגלל החובות הישנים האלה הטילה העירייה עיקולים מינהליים על חשבונות הבנק ועל חסכונותיו של העותר, וטענה כי היא אינה חייבת להנפיק אישור לטאבו עד לתשלום מלוא החוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בית המשפט קיבל את עמדתו של העותר, ולא חסך שבטו כלפי התנהלות עיריית אור יהודה ומשרד הפנים במקרה זה, שהזדרזו לעקל חשבונות בנק וחסכונות של קשיש בסך של מיליוני שקלים.

בית המשפט ראה בחומרה רבה את התנהלות העיריה שנקטה הליכי גביה מינהלית על יסוד שומה כללית, בלתי מבוססת ובלתי מפורטת. בית המשפט הוסיף וקבע כי העיריה ומשרד הפנים נהגו בחוסר הגינות כלפי האזרח, המצדיקה כשלעצמה את קבלת העתירה.

לגופו של עניין קבע בית המשפט, תוך שהוא נסמך על פסק דינו של בית המשפט העליון שניתן לפני כשנה (נעמה נסייר נגד עיריית נצרת עילית, רע"א 187/05), כי עיריה אינה רשאית לפתוח בהליכי גבייה מינהליים בגין חובות ארנונה שהתיישנו, קרי חובות שחלפה לגביהם תקופה העולה על שבע שנים.

לדעת בית המשפט, העקרונות שנקבעו על ידי בית המשפט העליון בפרשת נסייר, שאוסרים על הטלת עיקולים בגין חובות ארנונה שהתיישנו, יפים גם לעניין חובת העיריה להנפיק אישורים לטאבו אף אם קיימים חובות ישנים לעיריה.

ביסוד מוסד ההתיישנות ניצב הקושי של אדם לשמור ראיות יותר משבע שנים ועומד הצורך בוודאות תקציבית של אדם באשר לחובות להם הוא חשוף. קשיים אלה יפים גם למקרה שבו דורשת העירייה תשלום חוב ישן כנגד מתן אישור לטאבו לפי סעיף 324 לפקודת העיריות.

בנוסף, אינטרס הציבור מחייב לברר תביעות עדכניות ואינו מצדיק בירור תביעות ישנות. לאור נימוקים אלה, קבע בית המשפט כי עיריית אור יהודה אינה רשאית להימנע מלהנפיק אישור לטאבו, כפי שאינה רשאית לנקוט הליכי גביה מינהליים, בשל חובות ארנונה שחלפו שבע שנים מיום היווצרם.

הכותב הוא היועץ המשפטי של ההסתדרות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker