הפטפטת קוברת את הדיור הציבורי

הח"כים מדברים על מחיר למשתכן, אבל מדובר ב-5,000 דירות בלבד

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה שמאפיין את הפטפטת בכנסת, מעבר לפינג פונג עקר של מלים, זה שאין מאחוריה קמצוץ מעש. ניתוב הדיון במכלול המלצות ועדת טרכטנברג לקריטריונים של זכאי מבצעי מחיר למשתכן הוא אולי סקסי ותקשורתי, אבל רק מעיד על כך ששום ברכה לא תגיע מהכנסת.

ממילא מדובר בלא יותר מ-5,000 דירות, שרוב אלה שיצאו לרחובות לפני כמה חודשים לא יהיו זכאים לרכוש, לא משנה כיצד ייקבעו הקריטריונים, וככל הנראה שגם לא ירצו להתגורר במקומות שבהם הן יוקמו.

הפגנה נגד מצוקת הדיור בירושלים

בתוך השיח הרדוד בולט קולו של שר השיכון, אריאל אטיאס. בתגובה לטענות שמוטחות בו, שהוא מעוניין לשמר את מחיר למשתכן ככלי לדיור בר השגה בלעדי לציבור החרדי, הוא הגיב כי הוא דווקא תומך בהעדפת משפחות עם יוצאי צבא.

לכאורה מדובר בקלף מנצח של מי שרוצה להוכיח שהוא אינו שר לחרדים בלבד. בפועל, אטיאס יודע היטב כי בג"צ והיועץ המשפטי לממשלה אוסרים על הכללת קריטריונים של שירות צבאי במכרזים ממשלתיים, ולפיכך דבריו אינם אלא רוח וצלצולים.

ואולם רוח וצלצולים אינם נחלתו הבלעדית של אטיאס. הח"כים הרבו בדיבורים על "מחיר למשתכן", מבלי לומר דבר בנושאים אחרים. כמעט שום דבר לא נאמר, למשל, על כך שהדיור הציבורי נקבר בוועדת טרכטנברג, שקבעה כי אל לממשלה להגדיל את מספר הדירות שמוקמות במסגרת הדיור הציבורי. במקום זה היא הציעה לעדכן את הסיוע בשכר הדירה לנזקקים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם לא נאמר דבר על הנוסחה מעוררת המחלוקת של ועדת טרכטנברג והאוצר לעודד גופים מוסדיים להיכנס לפרויקטים של שכירות ארוכת טווח. בימים שבהם גופים עסקיים משקיעים בפרוייקטים בחו"ל בתשואות של יותר מ-9% לשנה, לא ברור כיצד רוצים לפתות אותם להקים פרויקטים כאלה בישראל. שכן, גם אם הקרקע תינתן בחינם - התשואות ברוטו עליהן יגיעו למחצית.

לא נאמר גם דבר על כך ש"הפתרון" הממשלתי להוזיל דירות הוא לבנות דירות קטנות. במשך כמה עשורים השוק מראה באופן עקבי, שהוא אינו מעוניין בדירות קטנות. דירות קטנות אולי לא בונים, אבל יש בשפע מיד שנייה, ונכון לאתמול בערב היו בלוח יד 2 20,661 דירות 2-3 חדרים.

עם רמת דיון כזו, ברור שדבר לא ייעשה בקשר לדברים שלא נאמרו בישיבה, אבל ברור גם שלא ייעשה דבר גם בנוגע לדברים שכן נאמרו שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker