מינהל מקרקעי ישראל ישלם מיליארד שקל לרשויות המקומיות

נחתם הסכם המביא לסיומו סכסוך משפטי בן 13 שנים על כספי חלף היטל ההשבחה; שלמה בוחבוט: מדובר בהישג היסטורי

רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי

בתום סכסוך משפטי ארוך שהחל בשנת 98 על כספי חלף היטל ההשבחה, הגיעו היום (ג') מרכז השלטון המקומי ומינהל מקרקעי ישראל להסכם תקדימי והיסטורי המסדיר את הסכסוך.

בלב המחלוקת עמדה החלטת המינהל להקפיא את כספי "חלף היטל השבחה" לרשויות המקומיות. במסגרת ההסכם שהושג ישלם המינהל לרשויות המקומיות סכום של מיליארד שקל בפריסה של ארבע שנים.

שלמה בוחבוט

חלף היטל השבחה הוא תשלום של 10% מכל עסקת חכירה או מכירה של קרקע בתחומי הרשות המקומית, שאותו צריך להעביר מינהל מקרקעי ישראל לרשויות המקומיות.

בשונה מהאזרח, המינהל אינו משלם מס על השבחת הקרקעות הציבוריות שבטיפולו וסכום זה מיועד לטובת לציבור, לפיתוח תשתיות, כבישים, הקמת בית ספר, מתנ"סים, בניית מדרכות, עמודי תאורה ופעילות ציבורית נוספת.

בשנים האחרונות הקפיא המינהל את התשלום לרשויות המקומיות וכך בעצם הקפיא את התקציב המיועד לפיתוח תשתיות. בתגובה לכך, למעלה מ-200 רשויות מקומיות עתרו נגד מינהל מקרקעי ישראל וב-2007 פסקה שופטת בית המשפט המחוזי, רות רונן, כי המינהל מחויב להחזיר לתושבים ולרשויות המקומיות סכום העולה מיליארד שקל. ערעור שהגיש המינהל לבית המשפט העליון, שלח את הצדדים להגיע לפשרה בטרם יתערב ויכריע.

את המשא ומתן מטעם השלטון המקומי ניהלו חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות, עו"ד כפיר כהן, מנהל מחלקת מעקב, בקרה, חוק ומשפט במרכז השלטון המקומי, ראובן קוגן, סגף ראש אגף התקציבים, ואושיק בן עטר, סגן החשב הכללי.

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר בעקבות ההסכם שנחתם והושג כי "מדובר ביום חשוב לאזרחי ישראל ולרשויות המקומיות. מדובר היה בעיוות מתמשך שלא יכולתי להסכים עימו. העברתי החלטה להקים צוות בראשותו של חברי חיים ביבס שפעל ללא לאות להשיג הסכם".

עוד אמר בוחבוט כי "הכספים שישלם המינהל יועברו לטובת פיתוח תשתיות ולתועלת ציבורית. בכך הגיע סוף סוף סכסוך משפטי ארוך לסיומו על הצד הטוב ביותר. פעלנו לטובת כלל התושבים וגם מי שמתגורר ברשויות קטנות ובפריפריה ירוויח מההסכם".

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות הסביר כי לפי ההסכם הוגדר סכום של 120 מיליון שקל שיחולק על פי אמות מידה סוציו-אקונומיות ומתוך שאיפה לסייע לפריפריה. כמו כן הסביר ביבס כי שיעור חלף היטל ההשבחה הועלה מ-10% ל-12% שישלם המינהל בעתיד. "משמעות העלאת השיעור הינה תוספת תקציב משמעותית לרשויות בישראל", הסביר ביבס.

מנהל המינהל בנצי ליברמן מסר בתגובה להסכם: "אני מברך על ההסכמה שהושגה בין הצדדים לשביעות רצונם. הסכמת המינהל נבעה מהצורך המובהק לעבוד בשיתוף פעולה מיטבי עם הרשויות המקומיות. התוספת התקציבית (בסך 2% לשנה) בגין חלף היטל ההשבחה נובעת מההכרה כי יש להמשיך ולהאיץ את השיווקים בשנים הקרובות לטובת הורדת המחירים ומתן פתרונות לשטחים פתוחים, מבני ציבור ואיכות חיי התושבים".


תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ