סערה בכנסת: "אלה שעובדים זכאים לסיוע לדיור לפני אלה שלא"

השר סטס מיסז'ניקוב דרש ליישם את המלצות טרכטנברג בנושא הדיור ■ ח"כ וקנין מש"ס: "זו גזענות" ■ ח"כ הרצוג: "ישראל ביתנו המפלגה הכי קפיטליסטית והיו"ר שלה מדבר על פוטין" ■ אטיאס: פרק הדיור בהמלצות טרכטנברג לא יגיע לאישור הממשלה לפני ינואר 2012

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
צבי זרחיה

חילופי האשמות קשים בדיון בוועדת הכלכלה על המלצות ועדת טרכטנברג בנושא הדיור. שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) טען כי "אלה שעובדים ומפרנסים זכאים לסיוע לדיור לפני אלה שלא עובדים ומפרנסים". הוא דרש ליישם המלצות טרכטנברג לפיה הזכאים ל"מחיר משתכן" או לדיור בר השגה יהיו משפחות שבהן מיצוי ההשתכרות של בני הזוג הינו 125%.

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב במשרדו בירושליםצילום: מיכל פתאל

מיסז'ניקוב סירב לומר למי הכוונה אבל בדבריו התכוון לאוכלוסיה החרדית הלא עובדת. ש"ס תובעת שלא לכלול את הסעיף הזה בקריטריונים לזכאות לרכישת דירה בר השגה. ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) זעם על הדברים ועזב את הישיבה לאחר שקרא: "זו גזענות ממדרגה ראשונה. תפסיקו לדבר על חרדים וערבים". 

ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה) הצטרפה וקראה: "יש פה גזענות". ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר: "הם עושים פוליטיקה על הגב שלנו. ישראל ביתנו מפלגה הכי קפיטליסטית". מיסז'ניקוב השיב לו: "זוהי הערה גזענית דווקא מבן אדם נאור. תתבייש לך". הרצוג ענה לו: "יו"ר ישראל ביתנו (ליברמן) דיבר על פוטין". מיסז'ניקוב השיב: "בושה שכך מדבר בן של נשיא המדינה".

קודם לכן אמר שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס כי "מה שחסר בדו"ח טרכטנברג הוא שהדו"ח רצה לטפל בדיירי הדיור הציבורי - אלה שעובדים קשה ממעמד הביניים ולא גומרים את החודש. הדו"ח שכח את מי שעובדים קשה ולא יכולים להתחיל את החודש. הם האנשים הכי חלשים בחברה ואין להם סעד מהמדינה". לדברי אטיאס, פרק הדיור בהמלצות טרכטנברג לא יגיע לאישור הממשלה לפני ינואר 2012.

אטיאס הוסיף כי "תנאי סף לדיירי הדיור הציבורי הוא לעבוד ולהרוויח 5,600 שקלים בחודש. צריך לאפשר לנו במכרזים של משרד הבינוי לקבוע שהיזם יתחייב להקים 5% מהקרקע עבור יחידות דיור ציבורי. זה לא עולה כסף למדינה ולא מחייב קיצוץ בביטחון. המדובר במניעת הכנסות מהמיליארדים שמשרד מעביר למדינה. זהו צדק חברתי אם לא עושים זאת אז יש עוול חברתי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו, "צריך להקצות 30 מיליון שקל בשנה לאפשר שכר דירה סוציאלי ל-2,000 זכאי הדיור הציבורי שממתינים בתור לקבלת דיור ציבורי. ביקשתי מח"כ דוד אזולאי (ש"ס) להגיש הצעת חוק כזו 'על הראש של הממשלה', שלפיה 5% מהמכרזים של מינהל מקרקעי ישראל יועברו לדיור ציבורי".

אטיאס ציין כי "רוב מה שכתוב בדו"ח טרכטנברג הגשנו על ידי משרד השיכון והאוצר. יש גידול של למעלה מ-40% בהתחלות בנייה. כיום ישנם 45 אלף התחלות בנייה זה הגבוה ביותר בעשור האחרון. לראשונה היצע פוגש ביקוש וגם עובר את הביקוש השנתי".

אריאל אטיאס

עוד אמר שר הבינוי והשיכון כי "יש 77 אלף יחידות דיור בבנייה פעילה. זה לא בא מטרכטנברג. הדו"ח המליץ לאשר תוכניות 196 אלף תוכניות ב-5 שנים. דו"ח טרכטנברג מבוצע משנת 2010 בהחלטות שהבאנו".

יו"ר הוועדה, כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), ציין כי "טירוף מחירי הדירות ולא מחיר הקוטג' היה הגורם העיקרי ששבר את אדישותו של עם ישראל והוליד את המחאה החברתית שהולידה את ועדת טרכטנברג. האבסורד הוא שדווקא יישום פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג אינו נראה באופק.

"בדמוקרטיה אמיתית המיעוט לא אמור להרגיש פחות טוב מהרוב, אך היום התחושה היא שהרוב הנושא בנטל מרגיש מיעוט מקופח. מחירי הדיור יורדים, אולם עדיין זו אינה בשורה למרבית חסרי הדיור, שכן להם זה לא משנה אם מחיר דירה ממוצעת הוא מיליון ומאה אלף או מיליון שקל".

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב אמר כי קיים מסמך הבנות עם ראש הממשלה ושר האוצר מאוקטובר 2011 לקידום פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג, שלפיו יוקמו 4,000 יחידות דיור מוגן לקשישים בשנים 2015-2012, מהם בשנת 2012 יוקמו 2,000 יחידות דיור מוגן לקשישים. עוד נקבע כי תנאי הזכאות לדיור לעניין 80% ממכסת יחידות הדיור שישווקו במסלול "מחיר למשתכן" יהיו בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג כשתנאי סף לזכאות יהיה מיצוי כושר השתכרות". מיסז'ניקוב ציין את דו"ח ה-OECD שקבע כי "הרבה מתוכניות הבנייה ניתנות למשפחות גדולות ולתוכניות שקהל היעד שלהם מוגדר בבירור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker