"המחירים לשוכרי הדירות יעלו בכ-6% ב-12 החודשים הבאים"

פרוטוקול דיוני הריבית לחודש דצמבר של בנק ישראל: "המגבלה שהצבנו בתחום המשכנתאות מקטינה את ההשפעה שיש להפחתת ריבית במשק על המשכנתאות ועל כן היא תמשיך למתן את מחירי הדירות"

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בסוף חודש נובמבר החליטו ששת חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל על הורדת הריבית במשק לחודש נובמבר ב-0.25% לרמה של 2.75%. זאת כאשר ארבעה מחברי הוועדה הצביעו בעד ההורדה כשהשניים אחרים תמכו בהותרתה ללא שינוי.

פרוטוקול דיוני הריבית מגלה כי אחד הגורמים הדומיננטיים להחלטות ריבית הוא מצב בשוק הדיור בכלל ורמות מחירי הדירות בפרט. חברי הוועדה ציינו כי בחודשים אוגוסט-ספטמבר נרשמה ירידה במחירים - בפעם הראשונה מאז דצמבר 2008, ובמקביל הוזכר גם המשך הגידול במספר התחלות הבנייה.

לדעתם של חברי הוועדה, המגבלה שהציב בנק ישראל בתחום המשכנתאות מקטינה את ההשפעה שיש להפחתת ריבית בנק ישראל על שיעור הריבית הממוצע למשכנתאות ועל כן היא צפויה להמשיך ולמתן את מחירי הדירות. כמו כן, אחד מחברי הוועדה ציין כי אינו חושש מהמשך עלייה במחירי הדירות אלא דווקא מירידה מהירה מדי במחירי הדירות.

בבנק ישראל מציינים כי נמשכת הרמה הגבוהה של הפעילות בענף הבנייה. בתוך כך, ההתחלות והסיומים של בניית דירות ב-12 החודשים האחרונים עמדו בחודש אוגוסט על 43,672 ו-33,605, בהתאמה, בדומה לחודש הקודם. מספר הדירות שנותרו למכירה המשיך לעלות, ובחודשים אוגוסט עד אוקטובר הוא היה, בממוצע, גבוה ב-8.3% מאשר בשלושת החודשים הקודמים לכך. מנגד, סקר המגמות של הלמ"ס מצביע על ירידה בהיקף הפעילות ובהזמנות החדשות בענף.

עוד מציינים בבנק כי שכר הדירה ירד בחודש אוקטובר ב-0.3% אך ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר הוא עלה ב-6.3%, לעומת 5.5% בספטמבר. על פי תחזית חטיבת המחקר, צפויים המחירים להמשיך ולעלות בקצב דומה גם ב-12 החודשים הבאים. עם זאת, מחירי הדירות, הנמדדים על פי סקר מחירי הדירות ואינם נכללים במדד המחירים לצרכן, ירדו ב-0.2% בחודשים אוגוסט-ספטמבר, בראשונה מאז דצמבר 2008, לאחר עלייה של 0.6% ביולי-אוגוסט. כמו כן, התמתן הקצב השנתי של עליית מחירי הדירות: ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר הוא עמד על 10.5% לעומת 12.1% ב-12 החודשים שהסתיימו באוגוסט, וזאת לאחר עליות של כ-20% בשנת 2010.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כלכלני הבנק המרכזי מסבירים כי ההתמתנות במחירי הדירות באה על רקע המשך הגידול של מספר התחלות הבנייה, ההשפעה בפיגור של העלאת הריבית, צעדי בנק ישראל בתחום המשכנתאות והצעדים שנקט משרד האוצר במיסוי על נדל"ן. השפעתם של צעדים אלה צפויה להוסיף ולבוא לידי ביטוי בהמשך.

"גדל הסיכון להאטה עולמית"

בבנק ישראל אומרים כי בין השיקולים העיקריים בהחלטה להוריד את הריבית היו המשך ההאטה בצמיחת הפעילות הריאלית במשק, הירידות הממושכות בשווקים הפיננסים אשר צפויות למתן את הביקושים המקומיים, ההערכה כי גדל הסיכון לגלישה למיתון באירופה והאטה משמעותית בכלכלה העולמית אשר כבר משפיעות על המשק הישראלי והעובדה כי יש צורך להיערך עוד לפני החרפת המשבר עקב השפעת הריבית בפיגור על הפעילות הריאלית במשק.

יתרה מזו, הנושא המרכזי בדיון היה אי הוודאות סביב ההתפתחות של המשבר באירופה והשלכותיו על פעילות המשק הישראלי. המשתתפים בדיון הסכימו כי משבר החוב באירופה מעמיק ומתפשט למדינות נוספות ומתגברים החששות לפגיעה קשה בכלכלה העולמית. התשואות על האג"ח הממשלתיות של איטליה וספרד הגיעו לרמות גבוהות, שככל הנראה אינן בנות קיימא. על רקע זה ועל רקע הנתונים הכלכליים החלשים שהתפרסמו באירופה, גדל הסיכון לגלישה למיתון באירופה והאטה משמעותית בכלכלה העולמית. התפתחויות שליליות אלה כבר משפיעות על המשק הישראלי והשפעתם צפויה להתגבר, כך סיכמו את הדיון בנושא חברי הועדה.

בהתייחס לצמיחת המשק המקומי, ציינו חברי הועדה המוניטרית כי הנתונים שהתווספו באחרונה תומכים בהערכה שברבעון השלישי ובאוקטובר נמשכה ההאטה בקצב הגידול בפעילות. עיקר ההאטה בקצב ההתרחבות בכלכלה המקומית בא כתוצאה מהתמתנות הביקושים העולמיים והשפעתם על היצוא ובמידה מסוימת גם מהתמתנות בביקושים המקומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker