צומת יגור: הוועידה המחוזית הכשירה עבירות בנייה בדיעבד

סטופמרקט שהוקם על קרקע המיועדת לשיווק תוצרת חקלאית, פועל כמרכז מסחרי אף שבתי המשפט אסרו זאת והטילו עליו קנסות; באחרונה הפקידה הוועדה המחוזית לתכנון בחיפה תוכנית לשינוי ייעוד המתחם כדי להכשיר את עבירות הבנייה

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

פרקליט המדינה, משה לדור, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, פנו ליו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה, יוסף משלב, ולמתכננת המחוז, ליאת פלד, בדרישה לקיים דיון על שינוי הייעוד של מתחם סטופמרקט בקיבוץ יגור. מדובר במתחם מסחרי בשטח של כ-5,000 מ"ר ליד צומת יגור, שפועל על קרקע המיועדת לשיווק תוצרת חקלאית. במהלך השנים אסרו ערכאות שונות של בית המשפט את פעילותו ואף הטילו עליו ועל קיבוץ יגור קנסות כבדים.

באחרונה הגיש הקיבוץ לוועדה המחוזית תוכנית לשינוי התב"ע (תוכנית בניין עיר) שתכשיר את עבירות הבנייה שבחסותן הוא פועל. הוועדה הפקידה התוכנית, אף שהיא מנוגדת למדיניות התכנון הארצית במשרד הפנים שמגבילה שימושים מסחריים על אדמות חקלאיות.

משה לדור. השופטת קבעה כי הוא הפר לכאורה את חובת הסוביודיצה

"הוועדה המחוזית החליטה להפקיד תוכנית שמהותה הכשרה בדיעבד של עבירות בנייה במתחם הסטופמרקט, וזאת לאחר שזכתה לתמיכת מתכננת המחוז ויו"ר הוועדה המחוזית", כתב לדור. "החלטה זו מעוררת תמיהות רבות וקשות ביותר, שכן היא מבטאת שינוי עמדה קיצוני של לשכת התכנון בוועדה המחוזית, ועולה הרושם כי הוועדה המחוזית לא נתנה את המשקל הראוי לעובדה שמדובר בתוכנית שכל כולה הכשרת עבירה בנייה חמורה בדיעבד, בניגוד למתחייב מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

במכתבה של דנה ליו"ר הוועדה המחוזית ומתכננת המחוז נאמר: "מועלות תמיהות מהותיות ונוקבות בעניין החלטת הוועדה המחוזית על הפקדת התוכנית. עיקר התמיהות מתייחסות לשינוי בעמדת לשכת התכנון ביחס לתוכנית, ולמשקל שנתנה הוועדה להנחיית היועץ המשפטי לממשלה בעניין מניעת עידוד עבירות בנייה, וזאת למרות עבירות הבנייה שבוצעו, היקף הבנייה, ההליכים המשפטיים והחלטות בתי המשפט".

בשנות ה-90 קידם קיבוץ יגור תוכנית שאחת ממטרותיה היתה פינוי קרקע בקיבוץ לצורכי מגורים, ואת השטח שבו פועל כיום הסטופמרקט ייעד למסחר. החלק הזה בתוכנית לא אושר ושונה לייעוד של מרכול למכירת תוצרת חקלאית. מ-2007, מועד פתיחת הסטופמרקט, ננקטו בידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה והמחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה הליכים כדי להפסיק את הפעילות המסחרית. בסוף 2007 ניתן צו שאוסר את הפעילות של המתחם לשימוש מסחרי, אך הוא לא קוים וקיבוץ יגור וחברת סטופמרקט עירערו לבית המשפט העליון שנתן להם ארכה עד יולי 2008. ואולם, גם לאחר תאריך זה נמשכה הפעילות המסחרית במקום ובית משפט השלום בחיפה החליט להטיל על הקיבוץ ועל סטופמרקט קנס של 5,000 שקל לכל יום של הפרת הצו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במקביל ננקטו הליכים פליליים נגד הקיבוץ, מזכיר הקיבוץ, חברת סטופמרקט ושניים ממנהליה. במסגרת הסדר טיעון מספטמבר 2011 הם הודו בעבירות וחויבו בקנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker