הסיוט של פרויקט פפו: הכסף שולם, הבעלות לא הוסדרה - והמוכרים נעלמו

כ-20 שנה לאחר שרכשו את דירותיהם בכפר שלם בתל אביב, ממתינים עדיין בעלי הדירות שרישומם יוסדר; בינתיים, הנסיונות להתחקות אחר בעליה של פפו עלו בתוהו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רוחות הרפאים, אותן יישויות חמקמקות, מתות-חיות, מסעירות את דמיונם של בני האדם מאז שחר ימי האנושות. גם אם אותן דמויות עטויות לבן הן יצירות דמיוננו בלבד, מאות משפחות המתגוררות בשמונה בניינים בשכונת כפר שלם בתל אביב חוות על בשרן בימים אלה ממש עד כמה לא פשוטה ואף מסוכנת עלולה להיות התמודדות עם יצור בלהות שכזה.

גם בחלומותיהם הגרועים ביותר לא תיארו לעצמם הדיירים כי כמעט 20 שנה לאחר היום בו רכשו את דירותיהם בראשית שנות ה-90 מחברת פפו מפעלי בניה (1982) בע"מ, עדיין לא תוסדר בעלותם על דירותיהם. עבור חלקם לא נרשמה אף הערת אזהרה. למעשה, מלבד חוזה המכר מול אותה פפו, אין דבר המעיד על בעלותם על הדירה. בינתיים, הניסיונות לאתר את בעלי פפו עלו בתוהו.

דיירי פרויקט פפו ברח' דן לנד

המשמעות מבחינת הדיירים היא חמורה. אלו מביניהם, המבקשים למכור כיום את דירתם, אינם יכולים לעשות זאת. כמו כן, רוכשים פוטנציאליים לדירות אינם יכולים לקחת משכנתא על נכס שאין ביכולתם לרשום על שמם. בנוסף, מאחר שפפו השאירה אחריה חובות ונושים, חשופים הדיירים לתביעות כנגד החברה.

"כיום למעשה אין אף עדות רשמית לכך שהנכס הוא שלי", אומרת דינה זלמנוביץ תושבת רחוב דן לנר, שרכשה עם משפחתה את הנכס בראשית שנות ה-90. "אם יבוא איזה נוכל הוא יוכל להתלבש לנו על הדירות בקלות. כמו כן, לחברת פפו יש חובות. יש לה איגרות חוב שמשועבדות לבנק דיסקונט, כך שתיאורטית בנק דיסקונט יכול לבוא אלינו ולדרוש את הכסף".

בפברואר השנה ביקשה זלמנוביץ למכור את הנכס ולעבור דירה, אך לא התאפשר לה לעשות כן. "אנחנו תקועים, מאות אנשים בלי שום תיעוד לבעלות שלהם על נכס", היא מספרת, "יש כאן כמה אנשים מבוגרים שרוצים לערוך צוואות, אבל כל עוד אין להם אישור רשמי, הם אפילו לא יכולים להוריש את הנכס".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תחילתה של הסתבכות

על מנת להבין טוב יותר את הרקע לסיפור יש לחזור אל ראשית של שנות ה-90 אז רכשה פפו קרקעות לבנייה בכפר שלם. הקרקעות, שהיו עד אז אדמות מינהל, נמכרו לפפו על ידי חברת הדיור הציבורי העירונית-ממשלתית "חלמיש", בראשות הנרי אזולאי. מי שעמד אז בראש פפו היה המשוחרר הטרי מצה"ל, האלוף דורון רובין, שאף היה רשום כאחד ממחזיקי המניות. לחברה היו בעלי מניות נוספים שזהותם אינה ברורה.

על הקרקעות היו אמורים לקום מה שהוגדר כ"מגדלי פאר". פפו היתה חברה לא מוכרת באותה העת. פניו של רובין, שכיכבו במודעות הפרסומת של החברה, משכו אז רבים מהרוכשים לקנות דירות.

עו"ד אבשלום אהרון

בעיות שונות בהליכי התכנון והבנייה הובילו לאיחורים, לפעמים של למעלה משנה, במסירת הדירות לדיירים, שנכנסו לבסוף להדירות בשנים 94-95. ואולם מסתבר כי מבחינת הדיירים מדובר היה רק בתחילתה של התסבוכת.

בסך הכל, בנתה פפו שמונה מבנים בשכונה ובהם כ-250 יחידות דיור - ברחוב דן לנר שלושה מבנים, בדרך לוד שני מבנים, וברחוב הבושם שלושה מבנים נוספים. משרד עורכי הדין כהן, קליינר-שפייר לקח על עצמו באמצע שנות ה-90 את נושא הסדרת הבעלות של תושבי המבנים של פפו, ועד היום טרם הצליח לעשות זאת.

"לסחוב פרויקט כזה 17 שנה זה ממש לא באג'נדה שלי. ממש כמו שהדיירים רוצים לראות את הנכסים על שמם, כך גם אני רוצה", אומרת עו"ד מוניקה שפייר. לדבריה, המשרד החל לעסוק בנושא לאחר שהדירות אוכלסו, אך בפועל ניתן היה להתחיל בהסדרת הבעלויות רק עם השלמת הליך הפרצלציה במקום על ידי חלמיש, בשנת 2008. עוד, לדבריה, הכתובת לתקשורת עם פפו היתה חברת מגדל הזוהר, שם ישב מורשה חתימה מטעם החברה. "לא היה לי קשר ישיר איתם אף פעם, הכל התבצע פיזית דרך המשרדים של מגדל הזוהר. גם התיקים של הדיירים מעולם לא היו אצלנו אלא במשרדי מגדל הזוהר", אמרה שפייר.

לדברי שפייר, נושא הסדרת הבעלות עוכב בשל כמה גורמים, ובהם תוספות בנייה רבות שנעשו על ידי הדיירים עצמם בשנים שחלפו מאז נכנסו לגור בבניין, וכן דרישת המפקחת על רישום מקרקעין כיום לתשריטים ממוחשבים, בניגוד לאלו הידניים שנופקו בשנים בהן נבנה הבניין.

רח' דן לנד

אגב התהליכים האלה נזכרה חלמיש בחוב של 100 אלף שקל שחייבת לה פפו בשל הסדרת הפרצלציה, וסירבה להמשיך לקדם את ההליך. בסופו של דבר, ביוני 2011, הסכימה החברה להשתתפות של דיירי הבניינים בתשלום חובה של פפו, ולפתע נראתה הדרך להסדרת הבעלות כאפשרית.

הבניין ברחוב דן לנר 4 נלקח כ"פיילוט", וכבר היה בדרך להסדרה סופית של בעלות, כשבדיוק באותה העת, ביולי 2011, הוכרזה חברת מגדל הזוהר, שבשליטת עו"ד דרור חוטר ישי ודודי אפל כפושטת רגל. המנהל המיוחד שמונה לחברת מגדל הזוהר במסגרת הליך הפירוק, עו"ד ארז חבר ממשרד עמית, פולק, מטלון ושות', הורה עם כניסתו למשרדי מגדל הזוהר על הפסקת פעילותו של מורשה החתימה של פפו במשרדים, ומאז גם השירות המינימלי של העברות הבעלות נמנע מדייריה של פפו.

בשיחה השבוע, הסביר עו"ד חבר את החלטתו להפסיק את הטיפול בעניינם של דייריה של פפו: "חברת פפו אכן לא השלימה את הרישום של היחידות שהיא בנתה, וזו זכותם של הדיירים להגיש בקשת פירוק נגד פפו. מגדל הזוהר היא לא פילנתרופ ולא מטפלת בצרות של חברות אחרות. אנחנו לא פפו, ואם יש למישהו טענות שיגיש אותן נגד פפו".

אם אין קשר, איך ניתן להסביר שכל השירותים והקשר עם הדיירים נעשה דרך משרדי מגדל הזוהר?

"כל מה שעשתה מגדל הזוהר הוא לספק שירותים בתשלום כחברה משכנת לפפו. אם בעלי המניות של פפו לא עשו את מה שהם היו צריכים לעשות על פי דין, אפשר לתבוע את בעלי המניות. זה לא קשור למגדל הזוהר", אמר חבר.

"הקבלן פשוט התאדה"

בדבריו של עו"ד חבר יש היגיון. אמנם פפו היא האחראית בפני הדיירים, ומדוע לא יפתחו בהליכים נגדה בגין התרשלותה בטיפול בענייניהם? ובכן, כאן העניינים מסתבכים, שכן לאף אחד מהאנשים עמם שוחחנו לצורך הכנת הכתבה לא ברור מהי או מיהי בדיוק אותה פפו כיום.

חיפוש ברישומי רשם החברות מעלה כי חברת פפו מופיעה שם תחת הסטטוס "לא פעילה". מחזיק המניות הבלעדי שלה הוא אדם בשם דייל דרייר (Dale Dreyer), אזרח אמריקאי ככל הנראה, שאיש מהאנשים עמם שוחחנו אינו יודע בוודאות מיהו או היכן ניתן למצוא אותו. מספר הטלפון המצוין של החברה מוליך לאדם בשם ישראל רובין, המכחיש כל קשר עם החברה, או קרבה משפחתית לאלוף דורון רובין, שעמד בראשה בעת שנבנו הבניינים.

"אני בתחום הזה הרבה שנים, ואף פעם לא נתקלתי בסיטואציה כזו, של אנשים שפשוט אין להם אף נייר, מלבד חוזה הרכישה מול חברת פפו, שמוכיח בעלות על הדירה", אומר עו"ד אבשלום אהרון, המייצג 70 מתוך כ-100 המשפחות המתגוררות בשלושת הבניינים שבנתה החברה ברחוב דן לנר, "ברבים מהמקרים מדובר באנשים פשוטים, שעבדו וחסכו שקל לשקל כדי להשלים את הרכישה. הכסף שלהם מונח כיום על קרן הצבי. הקבלן פשוט התאדה, לא קיים, ואף אחד לא יודע איפה הוא".

ניסית לאתר את אנשי פפו?

"ודאי שניסיתי, אבל למרות מאמצי, אני לא יכול להגיד שאי פעם הצלחתי להגיע למישהו שהוא עובד או מייצג של חברת פפו".

עו"ד אהרון מציין את הקשר בין מגדל הזוהר לפעילות פפו: "כל השירותים שניתנו מטעם פפו לתושבים, ניתנו למעשה על ידי מגדל הזוהר", אומר עו"ד אהרון, "הפקידה שאמורה היתה לנפק אישורי בעלות ישבה במשרדי מגדל הזוהר, כל אישורי הבעלויות נעשו במשרדי מגדל הזוהר, וכך גם כל תיקי הבעלויות נמצאים אצלם".

בנוסף לכך מציין עו"ד אהרון את העובדה שאיגרות חוב של פפו נמסרו לבנק דיסקונט כעירבון להלוואותיה של מגדל הזוהר כעדות לקירבה שבין החברות. יש לציין כי דיסקונט הוא כיום כאחד הנושים בהליך פשיטת הרגל של מגדל הזוהר.

"חלמיש נוהגת בחוצפה"

בחזרה לכפר שלם. תחת הנהגתה של זלמנוביץ, הצליחו כאמור דיירי המבנים ברחוב לנר להתאגד ולשכור את שירותיו של עו"ד אהרון, שהגיש אתמול (ה') בשמם תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובה בקשה למנותו ככונס נכסים לחברת פפו. כמשיבות לתביעה מצוינות חברת פפו, רשות הפיתוח של מינהל מקרקעי ישראל, חברת חלמיש וכן משרד עורכי הדין כהן, קליינר-שפייר, שעסק עד כה בענייניהם של הדיירים.

עוד דורשת התביעה כי בית המשפט יורה לחלמיש לחזור בה מתביעתה הכספית נגד הדיירים כתנאי להסדרת רישומם כבעלי הנכס. "מדובר בחוצפה ממדרגה ראשונה. חלמיש תפסה את הרוכשים כי הם מבחינתה הקורבן הקל ביותר", מאשים עו"ד אהרון, "צריך לזכור שמי שהכניס את הקבלן לתמונה זה חלמיש והמינהל. הם אלה שנתנו לו כרטיס כניסה למתחם. אלה גופים ציבוריים, שצריכה להיות להם אחריות מינימלית.

"פפו איחרו במועד המסירה. הם מסרו דירות פגומות. עד היום ישנם פסקי דין נגד החברה, שבהם הדיירים ניצחו, אבל אין להם ממי להיפרע. כמעט כל סעיף בהסכם הופר על ידם, וחלמיש היא הגורם שאיפשר את כל זה, כך שהמחדל הוא כולו שלה. בעקיפין הם אלה שהביאו את הרוכשים למצבם הנוכחי, ועכשיו בחוצפתם הם מגישים את החשבון למחדלים שלהם לדיירים".

בחמשת המבנים הנותרים נראית משימת איגודם של התושבים מורכבת יותר. "הגישה של חלק מהאנשים בשכונה היא ש'מי שלא רוצה למכור זו לא בעיה שלו'", מסביר אלי איפרגן, בעל דירה ברחוב הבושם, שמחזיק גם בחנות ירקות בשכונה. לדבריו, הוא ניסה כמה פעמים לארגן את שכניו ולשכור שירותי עורך דין אך ללא הצלחה.

"אם מחלקים את סכום החוב של פפו שחלמיש דורשים שנשלם, זה יוצא 200-300 שקל לתושב, לפני שכירת שירותים של עורך דין ושל שרטט שנדרשים גם הם. זה לא סכום גבוה מאוד, אבל רוב האנשים בשכונה הם אנשים פשוטים. רבים מהם לא מתעניינים בזה", אומר איפרגן.

תגובות

דודי אפל מסר בתגובה: "אני לא קשור לפפו או לבניינים המדוברים, לא באופן ישיר ולא באופן עקיף. ככל הידוע לי גם מגדל הזוהר אינה קשורה לבניינים האלה ובכל מקרה בעלותי בחברה החלה בשנת 2000".

מחברת חלמיש נמסר: "החברה מילאה אחר התחייבויותיה החוזיות, עם השלמת רישום הפרצלציה בלשכת רישום המקרקעין, לפני זמן רב. לאחר השלמת רישום הפרצלציה על חברת פפו לרשום את הבעלות על שם הרוכשים, בהתאם להתחייבויותיה כלפיהם.

"חברת פפו מחויבת על פי חוזה לשאת בהוצאות חברת חלמיש בגין רישום הפרצלציה, אולם היא לא עשתה כן. משכך גם חלמיש, כמו הרוכשים, נמצאת נפגעת מהפרת התחייבויותיה של חברת פפו. לחברת חלמיש אחריות על כספי ציבור, ועל כן ומתוך הבנה למצוקתם של הרוכשים, העלתה הצעה בפני נציגי הרוכשים, אולם הם אינם משיבים עניינית".

עו"ד דרור חוטר ישי לא מסר תגובה עד להורדת הגיליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker