רנית נחום-הלוי

>> כשנתיים לאחר שישראל העבירה לידי רוסיה את חצר סרגיי בירושלים, החליטה ממשלת רוסיה להשקיע 10 מיליון דולר בשיפוץ הנכס - כך פורסם בימים האחרונים בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

חצר סרגיי הוא מבנה גדול ומרשים, בפינת הרחובות הלני המלכה ומונבז בירושלים, מרחק קצר מרחוב יפו. הנכס נקרא על שמו של הצאר אלכסנדר השני, הנסיך סרגיי אלכסנדרוביץ'. סרגיי, ששימש נשיא הכנסייה הרוסית הפרבוסלבית, עסק בשלהי המאה ה-19 ברכישת קרקעות ונכסים בישראל. לפי הערכות, לארגון 22 נכסים בישראל.

חצר סרגיי

מטרת הכנסייה הפרבוסלבית והעומד בראשה, ראש ממשלת רוסיה לשעבר, סרגיי סטפאשין, היא להחזיר את כל הנכסים לידה. ממשלת רוסיה כבר החלה לפעול להשגת מטרה זו. לבד מחצר סרגיי נעשו פעולות להשבת מתחם הנביאים בעיר. הרשות הפלסטינית העבירה 12 דונם ביריחו לממשלת רוסיה, וכן שטח נוסף בבית לחם.

לממשלת רוסיה ולכנסייה הפרבוסלבית יעדים נוספים שהן מעוניינות להשיב לידיהן - שהידוע שבהם הוא מגרש הרוסים בירושלים, שבו נבנו מבני ציבור בעיקר לצליינים רוסים. בתקופת המנדט שכנו במקום משרדי ממשלה. עם קום המדינה נרכשו הזכויות לשימוש המבנים על ידי ממשלת ישראל, בין היתר באמצעות יצוא משלוח תפוזים גדול מישראל לרוסיה.

כבר במהלך 2008 התקיימו שיחות בין ממשלת ישראל לרוסיה לקבלת הנכס לידה. אחד התנאים שהעמידה ישראל הוא שרוסיה תממן הקמת קריית משפט חדשה בעלות של כ-95 מיליון דולר. כיום שוכנים במקום כמה מבני ציבור המשמשים את בית משפט השלום וכן תחנת משטרה ובית מעצר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"ההחלטה לשפץ את המתחם היא בין היתר פוליטית", מסביר אלכס טנצר, מומחה ליחסי ישראל-רוסיה. "חצר סרגיי היא סמל לחזרתה של רוסיה הגדולה למזרח התיכון והדבר חשוב דווקא עתה. השבוע נערכו ברוסיה הבחירות לפרלמנט, ובעוד שלושה חודשים צפויות להתקיים בחירות לנשיאות, ולכן הדבר חשוב מאוד למפלגת השלטון שבה חברים ולדימיר פוטין ונשיא רוסיה דמיטרי מדוודב. כל מפלגות הימין והשמאל מייחסות חשיבות עליונה לנושאי הדת והמקומות הקדושים, והדבר עשוי להשפיע על הבוחר הרוסי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker