לתושבי הפריפריה לא משתלם לפנות לשמאי מכריע

תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה נועד לאפשר ערעור על גובה השומה על מקרקעין, באמצעות פנייה לשמאי מכריע; מבדיקה עבור TheMarker עולה כי בפריפריה פחות משתלם להשתמש בהליך, מכיוון שעלותו גבוהה ביחס לערך הקרקע

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רנית נחום-הלוי

>> לתושבים באזורי הפריפריה פחות משתלם לערער על שומות שנקבעות להם על ידי הרשויות בנושאים כמו היטלי השבחה ופיצויי הפקעה. זאת משום שהליך הערעור בפני שמאים מכריעים יקר בהרבה ממה שהיה נהוג פעם. כתוצאה מכך, תושבים בפריפריה נמנעים מלערער על שומות, גם אם הן גבוהות ממה שהיו אמורים לשלם, כפי שעולה מבדיקה של לשכת שמאי המקרקעין עבור TheMarker.

עד השנים האחרונות, כשבעל מקרקעין היה מערער על שומה שנקבעה לו מטעם הרשויות, שמאי מטעמו יכול היה להגיע להסכם פשרה עם הרשויות, ובכך לחסוך זמן רב.

נוהל זה עורר טענות רבות כי הוא מעודד קומבינות בין בעלי קרקע לרשויות, וכי בסופו של דבר השומות לא עמדו בשום קריטריון מקצועי.

כדי ליישב את הדברים, נחקק תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה, שהסדיר את הליכי הבירור של מחלוקות הקשורות בהיטלי השבחה. התיקון, עליו אין מחלוקת כי השליט סדר בתחום, מחייב, מזה כשנתיים, כל אזרח שיש לו השגה לגבי גובה השומה שנקבעה לו לתשלום, לפנות להליכים מעין שיפוטיים.

אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאיםצילום: דודו בכר

ואולם מבדיקת לשכת שמאי המקרקעין עולה כי מאז החלת החוק ניתנו 2,252 הכרעות של שמאים מכריעים ב-171 ישובים ברחבי הארץ. חמישית מהתביעות הוגשו בתל אביב, 179 בחולון (7.9% מכלל התביעות), 162 בירושלים (7.1% מכלל התביעות), 124 בהרצליה (5.5%), 119 בפתח תקוה (5.28%) ו-90 תביעות ברמת השרון, המהוות 4% מכלל התביעות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יתר התביעות, עשרות בודדות בלבד בכל יישוב, הוגשו בראשון לציון (62 תביעות), נתניה (62 תביעות), רעננה (43), כפר שמריהו (38), רמת גן (50), קרית אונו (41), גבעתיים (24), והוד השרון (29).

מהנתונים האלה עולה כי הליך השמאי המכריע מתקיים רובו ככולו במרכז הארץ ופוסח לחלוטין על הפריפריה, כולל על מקומות גדולים כמו חיפה והקריות, באר שבע, אשדוד ואשקלון, שבהם הוגשו ערעורים בודדים על שומות.

"במקרים רבים בוחרים נישומים להימנע מלערער על גובה השומה שנקבעה להם על ידי המדינה, גם כשהם משוכנעים שהיו אמורים לקבל שומה נמוכה יותר", טוען יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס.

"זאת, משום שבניגוד לעבר, ניהול ההליך כיום מחייב תשלום שכר טרחה לכמה אנשי מקצוע - עו"ד, שמאי מטעם הנישום ושמאי מכריע. כל זאת, בנוסף לביטול זמן ואי ודאות בנוגע לתוצאות ההליך. זה קיים בעיקר בשומות נמוכות".

במלים אחרות - במקומות שבהם ערך הקרקע נמוך יחסית, גם היטל ההשבחה או פיצוי ההפקעה יהיו נמוכים יחסית, ועל כן תשלום של עשרות אלפי שקלים לכמה אנשי מקצוע עשוי להתקרב או אף לעלות על השומה המקורית שבה נוקבת הרשות.

דנוס סבור כי מדובר בתופעת לוואי שלילית לחוק, שמקפחת את תושבי הפריפריה לעומת תושבי הערים במרכז. על כן יש להחזיר במקרים מסוימים, ובוודאי בשומות בהיטלים נמוכים, את ההליך שהיה נהוג קודם לכן, במסגרתו נישומים הגיעו להסכמה עם הרשות המקומית לגבי גובה השומה שנקבעה להם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker