התנאים נותרו קשוחים: עיריית תל אביב הסדירה הקריטריונים להקמת גני ילדים

סגנית ראש העיר מיטל להבי: "בעלי הגנים חיו בחוסר ודאות בנוגע לתנאים ולעלויות הדרושים להיתר - והנוהל החדש מסדיר את ההליך"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

>> הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה ביום חמישי את מסמך המדיניות למתן היתר לשימוש חורג לגני ילדים לגיל הרך.

גני ילדים פרטיים בעיר פועלים לרוב בדירות המיועדות למגורים, ולכן בעלי הגנים והדירות נדרשים לשנות את ייעודן בהליך של שימוש חורג. עד כה גננים וגננות נקלעו למבוך ביורוקרטי שכלל אישורים, טפסים וריצות בין מחלקות העירייה השונות. המדיניות החדשה לא מקלה את ההליך, אבל לפחות מציבה דרישות ברורות לכל הנוגעים בדבר.

"הנוהל מסדיר את התהליך שנדרש גן פרטי לעבור כדי לקבל היתר לשימוש חורג. גנים פרטיים חיו בחוסר ודאות בנוגע לתנאים שבהם הם צריכים לעמוד והעלויות הנלוות להוצאת היתר", אומרת מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו ויו"ר סיעת מרצ, שגיבשה את הנוהל במשך כשנתיים.

אחת הבעיות של הגנים היא היטל ההשבחה בעבור היתר לשימוש חורג. עד כה היטלים אלה לא היו מוסדרים והאמירו לעתים עד 200 אלף שקל לגן. בנוהל החדש נקבעו תעריפים לפי מיקום הגן, שטחו הבנוי ושטח החצר, אם יש כזו. למשל: בעלי גן של עד 70 מ"ר, עם חצר של עד 100 מ"ר, בצפון העיר (עבר הירקון) - ישלמו 216 שקל למ"ר (תשלום חד פעמי לחמש שנים). במרכז העיר הם ישלמו 260 שקל, בדרום העיר 60 שקל וביפו 52 שקל למ"ר.

צילום: טואג אייל

עם זאת, התנאים לקבלת היתר נותרו קשוחים. כך למשל, פיקוד העורף דורש לבנות מקלט עבור גן של שבו יותר מ-36 ילדים - מקלט שלא תמיד קיים. לגנים שבהם 25-36 ילדים יינתן פטור מהקמת מקלט, אבל הם יידרשו לעבות את הקירות. למשרד הבריאות דרישות משלו, שמצריכות התאמות במבנה - כמו גודל הכיורים, חלונות בגובה מסוים, מקלחות, אסלות וכיורים תלויים בלבד (ללא רגל).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הנוהל החדש אסף את כל הדרישות הפיסיות", אומרת להבי. "במערכות שהן לא רק עירוניות יושבים אנשים שקובעים סטנדרטים שבהם צריכים לעמוד גנים. נלחמתי להשיג הקלות. בתחומי האחריות של עיריית תל אביב השגנו הקלות כמו פטור מחניה. אני חושבת שהמטרה היא שקיפות במידע - וזה הושג, אבל קשה לומר שכל הדרישות הגיוניות". לדבריה, "כדי לפתור את המחסור בגנים, צריך לייצר גנים בשיטת BOT (שיטה שלפיה העירייה מוציאה מכרז לבחירת מפעיל לתקופה ארוכה - ר"ס), ולעגן את מעמדם בתוכנית המתאר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker