"מסעדות היוקרה העלו את מחירי השכירות בשוק הפשפשים"

עמי כץ, מנכ"ל המישלמה ליפו: "השוק הוא שמורת טבע; הוא המקום היחידי בישראל בעל אופי כזה"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

שוק הפשפשים ביפו נהפך בשנים האחרונות למרכז של מסעדות טרנדיות וחנויות אופנה. עיריית תל אביב החליטה למתן את ההתפתחות הטבעית הזו, ובצעד יוצא דופן אישרה תמהיל מסחרי, שמגביל כניסה של עסקים חדשים.

"שוק הפשפשים הוא שמורת טבע ישראלית. הוא המקום היחידי בישראל בעל אופי כזה. האטרקטיביות שלו נולדה מהיותו שוק פשפשים, ולא מהיותו אתר מסעדות או חנויות מותגים. זה לא דיזנגוף או שינקין. זה שוק של חפצים מיד שנייה, של חידוש רהיטים ובגדים ישנים", מסביר עמי כץ, מנכ"ל המישלמה ליפו.

מדוע העיריה החליטה שהיא רוצה להתערב בכוחות השוק?

"היתה לנו תחושה של כשל שוק, ורצינו להתערב בלי להזיק. לא נפגע באף אחד שכבר בפנים, אבל נראה לנו שהגיוני לקבוע תמהיל סביר, שיאפשר לחנויות הבגדים והמסעדות לחיות בשלום לצד עסקי היד שנייה.

"עסקי מסעדות ובוטיקים יוקרתיים נשענו על האטרקטיביות של העסקים הוותיקים. אבל הכניסה שלהם גרמה לעלייה של מחירי השכירות במקום, והסוחרים בשוק התלוננו שהם לא מסוגלים לעמוד בכך. היתה לנו הערכה שהשוק בסכנה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

איזה תמהיל אושר?

"בשוק הפשפשים יש כיום כ-22 אלף מ"ר של שטחי מסחר. הוחלט שעסקי ההסעדה לא יעלו על 25% משטחים אלו, ושחנויות הבגדים יישארו בשיעור הקיים של כ-20%. אין לנו דבר נגד מסעדות טובות או מותגים, ואנחנו רוצים שהם יישארו שם, אבל יש חשש שהשוק יאבד את הצביון שלו".

על אילו עליות בדמי שכירות מדובר?

"אני מעריך שעשרות ואפילו מאות אחוזים בשנים האחרונות, תלוי במיקום והגודל של העסק".

אילו פרויקטים חדשים נועדו לחזק את השוק?

"סיימנו את השיפוץ של רחבת הרוכלים, בניין גדול ברחוב עמיעד בלב השוק, שיהיה חלל של תערוכות ואמנים. נפתח אותו לקהל ב-2012. הדגש יהיה על פעילות קהילתית ושיתוף אוכלוסיות מגוונות.

"בנוסף, אנחנו תומכים מאוד בקידום המלון ברחוב בית האשל, שנשפך לכיכר השעון. מדובר בבניין גדול, שעומד כאבן שאין לה הופכין ונשכר לפני כמה חודשים על ידי מלונות אטלס. אנחנו מקווים שבתוך שנה יופעל שם מלון. כיום הוא המבנה נמצא בתהליך של שיפוצים וקבלת היתרים".

עמי כץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker