סוחרי שוק בצלאל נגד תוכנית הבינוי: גוררת אותנו למאבק קיומי

שוק בצלאל צפוי להיהרס ובמקומו יוקם מתחם מגורים ומסחר בסך 23 אלף מ"ר; בהתנגדות שהגישו 15 סוחרים נטען כי התוכנית שאושרה לפני 18 שנה מתעלמת מחיי המסחר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

15 מסוחרי שוק בצלאל בתל אביב הגישו במהלך השבוע שעבר התנגדות לתוכנית הבינוי "שוק בצלאל" המקודמת במתחם על ידי החברות צמח-המרמן ואלעד ישראל מגורים שבשליטת יצחק תשובה. הטענה המרכזית בהתנגדות היא כי התוכנית מתעלמת לחלוטין מחיי מסחר במקום.

בנוסף נכתב כי התוכנית המקורית נכתבה בהליך מזורז במסגרת הול"ל (ועדות לקיצור הליכי בנייה) בראשית שנות ה-90 וכי בחלוף 18 שנים בהן לא יושמה יש לבטלה ולהתחיל את ההליך התכנוני מחדש.

שוק בצלאל

על פי התוכנית הנוכחית שנגדה יצאו הסוחרים, צפוי שוק בצלאל הישן להיהרס ובמקומו יוקם על שטח של כ-11.8 דונם מתחם מגורים מסחר ובילוי, אשר יכלול גם מספר מבני ציבור. בסך הכל כוללת התוכנית 23 אלף מ"ר שטח בנוי.

בהתנגדות שהגיש עו"ד אסף מסדה ממשרד יעקב, גבסי ושות' לוועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המקומית לתכנון ולבניה, נטען כי יוזמי התוכנית התעלמו למעשה מ-"עובדת קיומו של שוק פעיל ושוקק חיים במתחם, כמו גם מקיומם של עשרות סוחרים, בעלי חנויות ודוכנים".

לטענת הסוחרים, התוכנית המוצעת כוללת סימונים להריסת מבנים בהם נמצאים עסקיהם, הוראות לחפירת מרתפים וחניונים תחתם או בסמיכות מיידית לחנויותיהם ולדוכניהם באופן שמבהיר כי ייאלצו לפנות את עסקיהם או לכל הפחות להפסיק את פעולתם לתקופה של שנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"יוזמי התוכנית ומתכנניה לא כללו במסמכים הוראות מחייבות ביחס להבטחת פעילות השוק בתקופת ביצוע התוכנית ולהסדרי פיצוי ושיפוי עם הסוחרים ובעלי הזכויות בנכסים שבתחום התוכנית", נטען התנגדות.

סוגיה נוספת שמעלים המתנגדים נוגעת לעובדה כי התוכנית אושרה בתצורתה הראשונית בשנת 1993 במסגרת הול"ל בשנות ה-90 שנועד להתמודד עם היקפי הבנייה שנדרשו בשל גל העלייה ממדינות חבר העמים. "התוכנית המוצעת צריכה הייתה להיערך ולהתאשר כתוכנית מתאר שבסמכות הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ולא כתוכנית מפורטת רגילה אשר הסמכות לאשרה שמורה לוועדה המקומית של העיר".

מעיריית ת"א נמסר בתגובה, "ההתנגדויות התקבלו בעירייה בשבוע שעבר ויובאו לדיון בהתנגדויות בוועדה המקומית, שם יתקבל מענה מפורט ומסודר לכל טענה וטענה. יש להדגיש כי שוק בצלאל ממשיך לפעול ובעלי העסקים בו לא נדרשים להתפנות במסגרת התוכנית ומשכך אין בכוונת העירייה לפצות אותם. במסגרת הוצאת ההיתר הסכימו היזמים להיפגש עם הסוחרים על מנת להגיע עימם להסכמה לקראת תחילת העבודות, ללא פגיעה בשוק עצמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker