הלובר המזרח תיכוני ייאלץ לחכות: משבר הנדל"ן הגיע לאבו דאבי

הקושי במציאת מימון זר הוביל לקיצוצים כואבים בענף הנדל"ן ולדחיית תוכניות הפיתוח השאפתניות של האמירות העשירה מהמפרץ, בהן מתחמי דיור יוקרתיים, עיר אקולוגית חדשה ושלוחות של הלובר והגוגנהיים

ויויאן סלמה, בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויויאן סלמה, בלומברג

אבו דאבי, האמירות שחילצה את דובאי ב-2009, ניסתה לחמוק מהמלכודות שאליהן נפלה שכנתה למפרץ הפרסי, והחילה מדיניות רב-עשורית שמטרתה להחליף את הכנסות הנפט בתעשייה ותיירות כמנועי צמיחה. כעת נראה שיש צורך לצמצם את התוכניות האלה, בעוד החברות העומדות מאחורי כמה מפרויקטי הפיתוח הגדולים בנסיכות מפטרות עובדים ומעכבות פרויקטים, אמר גהסן חהייב, מנהל חטיבת מחקר באקסוטיקס מדובאי.

בין הפרויקטים שהשלמתם נדחתה ניתן למצוא פרויקט דירות על חוף הים, מגדל משרדים ראשון מסוגו המייצר יותר אנרגיה משהוא צורך ושלוחות של המוזיאונים לובר וגוגנהיים.

"אבו דאבי חייבת להתעורר למציאות הכלכלית", אמר חהייב, "תוכניות הנסיכות היו שאפתניות מדי, והם מבינים כעת שרבים מאותם פרויקטים אינם כה הגיוניים מבחינה כלכלית כפי שסברו בתחילה".

אבו דאבי, בירת איחוד האמירויות המחזיקה ביותר מ-7% מעתודות הנפט העולמיות, מתכננת להשקיע 500 מיליארד דולר בתעשייה, בתיירות ובתרבות כדי להגדיל את ההכנסות שאינן קשורות לנפט ל-64% מהכלכלה, לעומת 41% בין 2005 ל-2007.

ממשלת אבו דאבי לא עודדה שינויים בתוכנית האב לפיתוח, המכונה "חזון 2030", מאז שפורסמה ב-2008. במועצת התכנון העירוני של האמירות סירבו להתייחס לשאלה אם התוכנית תתקדם כסדרה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

קיצוצים ועיכובים

אלדר פרופרטיס, חברת הבנייה הגדולה באבו דאבי, מתכננת לפטר 24% מעובדיה ולהתמקד בפרויקטים קיימים שמייצרים הכנסות יציבות - כך מסרה החברה השבוע. טוריזם דיוולופמנט אנד אינווסטמנט מסרה ב-29 באוקטובר כי תדחה את השלמת מוזיאון זיאד נשיונל, כמו גם את השלמת שלוחות הגוגנהיים והלובר.

TDIC, שמפתחת בתי מלון, הקטינה את תקציבה ב-28% ב-2011, ל-13.4 מיליארד דירהם, (3.6 מיליארד דולר) - לפי תשקיף הנפקת אג"ח בסך 3 מיליארד של החברה מיולי. ההנפקה הוקפאה.

מסדר, חברת אנרגיה מתחדשת בבעלות ממשלתית, עצרה תוכניות לבניין מטה של 100 אלף מ"ר שהיה מפיק יותר אנרגיה משהיה צורך - כך מסרה החברה בספטמבר. שנה קודם, נסוגה החברה מיעד של אפס פליטות פחמן לעיר המתוכננת שלה, מסדר סיטי, ודחתה את השלב הראשון בשנתיים, ל-2015.

בעיות נזילות

"הם מתכווצים מכורח המציאות", אמר סעוד מסוד, אנליסט ברסמלה אינווסטמנט בנק מדובאי, "אין כיום שפע של נזילות להשלים פרויקטים. אבו דאבי כמדינה ריבונית שומרת על כושר הפירעון שלה, אבל יש בעיה של נזילות במגזרים כמו נדל"ן".

בזמן שדובאי ניסתה להתבסס על פרויקטים יוקרתיים וראוותניים לצמיחה שלה, כמו בניית המגדל הגבוה בעולם והקמת איים מלאכותיים בצורת עצי דקל, שכנתה השמרנית יותר פיתחה חופים וטיילות וניצלה איים טבעיים ומלאכותיים לצורך הקמת מרכזי תרבות ובידור.

שני השווקים נפגעו מהירידה בהשקעות הפרטיות באזור, שנמשכת מאז המשבר הכלכלי העולמי. בדובאי הקפיצו ספקולציות נדל"ן ממונפות את המחירים ועודדו את הפיתוח, עד שמחנק האשראי של 2008 גרם לקריסת השוק.

באבו דאבי, הדבר הוביל את המדינה לקחת על עצמה נתח גדול יותר ממימון הפיתוח. "כשהכריזו על הפרויקטים האלה, הממשלה אמרה כי מרבית המימון יגיע מידיים פרטיות", אמר מוחמד אלי יאסין, סמנכ"ל השקעות ב-CapM אינווסטמנטס מאבו דאבי, "מאז 2009 מתקשות החברות לגייס הון נוסף והממשלה נאלצה להתערב".

אבו דאבי פתחה את שוק הנדל"ן שלה לקונים זרים ב-2005, שלוש שנים לאחר דובאי, והשפעות משבר הנדל"ן הורגשו בה רק שנתיים לאחר שכנתה. מדד מניות הנדל"ן של אבו דאבי נפל ב-47% השנה, בזמן שמדד הנדל"ן והבנייה של דובאי צנח ב-22%.

חבר מועצת התכנון מייקל וייט אמר ב-2010 שיעדי "חזון 2030" עדיין תקפים, אך תהיה "צמיחה כלכלית מתונה יותר" וצמיחת אוכלוסייה אטית יותר. בתוכנית צפויה אוכלוסייה של 3 מיליון ב-2030, לעומת 1.6 מיליון באמצע 2010.

קרן ההשקעות הממשלתית של אבו דאבי, מהגדולות בעולם, הוציאה 20 מיליארד דולר ב-2009 לגיבוי חברות ההשקעות הממשלתיות, שהתקשו לעמוד בחובותיהן. היא גם הגדילה את התמיכה בנסיכויות הצפוניות, העניות יותר.

לדברי רייצ'ל זיימבה, אנליסטית בכירה ברוביני גלובל אקונומיקס, "בנקודה זאת, הם מוטרדים יותר מ-2014 ו-2015 מאשר מ-2030. העובדה שהם מתאימים את עצמם למציאות ובוחנים מחדש חלק מהפרויקטים היא סימן טוב".

המוזיאונים יחכו

פרויקטי המוזיאונים שהשלמתם נדחתה הם חלק מתוכנית האמירות למחוז תרבות באי סעדיאת, שאותו מכנה חברת התיירות הממשלתית TDIC "אי האושר". השלמת המוזיאונים תוכננה במקור ל-2013 ול-2014. התאריכים החדשים יפורסמו לאחר בחינה מחדש - מסרה TDIC ב-29 באוקטובר. TDIC גם דחתה את השלמת פרויקטי הדיור "חוף סעדיאת 20", "חוף סעדיאת 21" ומגדלי "מרינה סעדיאת" - כך לפי תשקיף ההנפקה.

"הממשלה יושבת על אוצרות, אך אינה מעוניינת להמשיך לזרוק כסף טוב אחר כסף רע", אמר חהייב בראיון טלפוני. "לאלדר יש חשיבות אסטרטגית לממשלה, אבל המודל העסקי שלה ממוקד ביזמים מצד שלישי שאיבדו את התיאבון".

סורואה ריל אסטייטס, חברת הבנייה השנייה בגודלה באמירות לפי שווי שוק, הפחיתה את עלויות המכירות, התפעול והאדמיניסטרציה במחצית מאז 2008 - בעיקר על ידי פיטורי עובדים, כך מסרה החברה במייל.

"תהיה זו תמימות לצפות שלא יחולו שינויים ותיקונים בתוכניות, לאור כל האירועים שקרו בעולם מאז 2008", אמר יאסין מ-CapM.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker