התוכנית לפינוי שדה דב עשויה לעבור לטיפול ועדה לדיור לאומי

לפני שנה הוחלט על פינוי שדה דב במרכז תל אביב עד 2017, אך הממשלה עדיין לא דנה בעניין ■ בעלי הקרקעות במתחם מאבדים סבלנות, ובית המשפט עשוי להעביר את הדיון בנושא לוועדה לדיור לאומי, המוסמכת לאשר במהירות תוכניות בנייה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> בית משפט השלום בתל אביב יבחן בקרוב אפשרות לשלב את פינוי שדה דב ותכנון הגוש הגדול בתל אביב במסגרת ועדה לדיור לאומי (וד"ל), שתדון בעניין בהליכים מואצים. זאת, לנוכח הסחבת שבה נוקטים משרדי הממשלה למימוש התוכנית.

לפני שבוע דן בית המשפט בעניין, על רקע הסחבת שנוקטת המדינה בקיום ההסכם שהושג לפני ארבע שנים עם בעלי הקרקעות בגוש הגדול. לפי ההסכם, בעלי הקרקעות ייתנו למדינה מחצית מזכויות הבנייה בגוש - בתמורה למאמצים שתעשה המדינה להאצת פינוי שדה דב ולמיקסום הרווחים שינבעו מהקרקע.

בישיבת בית המשפט שנערכה בפני השופטת מיכל רובינשטיין, התלוננו מנהלי הגוש הגדול, עוה"ד מיכאל שפטלר, גלית רוזובסקי, רחל זכאי ואלי מינקוביץ, כי הרשויות פועלות באטיות רבה למימוש התוכניות לפינוי שדה דב. נציג המדינה טען בישיבה כי יש לחכות לקבלת עמדת משרד הביטחון בנושא - בעוד כשלושה חודשים - אך מנהלי הגוש ועורכי דין מטעם בעלי קרקעות במתחם הביעו אי-אמון בהתנהלות המדינה.

זכאי התלוננה על כך שדו"ח מטעם ועדת גנות שדנה בנושא פינוי שדה דב, שהוכן לפני יותר משנה, עדיין לא אושר בממשלה. "משרדי השיכון והתחבורה הודיעו לפני שנה שהם מאמצים את דו"ח גנות, שקבע כי עד 2017 יפונה שדה דב, והודיעו שתוך חודש הדבר יידון בממשלה. בפועל הדו"ח לא נדון עד היום", אמרה זכאי. בנוסף, על אף שהוקמה ועדת היגוי לתוכנית הגוש הגדול, שבה חברים נציגים מהעירייה, ממינהל מקרקעי ישראל, ממשרדי הממשלה ומנהלי הגוש הגדול, הוועדה קיימה עד כה רק ישיבה אחת.

עו"ד דורון כוכבי, המייצג בעלי קרקעות בגוש הגדול, אמר: "מה שאני שומע מפי המנהלים ומפי נציגי המדינה והעירייה זה שבעצם אנחנו מבזבזים את הזמן של כולם. בעצם, אפשר לומר שבחודשים האחרונים נעשה אפס בעניין".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
אזור הגוש הגדול בתל אביב. סינרגיה בין עירוניות אינטנסיבית לבין שימור ערכי טבע קיימיםצילום: אבי שרף

לנוכח מחדלי הרשויות, הציעו כוכבי וזכאי לבית המשפט להעביר את התוכנית לטיפול ועדה לדיור לאומי, שמוסמכת לפעול במהירות לאישור תוכניות שנתקעו בסבך ביורוקרטי. הבעיה היא שמי שמוסמך להגיש תוכניות לוד"ל הם ועדה מקומית לתכנון ולבנייה, רשות מקומית, מינהל מקרקעי ישראל או משרד ממשלה, שבמקרה זה מעכבים את התוכניות.

עם זאת, השופטת רובינשטיין עודדה את מנהלי הגוש הגדול ללכת בדרך של שילוב התוכנית בוד"ל, באמצעות הגשת בקשה מפורטת לבית המשפט, שתועבר להתייחסות הרשויות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker