זכויות הבנייה למבנים במרכז ת"א יצומצמו מחשש לגידול יתר באוכלוסייה

הוועדה המקומית ביטלה החלטה קודמת לאפשר בנייה עד גובה 6.5 קומות במרכז העיר במסגרת תמ"א 38, והחליטה להתיר תוספת של קומה וחצי בלבד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> הווועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב החליטה לשנות את מדיניותה למימוש תמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 38 במרכז העיר. בעוד שרק לפני חמישה חודשים אישרה המועצה החלטה שלפיה ברובעים 3 ו-4 בעיר תאושר באופן גורף בנייה עד לגובה של 6.5 קומות במסגרת התמ"א, וזאת ללא קשר לגובהו הנוכחי של הבניין, בישיבתה האחרונה חזרה בה המועצה וקבעה כי במסגרת התמ"א תותר ליזמים תוספת של קומה וחצי בלבד. המשמעות: הקטנת פוטנציאל הדירות שיוכלו להתווסף לאזורי הביקוש של תל אביב בכחצי.

תמ"א 38 אושרה על ידי הממשלה, במטרה לעודד את חיזוקם של מבנים שנבנו לפני שנת 80' כנגד רעידות אדמה, באמצעות אישור תוספת בניית קומה או שתיים בבניינים הקיימים. לאור מיעוט ההיתרים שמוציאה עיריית תל אביב לבקשות לביצוע תמ"א 38, אישרה ביוני האחרון מועצת העיר את המדיניות המאשרת בנייה עד לגובה 6.5 קומות במרכז העיר.

ואולם לפני מספר ימים חזרה בה המועצה מהחלטתה זו, לאור אזהרתו של מהנדס העיר, חזי ברקוביץ', כי הרובעים 3 ו-4, הכוללים את איזורי הביקוש העיקריים של העיר מדרום לנחל הירקון (איזורי הצפון הישן, הצפון החדש ומרכז העיר), אינם בעלי כושר נשיאה לגידול הצפוי במספר יחידות הדיור, שיתרחש בעקבות האישור הגורף לבנייה של עד 6.5 קומות.

על פי נתוני מינהל ההנדסה, לו נשארה ההחלטה על כנה, לשני הרובעים, בהם ישנן כיום כ-50 אלף יחידות דיור, עשויות היו להתווסף 32 אלף יחידות במימוש מלא של הבנייה - 16 אלף מתוכן עד שנת 2025. עוד על פי הנתונים, עלולה תוכנית הבינוי שבוטלה להביא לעלייה במספר תושבי הרובעים הללו, מ-105 אלף איש כיום ל-149 אלף איש ב-2025. מהנדס העיר, חזי ברקוביץ הזהיר, כי הדבר יחייב הגדלה משמעותית של השטחים הציבוריים וכן תוספות של גני ילדים, כיתות בית ספר, סניפי תנועות נוער ומרכזים לקשיש באזורים הללו, והעירייה תתקשה לעמוד בכך.

בנוסף טען מהנדס העיר, כי על ידי מתן זכויות בנייה כה נרחבות דווקא באזורי הביקוש, הוועדה מחבלת במאמצי העירייה לפתח את שכונות הדרום ומזרח העיר. טיעון נוסף היה כי לא ניתן לבצע בנייה מסיבית שכזו בבניינים לשימור, שרובם מצויים ברובעים 3 ו-4, וכי אם לא תשונה ההחלטה יהיה הדבר בניגוד להתחייבות העירייה כלפי אונסק"ו, בכל הקשור לפרויקט "העיר הלבנה" שהוכרז במרכז העיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהודעה שנשלחה לחברי הוועדה לקראת הדיון המחודש בנושא, נכתב כי "החלטת הוועדה המקומית לאפשר בנייה עד 6.5 קומות באופן גורף על רבעי מרכז העיר, התקבלה מבלי שהתאפשרה הצגתם של כל הנתונים החיוניים הדרושים לשם קבלת החלטה מושכלת". האלטרנטיבה שנבחרה, להוספת קומה וחצי בלבד, תביא לגידול מתון יותר באוכלוסיה, לכ-132 אלף איש ב-2025, שבו העירייה תוכל לעמוד.

לאחר ויכוח ארוך וקשה בין ברקוביץ' לבין כמה מחברי הוועדה שסרבו להשתכנע מטיעוניו, אישרה לבסוף הוועדה את עמדתו וביטלה את אישור הבנייה הגורף . עם זאת, אישרה הוועדה שינוי אחד ביחס למדיניותה הקודמת: בבניינים בני חמש קומות שבהם הותרה בעבר תוספת קומה חלקית במסגרת תמ"א 38, תותר עכשיו תוספת של קומה וחצי, זאת כדי לעודד את כלכליות ביצוע ההליך בהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker