מה הקשר בין מחירי הנדל"ן לכדאיות הגירושים?

חלוקת הנכסים של בני זוג שמתגרשים מותירה לרוב כל צד עם מחצית משווי הנכסים, ועם הצורך להתמודד עם עלייה בהוצאות ■ לעתים יש זוגות שלא יכולים להרשות לעצמם להתגרש, משום שהם לא יכולים לרכוש או לשכור דירה

עו"ד רות דיין וולפנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד רות דיין וולפנר

בשנים האחרונות מחריפה מצוקת הנדל"ן בכל רחבי המדינה, ובעיקר באזור מרכז. המצוקה באה לידי ביטוי הן בהיצע הדל והן במחירים הגבוהים. בניגוד למגמה השלטת באחרונה בשוקי הנדל"ן ברחבי העולם, המצביעה דווקא על ירידת מחירים, בישראל מחירי הנדל"ן מאמירים.

רבות נאמר ונכתב על הסיבות המובילות למצב זה, אך לא ניתנה מספיק תשומת לב לקיומו של ההיבט הסוציולוגי. נתון שאין עליו עוררין קובע כי מאז תחילת שנות ה-90 הוכפל שיעור הגירושים בישראל. ישנם פרסומים רבים בעניין שיעור הגירושים בישראל, כאשר רובם מדברים על כך שלכל הפחות אחד מתוך שלושה זוגות עתיד להתגרש. התוצאה המיידית של הליך גירושים הינו הצורך לפצל משק בית אחד לשני משקי בית, ולעבור מדירת מגורים אחת לשתיים.

צילום: איור: יזהר שקדי

מוסד הנישואים איבד מזוהרו אף בהיבט נוסף: רבים בוחרים להיוותר ברווקותם שנים ארוכות יותר ממה שהיה מקובל בעבר, ולהתגורר בגפם, כך שלא נעשה איחוד של שני יחידים למגורים ביחידת מגורים אחת. מגמה זו יש בה כדי להגביר אף יותר את הביקוש לדירות, וכפועל יוצא מכך לגרום לעליית מחירים הן בנכסים לרכישה הן להשכרה.

ואולם קיימת גם השפעה הפוכה - מחירי הדירות משפיעים על כדאיות הגירושים. ככל שמצבם הכלכלי של הזוגות המעוניינים להתגרש טוב יותר, ההשפעה של עלייה במחירי הנדל"ן על החלטתם קטנה יותר. ישנם זוגות שמבחינה כלכלית אינם יכולים להרשות לעצמם להתגרש, כיוון שאז יימצאו במצב שאינם יכולים לרכוש לעצמם או לשכור דירה.

לא ניתן להתעלם מהמתמטיקה הפשוטה לפיה חלוקת הנכסים המשותפים של הצדדים בזמן גירושים מותירה, ברוב המקרים, כל אחד מהצדדים עם מחצית משווי הנכסים שהיו לשניהם ערב הגירושים. במקרים שבהם הנכס היחידי של הצדדים הינו דירת מגורים, שאף עליה רובצת משכנתא בשיעור גבוה, לא יעלה בידיהם לרכוש דירת מגורים אחרת במקומה. לכן, זוגות אלה יחשבו פעמיים אם הם יכולים להרשות לעצמם את הלוקסוס של פירוק התא המשפחתי שלהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם למרחק בו שני בני הזוג לשעבר רוצים לגור אחד מהשני כדי לקיים את הסדרי הראייה של הילדים יש רלוונטיות לנושא הנדל"ני. נכון שמדינת ישראל אינה גדולה, אך כשנסיעה מתל אביב לנס ציונה עשויה להימשך בשעות העומס כשעה וחצי לכל כיוון, נוצרת בעיה. לכן, סביר להניח שאבא לילדים אשר התגרש מאשתו ירצה להמשיך להתגורר בעיר שבה היא גרה כדי להיות קרוב ככל הניתן לילדיו - עובדה נוספת שגורמת לעליות במחירי בדירות באזורי הביקוש.

נתון נוסף שבו צריך להתחשב הוא השכר במשק. מחקר שנערך באחרונה על ידי המחלקה הכלכלית של בנק לאומי קובע כי השכר הממוצע הריאלי בשוק לא השתנה. לפי נתוני הלמ"ס, שכרו הממוצע של שכיר בשוק ב-2010 היה 8,198 שקל לחודש. נוצר מצב אבסורדי שבו ההכנסה לא השתנתה, בעוד שההוצאות הנדרשות עבור רכישת או שכירת דירה עולות בקצב מסחרר.

אם בני זוג נשואים מנהלים משק בית משותף ונמצאים באיזון כלכלי, למעשה אין ביכולתם לעבור לניהול של שני משקי בית מבלי להגדיל את ההכנסות שלהם או להקטין באופן משמעותי את ההוצאות שלהם.

נבחן דוגמה פשוטה. זוג הורים לשני ילדים הרוויחו יחד 14,000 שקל - 9,000 שקל הבעל ו-5,000 שקל האשה, שילמו החזרים חודשים בגין משכנתא בסך כ-4,000 שקל בחודש והצליחו להתקיים בכבוד. לאחר גירושיהם ישלם הבעל מזונות בסך של כ-4,000 שקל לכל הפחות, כך שתיוותר בידו הכנסה של כ-5,000 בלבד. ברור לכל, כי הגבר לא יוכל לשכור דירה המתאימה בגודלה לאירוח ילדיו, ועל רכישת דירה וקבלת משכנתא אין כלל מה לדבר.

חיוב במזונות אב לילדיו כולל גם את חובתו לשאת בעלויות המגורים של ילדיו. ככל שמחירי הנדל"ן עולים, הוצאות אלה גדלות, ומכאן שגם חיוב האב במזונות עולה. מקרים רבים הותירו אבות ללא יכולת לעמוד בדמי שכירות לעצמם, ועל כן נאלצו לוותר על שכירת דירה ולשוב ולהתגורר בבית הוריהם, על אף גילם.

לעניין השפעת הגירושים על מצב המגורים של נשים נביא את הדוגמה הבאה: בני זוג התגוררו בדירת חמישה חדרים מרווחת במתחם יוקרתי. שניהם היו בעלי הכנסות גבוהות ומימנו את ההוצאה בגין המשכנתא ואת יתר הוצאות הבית. לאחר הליך גירושים ארוך ומייגע נמכרה הדירה בהליך של כינוס נכסים. בעקבות עלויות הליך הגירושים, עלויות הכינוס וכו' נותרו בידי האשה מאות אלפי שקלים בודדים.

העלייה הדרסטית של מחירי הנדל"ן לא איפשרה לה לרכוש דירה למגוריה ולמגורי בתה שנותרה במשמורתה. האשה החליטה להישאר להתגורר באזור המגורים, וזאת כדי למנוע מבתה טלטלה נוספת הכרוכה במעבר דירה, ולא לגרום לניתוקה מחבריה ומבית ספרה. כתוצאה מכך הן עברו מדירה מרווחת וחדשה לדירה בבניין ישן, בת שלושה חדרים, שעליה היא משלמת מדי חודש דמי שכירות של כ-5,000.

קשיים כלכליים אלה עשויים לגרום לזוגות שמצבם הכלכלי אינו מזהיר לחשוב פעמיים לפני שהם שמים את פעמיהם לרבנות.

-

הכותבת היא בעלת משרד המתמחה בדיני משפחה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker