הקיבוצים השיבו למדינה 20 אלף דונם - אף דירה לא הוקמה עליהם

הקרקעות הושבו במסגרת הסדר חובות הקיבוצים; בין המתחמים שלא נבנו עליהם יחידות דיור כבר במשך 7 שנים: אזור קסם בראש העין, קיבוץ אפק ומתחם קיבוץ ניר אליהו

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעשור הקודם (2001-2006) השיבו עשרות קיבוצים למדינה כ-20 אלף דונם, מחציתן בעלות פוטנציאל נדל"ני להקמת עשרות אלפי יחידות דיור. מנתונים שאושרו על ידי המטה להסדר חובות הקיבוצים, מתברר כי מרבית הקרקעות הללו כלל לא תוכננו ולא שווקו וגם על אלו שתוכננו ושווקו לא הוקמה אף דירה אחת וזאת לאחר 7 שנים להשבתן.

הקרקעות הושבו במסגרת "הסדר חובות הקיבוצים", כחלק מהמקורות שהעמידו הקיבוצים להסדר החובות, ובו נמחקו ונפרסו להם חובות במיליארדי שקלים. בתמורה להשבת הקרקעות מחקו המדינה והבנקים לקיבוצים חובות ביותר ממיליארד שקל, שהמדינה והבנקים ציפו לקבל בתמורה לשיווק הקרקעות על ידי המינהל.

כמקובל, הקרקעות שהושבו חולקו למתחמים ועל המינהל הוטל לתכננם ולשווקם ליזמים. אלא שבפועל, מתחמים בודדים בלבד תוכננו ושווקו. המתחם הגדול והמשמעותי שתוכנן ושווק עד כה הוא מתחם קסם באזור ראש העין, עליו תוכננו 1,200 יחידות דיור (בנייה רוויה) ו-300 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה.

אלא שיותר מ-9,000 דונם מהקרקעות שהושבו, שהן בעלות פוטנציאל ממשי להקמת דיור למגורים, לא תוכננו ולא שווקו, קרקעות שעליהן ניתן בקלות יחסית ובזמן לא ארוך להקים עשרות אלפי יחידות דיור בבנייה רוויה.

המתחמים שלא טופלו ממוקמים באזורי הביקוש בצפון הארץ ובמרכזה, בין היתר בעמק זבולון, בגליל המערבי, בחוף הכרמל ובאזור כפר סבא.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המתחמים העיקריים שלא קודמו הם מתחם קיבוץ אפק (צמוד לקרית ביאליק), עליו ניתן להקים 4,300 יחידות דיור, מתחם קיבוץ סער (צמוד לנהריה) עליו אפשר להקים 2,400 יחידות דיור ומתחם קיבוץ ניר אליהו (צמוד לכפר סבא) עליו ניתן להקים 1,200 יחידות דיור. מתחמים משמעותיים נוספים מצויים באזור קיבוץ בחן (צמוד לישוב בת חן) וצמוד לטירת הכרמל (קרקעות בית אורן).

ראש המטה להסדר חובות הקיבוצים, ישראל עוז, אישר את הנתונים ולדבריו אין לו כל הסבר מדוע קרקעות באזורי ביקוש שהמדינה קיבלה מהקיבוצים בעשור הקודם לא תוכננו ולא שווקו מזה 7 שנים.

עד אמר עוז כי שר השיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל אריאל אטיאס, יוצא בהצהרות לפיהן יש לקחת מהקיבוצים קרקעות חקלאיות כדי להגדיל את היצע הקרקעות לבנייה, בעוד שמינהל מקרקעי ישראל שבאחריותו, קיבל במחצית הראשונה של העשור הקודם קרקעות בשטח 20 אלף דונם, מהן 10,000 דונם של קרקע בעלת פוטנציאל ממשי לעשרות אלפי יחידות דיור שלא נעשה בהן כל שימוש.

מהמינהל נמסר בתגובה: "הקרקעות אותרו בתחילת שנות ה-90 על ידי המטה להסדר חובות הקיבוצים והמינהל בהתאם למצב התכנוני שהיה נכון לאותה עת. בתחילת התהליך הוצע כי הבנקים ומטה ההסדר ייקחו חלק בקידום התכנון אך האוצר התנגד. לאחר שהושבו הקרקעות, החל המינהל בקידום התכנון, אך תכנית מתאר ארצית תמ"א 35 השאירה מחוץ לאזורי התכנון מספר לא מבוטל של מתחמים שהושבו על ידי הקיבוצים ועל כן לא ניתן היה לקדם את תכוננם. אך כל מתחם שניתן היה לקדמו והיתה לו פלטפורמה מתארית קודם על ידי המינהל תכנונית וחלק אף שווק. תוכננו ושווקו קרקעות בראש העין - צומת קסם, משמר דוד, גבעת השלושה וחורשים. בנוסף, מקדם המינהל תכניות בקיבוצים בחן ונצר סירני. נותרו שטחים שאין להם פוטנציאל תכנוני (כמחצית מהקרקעות שהושבו על ידי הקיבוצים. ע.כ.) ושטחים שאין להם תכנון מתארי, שניתן יהיה לקדם בהם תכנון רק בעוד כמה שנים כאשר מוסדות התכנון ישנו את ייעודם לפיתוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker