האם בנייה של אלפי דירות ברצועת החוף של חדרה תפזר את הצפיפות במרכז?

לאחר שנים של דשדוש והזנחה, שוק הנדל"ן גילה את הפוטנציאל של חוף חדרה; עם הביקושים הגוברים, גם המחירים עולים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

<<רצועת החוף בחדרה היא כיום אחד מקטעי החוף הלא מפותחים האחרונים בישראל ועל כן הפוטנציאל הנדל"ני שלה גבוה. בשנים האחרונות מקדמת עיריית חדרה בנייה לאורך רצועת החוף מתוך כוונה לפתח את העיר מערבה. במסגרת זו יוקמו פרויקטים למלונאות, שיכללו כ-1,400 חדרי מלון, פרויקטים למסחר, וייבנו מגדלים, מוצר נדיר בעיר, שיכללו כ-4,000 דירות בטווח הקרוב ועוד כ-10,000 דירות בתכנון עתידי.

אורכה של רצועת החוף בחדרה הוא כ-7 ק"מ, והיא כוללת שני חופי רחצה מוכרזים. האחד, חוף קטן ואינטימי הנקרא "כפר הים", שבו ישנה מסעדה וכן בית חנקין המיועד לשימור. השני, חוף גבעת אולגה, כולל סוכות הצלה ושירותי חירום, ואורכו כקילומטר. מחוף גבעת אולגה דרומה, עד מכמורת, ישנו חוף פראי באורך של 2 ק"מ. באזור זה הוכרזה באחרונה שמורת טבע בשטח של כ-600 דונם, הכוללת מצוקי כורכר נדירים ומפרצים חבויים.

אזור רצועת החוף של חדרה כולל גם שני פארקים, מהגדולים במרכז - פארק השרון, המשתרע על פני כ-5,000 דונם משני צדי כביש 2, ופארק חולות, המהווה כיום חיץ בין חדרה למכמורת. בצפון הרצועה נמצא נחל חדרה ובעתיד תחבר את שני קצוות הרצועה, מחוף אולגה עד נחל חדרה, טיילת חופית.

הדמייה של פרויקט פינוי-בינוי במתחם אלי כהן בגבעת אולגה

לאורך רצועת החוף של חדרה מתוכננים כמה פרויקטים משמעותיים שהולכים לשנות לחלוטין את פני האזור והעיר עצמה. אחד הפרויקטים המשמעותיים, שנמצא כיום בבנייה, הוא פרויקטים חופים-עין הים. הפרויקט היה אמור להיבנות על ידי חברת חפציבה, שפשטה את הרגל, והוא נמכר לחברות נדל"ן שונות. הפעילות בפרויקט חודשה בשנה האחרונה, והוא עתיד לכלול כ-1,400 דירות ב-32 בניינים של 15-23 קומות. עד כה נבנו במקום כ-200 דירות, ועיריית חדרה אישרה בנייה של כ-300 דירות נוספות.

בחלקה הצפוני של רצועת החוף, בשדרות בגין, מתוכננת בנייה של 1,200 דירות בבניינים של תשע קומות. הבנייה של שני מבנים באזור כבר נמצאת בשלבים אחרונים, ובאחרונה אישרה העירייה היתרים לבנייה של עוד עשרה מבנים. תוכנית נוספת שהוחלט באחרונה להפקידה היא לבנייה של כ-600 דירות במגדלים של 25 קומות שייבנו במערב גבעת אולגה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם למתחם אלי כהן בגבעת אולגה יש תוכניות פיתוח לפרויקט בינוי-פינוי, שבמסגרתו ייבנו כ-900 דירות חדשות בבניינים של 30 קומות, במקום מבנים טרומיים שנבנו בשנות ה-50-60, הכוללים כ-200 דירות. התוכנית, שתוסיף שטחי ציבור רבים לשכונה הוותיקה, נמצאת בתכנון מואץ בוועדות התכנון.

אחד האלמנטים שהולכים לחזק עוד יותר את מגמות הפיתוח בחדרה הוא קריית החינוך שברצועת החוף, הכוללת את בית הספר חופים למצוינות במתמטיקה ובמדעים, הטכנו-דע בגבעת אולגה ובית הספר הדמוקרטי גבעול.

"יש למחירים לאן לעלות"

"נכנסנו לאזור לפני כשנה וחצי", מסביר עמי גאון, הבעלים של חברת גאון נדל"ן, הבונה בפרויקט חופים-עין הים וכיום נמצאת במשא ומתן לרכישת מגרשים נוספים במתחם, "טיילנו במקום, גילינו את הפוטנציאל, התרשמנו מכוונות העירייה ומהפרויקטים הגדולים לפיתוח, והחלטנו להשקיע. כיום אני בונה בניין אחד של 25 קומות, ועד כה שיווקנו 65% ממנו, עוד לפני שקיבלתי היתר בנייה. דירות 4 חדרים נמכרו לפי מחיר של 1.32 מיליון שקל ודירות חמישה חדרים לפי 1.45 מיליון שקל. אני מעריך שיש למחירים לאן לעלות".

לדברי מהנדס העירייה, אבישי קימלדורף, "מדובר באחד האזורים עם פוטנציאל הפיתוח הגדול ביותר לאורך חופי המדינה. הפרויקטים המתוכננים, שמורות טבע והפארקים יהפכו את המקום לרצועת נדל"ן אטרקטיבית. אין בישראל כזה מתחם עם כל כך הרבה פוטנציאל, שצפוי לכלול יותר מ-10,000 דירות".

"חדרה זה יעד שהתפספס", ממשיך ראש עיריית חדרה לחיים אביטן, "כיום הפרויקטים ברצועת החוף מפותחים בשלבים, אך לטווח ארוך מדובר במסה כבדה שלא נבנתה מעולם במערב העיר חדרה. למעשה מדובר בהיקף פיתוח של עיר חדשה ממש. מדובר בשינוי מגמה אסטרטגי - עד כה העיר התפתחה מזרחה, וכיום הפיתוח פונה מערבה. כל זה מעלה את קרנה של העיר, שעד כה לא היתה מוכרת כעיירת חוף".

"השינויים במערב העיר יקרינו גם על שאר חלקי העיר, המתוכננת לצמוח בשנים הקרובות לגובה של 17-25 קומות. כבר כיום יש בנייה של כ-5,000 דירות בכל העיר, עוד אלפי דירות אושרו לבנייה, היזמים נמצאים בהליכי הוצאת היתרים ובתוכניות מגירה יש לנו תוכניות בניין עיר מאושרות לחמש שנים נוספות", מוסיף אביטן, "בט"ו בשבט חדרה חוגגת 120 שנה, והשנה הזו תהיה שנת מפנה לעיר. יש לנו המון תוכניות והמטרה היא להוציא אותן לתכנון ולביצוע".

האזור קם לתחייה

שוק הנדל"ן במערב העיר נפגע במשך שנים מההזנחה הקשה של שכונת גבעת אולגה. במקום ישנם שיכונים מיושנים, שהוקמו בשנות ה-50 וה-60, ובהם אוכלוסייה ענייה. מצב זה הרחיק מהמקום במשך שנים רבות את היזמים ורוכשי הדירות. כך, נוצר בחדרה מצב פרדוקסלי שבו דווקא האזורים הקרובים לים, שנחשקים בכל עיר אחרת, נותרו שוממים. ואולם בשנים האחרונות המקום קם לתחייה.

ניצנים לכך החלו כבר לפני שלוש שנים, שעה שכונס הנכסים של הפרויקט שהקימה חפציבה במקום מצא שלמרות הנסיבות הלא מוצלחות שפקדו את הפרויקט, הביקושים לו רבים. מחירי הדירות עלו במהירות מרמה של 700 אלף שקל לדירת 4 חדרים, לרמה של 900 אלף ואף מיליון שקל - עד שהשיווק הסתיים.

סיום השיווק של הפרויקט לא הביא לסיום הביקושים לדירות. הקבלנים שפועלים במקום ממשיכים למכור דירות והעסקות שנעשות מכתיבות רמות מחיר חדשות, שחדרה לא ידעה כמותן. אם רק לפני כשנה נמכרו דירות 5 חדרים בקו ראשון לים במחיר של 1.6 מיליון שקל, כיום המחירים מגיעים ל-1.8-2.1 מיליון שקל. דירות 5 חדרים בקו שני לים עולות כיום 1.45-1.5 מיליון שקל.

"ערך הקרקע ברצועת החוף של חדרה עלה ביותר מפי שניים בשבע השנים האחרונות", מסביר אלון עמרם, מנכ"ל חברת עמרם אברהם, הבונה בקו ראשון לחוף, "אם בזמנו נמכרה קרקע ליחידת דיור לפי כ-120 אלף שקל, במכרזים אחרונים של המינהל נמכרו קרקעות לפי 280 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור, וההערכות הן שבמכרזים הבאים מחיר הקרקע יעלה. אנחנו בונים בפרויקט עין הים (לשעבר של חפציבה, רנ"ה) שני בניינים של 58 דירות. בבניין אחד מכרתי 55 דירות, חלקן עוד לפני שהיה לי היתר בניה. בבניין השני נמכרו 17 דירות לפני פרסום השיווק ולפני היתר הבנייה.

"בעוד שבשנה שעברה מכרתי דירת חמישה חדרים בקומה 14 ב-1.6 מיליון שקל, כיום אני מוכר את אותה דירה בדיוק ב-2.1 מיליון שקל, והיא עדיין על הנייר. בפרויקט הראשון לא הערכנו מספיק את המקום, ולכן העלינו מחירים כל כמה ימים. כיום הבניין השני שלי יקר ב-20%-30% מהראשון".

לדברי עמרם, "בעוד שבאזורים אחרים בחדרה המחאה הציבורית משפיעה וגרמה להאטה בהיקף העסקות, ברצועת החוף נראה שהעסקות ממשיכות. כיום רוב השכונה בעבודה, העירייה מאשרת היתרים, יש עגורנים במתחם שלי ובמתחמים נוספים של חברות אחרות. אם בתקופת חפציבה שווי הקרקעות היה כמו היום, מצב החברה היה הרבה יותר טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker