שוק השכירות התעורר דווקא בגלל המחאה החברתית

המשקיעים לא חושבים כי הם צריכים לממן דיור בר השגה, ומחירי הדירות השכורות לא ירדו. מתווכים אף מדווחים כי השוק התעורר בעקבות העצירה במכירת הדירות

רז סמולסקי

בעוד שבשוק מכירת הדירות מצטברות עדויות מוחשיות לירידות מחירים, דווקא שוק השכירות, שמקירבו יצא גרעין המחאה הקשה, לא מתרגש מהמציאות החדשה - כך עולה מנתוני מדד yad2-TheMarker, ומסיפורים של שוכרים ושל מתווכים בענף.

בשנים האחרונות שוק השכירות בישראל היה שוק של בעלי דירות. הביקוש להשכרות היה, ועדיין, גבוה מאוד והמחירים עלו בהתאם. בעלי הדירות לא מהססים להעלות את דמי השכירות לדיירים הקיימים בעת חידוש החוזה במאות שקלים - שלא לדבר על דיירים חדשים, שכלפיהם אין בכלל סנטימנטים. נראה שעל אף ההזדהות שהם חשים עם המוחים, כשהדברים מגיעים לביזנס - השיקולים הקרים מכריעים.

"בשכירויות בעלי הדירות אומרים 'אנחנו לא מושפעים מהמחאה. מי שרוצה שישלם ומי שרוצה למחות אז שביבי יוריד לו את המחיר לא אני'. גם לבעלי הדירות יש הוצאות מחיה גבוהות. אף אחד לא יוריד את המחירים מרצונו", אומר נעם דרסה, זכיין רי/מקס 100% בגבעתיים-רמת גן. "בעלי הדירות מרגישים שהם נדפקים בדלק ובמחירי הפעוטונים, אז הם מפצים את עצמם בשכר הדירה שהם גובים. הם מזדהים עם המוחים, אבל כשזה נוגע לדירה שלהם יש להם הרבה תירוצים מדוע הם לא יכולים להוריד מחירים: זו הפנסיה, יש לי משכנתא, זו דירה מעולה ומשופצת, המיקום שלה מעולה ועוד".

דרסה מדווח על התעוררות של שוק הדירות להשכרה דווקא באחרונה: "אנחנו מקבלים כיום הרבה יותר פניות מצד אנשים שרוצים לשכור דירה. במצב רגיל השוכרים מעדיפים לא לפנות למתווכים ולא לשלם תיווך. אבל כשאין היצע, השוכרים פונים למתווכים שאולי יכולים למצוא דירה טובה שלא נמצאת בלוחות המודעות. היו דירות שעמדו ריקות במשך חודש-חודשיים והושכרו בחודשיים האחרונים. דירות כיום מושכרות בתוך שבועיים או שלושה שבועות".

דרסה מייחס את השינוי למחאה: "אנשים לא קונים דירות, ולכן ממשיכים לגור בשכירות. הם מעדיפים לשלם 500 שקל יותר בכל חודש ולא לקנות דירה, כי הם מצפים לירידת מחירים. אם מחיר דירה יירד ב-80 אלף שקל, אז משתלם להם לשלם בינתיים יותר על שכירות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דרוש - דייר נחמד ואמין

רוב בעלי הדירות מתקשים להבין מדוע הם צריכים לשאת על גבם את עקרונות הדיור בר השגה, שממשלת ישראל כשלה עד היום מלקבוע. עם זאת, ישנם בעלי דירות המוכנים לגבות פחות ממחירי השוק - ואולם בדרך כלל אין לכך קשר דווקא למחאה האחרונה.

"אמרתי לרמי, שוכר של הדירה שלי, שכל עוד אני עובדת, אף פעם לא אעלה לו את שכר הדירה", כך מעידה יהודית שמשכירה יחידת דיור בגודל חדר וחצי בביתה שבשכונת מוסררה בירושלים תמורת 2,500 שקל בחודש בלבד.

"רמי גר אצלי כבר שלוש שנים והוא מאוד נחמד. אני מעדיפה אדם הגון טוב ונחמד מאשר שיהיה לי סיפורים של דיירים שלא משלמים. חשוב לי שיגור כאן אדם אמין וישר", היא מספרת. אנשי נדל"ן בסביבה מעריכים שמחירי השוק של דירות כאלה גבוהים בכ-30% מהמחיר שיהודית גובה.

גם בתל אביב העידו כמה שוכרים על בעלי דירות מצפוניים, שמגלים הבנה גדולה למצב השוכרים שלהם, או שהם סבורים, כמו יהודית, שטוב שוכר טוב משכר דירה טוב. יחד עם זה, השוכרים לא מיהרו לאפשר לנו לשוחח עם בעלי הדירות. "מי יודע", אמר אחד מהם, "השיחה הזו עוד עלולה להכניס לו רעיונות לראש".

במרבית המקרים, אף אחד לא צריך לצפות לחסדי השוק החופשי. אולי בעלי הדירות יחושו אי נעימות קלה, אבל הם לא צפויים להוריד מחירים רק בגלל המחאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker