עיריית הרצליה בוחנת תכנון של התחדשות עירונית בשכונת שביב

אושר תקציב של 750 אלף שקל לבדיקת תכנון מחדש בשכונה, אך במועצת העיר טוענים כי העירייה מעכבת בשיטתיות פרויקטים של פינוי-בינוי ומפלה לטובה פרויקטים שמקודמים על ידי חברות נדל"ן על פני אלה המקודמים על ידי תושבים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> עיריית הרצליה בוחנת קידום פרויקט של התחדשות עירונית בשכונת יד התשעה (שביב) בעיר. בשבוע האחרון אישרה מועצת העירייה תקציב של כ-750 אלף שקל לתכנון ובדיקה של אפשרויות לביצוע התוכנית, לאחר שכמה ניסיונות בעבר לתכנן מחדש את שכונת העוני הצפופה לא עלו יפה. עם זאת, חברי אופוזיציה במועצת העיר טוענים כי בפועל דווקא העירייה היא זו שמעכבת פרויקטים של פינוי-בינוי בעיר.

בישיבת מועצה במארס 2010 שעסקה בנושא קידום פרויקט להתחדשות עירונית בשכונה, הבהירה ראש העירייה, יעל גרמן, כי אינה נלהבת מפרויקטים של פינוי-בינוי בצורה של מגדלים גבוהים. "אחת היוזמות שהוצגה בפנינו מדברת על הריסת שכונת שביב ובנייה של שמונה מגדלים בני 30-40 קומות", אמרה. "פירוש הדבר הוא טרנספר של תושבי השכונה, כי אף אחד מהם לא יוכל להרשות לעצמו לגור במגדל שעלות תחזוקתו היא 800-1,200 שקל בחודש, בנוסף לגידול בארנונה לאלה שירחיבו את דירתם".

עם או בלי קשר לדברי גרמן, בחינת פרויקטים לפינוי-בינוי שקודמו בשנים האחרונות מלמדים כי עיריית הרצליה הצליחה לעכב את כולם, בעיקר בטענה של מגבלות גובה. באחרונה עיכבה העירייה פרויקט שקידמה חברת משהב עם מרכז הבנייה הישראלי בשכונת הנדיב בעיר, לפינוי עשרה מבנים בני 192 דירות ובנייה של בניינים גבוהים עם כ-600 דירות במקומם. התוכנית, שנדונה בחודשים האחרונים בוועדת המשנה של העירייה, נדחתה בשל מגבלת גובה.

העירייה אף הצליחה לגנוז תוכנית פינוי-בינוי שקודמה מאז ינואר 2006 לפינוי יותר מ-500 בתי אב בשכונת ויצמן. אז הוחתמו יותר מ-400 משפחות להסכמה לביצוע הפרויקט ואף פורסמו מכרזים שאליהם ניגשו שבע חברות נדל"ן. עם זאת, לפני כשנתיים הודיעה גרמן כי התוכנית לא תצא לפועל. "התברר כי על השטח קיימות מגבלות בנייה חמורות של משרד הביטחון", אמרה אז.

בשנה האחרונה דחתה עיריית הרצליה פרויקט פינוי-בינוי נוסף שקודם ברחוב רמב"ם, הכולל 33 דירות במסגרת תוכנית שיזמה החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, ותוכננה על ידי משרד האדריכלים כנען-שנהב. התוכנית המליצה על הריסת שלושה בתים משותפים הקרובים לתחנה המרכזית ובניית בניין בן 25 קומות ו-99 דירות. תוכנית זו נדחתה במארס השנה על ידי הוועדה המקומית בטענה של צפיפות יתר, שאותתה ליזמים לקדם פרויקט של תמ"א 38 לחיזוק מבנים ברחוב רמב"ם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על אף מדיניות זו, קידמה עיריית הרצליה כמה פרויקטים שהוגשו על ידי חברות נדל"ן. כך, קודמה תוכנית שהגישה חברת נצבא לבניית 340 דירות בבניינים בני 6-23 קומות במתחם התחנה המרכזית בעיר, ותוכנית לבניית כ-340 דירות באזור אולפני הרצליה, שאותה קידמו חברות אפריקה ישראל, תדהר והקבלן עמוס לוזון.

"יש הבדל בין התייחסות העירייה לפרויקטים המקודמים על ידי חברות נדל"ן לאלה המקודמים על ידי תושבים", אומר חבר המועצה דרור עזרא (הירוקים). "פרויקטים המוגשים ומקודמים על ידי יזמים זוכים ליחס אוהד מצד העירייה, לעומת פרויקטים של פינוי-בינוי שלרוב נדחים. עד היום לא ראיתי בהרצליה תוכנית פינוי-בינוי אחת שקודמה במתחם מגורים, בניגוד לפרויקטים אחרים לגובה שכן מקודמים. התחושה היא שמשתמשים בסיבות של מגבלות גובה כתירוץ למנוע פרויקטים מורכבים כפינוי-בינוי".

מעיריית הרצליה נמסר: "הוועדה המקומית החליטה לא לקדם תוכניות פינוי-בינוי שאינן עומדות במגבלות הגובה, כדי שאותם פרויקטים שיקודמו יהיו ריאליים ובני ביצוע. אל לנו לשכוח כי פרויקט כזה יוצר ציפיות רבות בקרב בעלי הדירות בפרט ובשוק הנדל"ן בכלל, ולכן אנו מקדמים פרויקטים שהם בני ביצוע. לא ידוע לנו על מועד בעתיד הנראה לעין לביטול מגבלות הגובה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker