הסדר הפירוק של האון: הבית עובר לתושבים - ושכונה חדשה תקום

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההחלטה הסופית לפירוק קיבוץ האון התקבלה בחודש שעבר על ידי הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון בראשות השופטת מרים נאור, שפסקו כי קיבוץ האון יפורק, וסיווגו ישונה ליישוב קהילתי.

בכך דחה בית המשפט עתירה לבג"ץ שהגישו שניים מחברי הקיבוץ נגד החלטת הממשלה והקיבוץ מ-2007 להיות חלק מיישוב קהילתי. החלטת הקיבוץ להתפרק התקבלה ברוב מיוחס וקיבלה את אישורם של רשם האגודות השיתופיות עו"ד אורי זליגמן, משרד החקלאות, מועצת מקרקעי ישראל, המועצה האזורית עמק הירדן והבנקים. העותרים טענו בבג"ץ כי לא נוצרה עילה לפירוק הקיבוץ, וביקשו מבית המשפט להורות על המשך קיומו.

עיקרי ההסדר:

* 2,400 דונם קרקע חקלאית שבחכירת הקיבוץ, בכלל זה הקרקע עליה הוקם הקיבוץ, יוחזרו למינהל מקרקעי ישראל בתמורה ל-14 מיליון שקל.

* חלק מהתמורה תושקע בקרנות פנסיה ל-56 חברי הקיבוץ, שמחציתם בגיל פנסיה, להבטחת גמלה של 2,400 שקל בחודש לחבר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

* חלק מהתמורה שתתקבל מהמינהל, בתוספת התמורה שהקיבוץ כבר קיבל ממכירת נכסים אחרים - בהם כפר הנופש ותחנת הדלק שבהם החזיק - תשמש להחזר חובות לתאגיד הכלכלי האזורי משקי עמק הירדן, שקנה את חובות הקיבוץ מהבנקים, ולנושים אחרים. הבנקים ויתרו במסגרת ההסדר על 30% מחובות הקיבוץ, שהסתכמו ב-68 מיליון שקל.

* חלק נוסף מהתמורות ממכירת נכסים יושקע בשיפוץ של דירות החברים, שלא שופצו שנים.

* מינהל מקרקעי ישראל יקנה לחברי הקיבוץ אופציה להרחבת דירותיהם עד 160 מ"ר, שבגינה לא יחויבו בתשלום דמי היוון למינהל (לפי 91% מהשווי השמאי של המגרש). מימון הרחבת הדירות יוטל על החברים עצמם ממקורותיהם הם.

* המינהל ירשום את הדירות שבהן מתגוררים חברי הקיבוץ על שמם, והם יהיו רשאים למוכרן, להורישן או להשכירן, בכפוף לתקנון היישוב שיוקם. ועדות התכנון כבר אישרו הקמת 300 יחידות דיור על הקרקעות שיעביר הקיבוץ למינהל.

* האגודה השיתופית האון תמשיך להתקיים וחברי הקיבוץ ימשיכו להיות חברי האגודה השיתופית. נכסי הקיבוץ שלא נמכרו יועברו אליה, והכנסותיה, אם יהיו כאלה, יועברו לחברי הקיבוץ לשעבר.

כאמור, חלק מנכסיו המניבים של הקיבוץ כבר נמכרו ליזמים פרטיים כחלק מההסדר לשינוי הסיווג אף לפני שאושר סופית בבית המשפט העליון: כפר הנופש האון, הכולל 96 יחידות נופש משפחתיות, נמכר ב-25 מיליון שקל לחברת "חנל ים המלח" (חברה ממשלתית לשעבר שעסקה בחיפושי נפט והופרטה); ותחנת דלק, שהיתה בבעלות הקיבוץ (50%), נמכרה לחברת הדלק אלון. מינהל מקרקעי ישראל, בעלי הקרקע של כפר הנופש ותחנת הדלק, הסכים באופן חריג למכירת הנכסים כדי לאפשר את ההסדר.

הקרקע החקלאית של הקיבוץ הכוללת מטעי תמרים ובננות נמסרה על ידי המינהל לעיבוד לתאגיד הכלכלי האזורי של משקי עמק הירדן, בהסכם ל-20 שנה. בעבר יזם והקים הקיבוץ חווה לגידול יענים לבשר, אך הפרויקט נכשל כלכלית וחוות היענים נמכרה ליזמים פרטיים והיא מהווה כיום אתר תיירות בלבד. לחלק מקרקעות הקיבוץ שנמסרו למינהל שווי נדל"ני גבוה, מאחר שהן מצויות על שפת הכנרת ומתאימות להקמת מיזמי אירוח ותיירות. גם אחזקות הקיבוץ בתנובה נמכרו והתמורה שימשה להחזר חובות לבנקים.

בידי האגודה השיתופית קיבוץ האון עדיין נותרו האחזקות בתאגיד הכלכלי האזורי של משקי עמק הירדן, ובשרשור אחזקות בחברת הדלק דור-אלון המחזיקה בעסקים רבים, בהם רשת השיווק מגה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker