גרועות יותר מ"הולילנד": טורבינות הרוח הורסות את רמת הגולן

בישראל אין מספיק רוח כדי לייצר מספיק אנרגיה מטורבינות רוח, אבל הן הוקמו בכל זאת ברמת הגולן וגורמות נזק סביבתי ותיירותי. יש להסיר אותן, ובוודאי שאסור לאפשר הקמת טורבינות נוספות

ד"ר ישי מעוז
ישי מעוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טורבינות בצפון רמת הגולן. את כולם יישא הרוח
ד"ר ישי מעוז
ישי מעוז

אחת מהפנינים של רמת הגולן הוא העמק שבין הר בנטל והר החרמונית. הוא יפהפה ויש בו גם המון היסטוריה: בו התקיים הקרב ההירואי של חטיבה 7 במלחמת יום כיפור. אבל העמק כבר לא כל כך יפה, וגם את ההיסטוריה כבר לא מרגישים באוויר. במקום זאת, העמק נשלט על ידי עשרות טורבינות רוח ענקיות. מאז הולילנד בירושלים לא ראינו פה משהו שכל כך מכער את הנוף.

וכמו הולילנד — זה לא היה אמור לקרות. אלא שבניגוד להולילנד — כאן היזמים לא היו צריכים לעבור על החוק כדי שהמפגע יאושר, הם פשוט אמרו את מילות הקסם  "אנרגיה ירוקה" והדלתות נפתחו. לפני כמה שנים הצהירה הממשלה על כוונתה להעביר חלק משמעותי של ייצור האנרגיה בישראל למקורות ירוקים. ההצהרה הביאה מיד אל הממשלה יזמים פרטיים שביקשו להפעיל טורבינות שהופכות את תנועת הרוח לחשמל ולמכור אותו לחברת החשמל.

הרעיון היה גרוע מיסודו. מומחי הטכניון קבעו לפני שנים שאין רוחות חזקות מספיק בארץ כדי שזה יעבוד. זה לא עזר והטורבינות נבנו, וכצפוי מייצרות מעט מאוד. שר האנרגיה הקודם, יובל שטייניץ, אמר כמה פעמים שהנתונים מראים שיש בישראל רק מקור סביר אחד לאנרגיה ירוקה — השמש. והמספרים אכן מראים שהאנרגיה הסולארית בדרך להביא את ישראל לעמידה ביעד שהציבה הממשלה ולפיו 30% מהחשמל במדינה יגיע מאנרגיה ירוקה.

כמה מתוך ה-30% האלה תספק אנרגיית הרוח? התסריט האופטימי הוא שהיא תספק 1% בלבד. אפילו אם הוא יתממש בסופו של דבר — זה לא שווה את הרס הנוף. אבל ליזמים אין מה לדאוג. הם מראש לא בנו על הרוחות, אלא על המדינה שמשלמת להם על החשמל מחיר גבוה כמעט פי שלושה מהמחיר שהיא משלמת ליצרני חשמל מאנרגיה סולארית. פשוט נפלא. ומכיוון שהיזמים מרוויחים אז הפרויקט אמור להתרחב בקרוב ולמלא את רמת הגולן, וגם חלקים מהגליל.

לא רק הנוף והמורשת נפגעים. הטורבינות מהוות גם מפגע רעש וגם פוגעות באוכלוסיית החי של רמת הגולן. וכל הנוף והטבע האלה הם לא רק איכות סביבה אלא גם שווים כסף — לתעשיית התיירות הפורחת שהתפתחה בגולן, ולכולנו דרך המסים שמשלם ענף התיירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
תמר זנדברגצילום: תומר אפלבאום

אבל הכלכלה לא מנצחת כאן כי התיירות בגולן מתבססת על יצרנים קטנים — פה צימר, שם בית הארחה בינוני, שם מסעדת בוקרים ושם יקב פרטי. הם מצטברים לתעשיית תיירות מצוינת, אבל כל אחד מהם הוא די קטן ולכן אין להם את ההשפעה שיש לחברות האנרגיה מול הפוליטיקאים.

ואם כבר פוליטיקאים, חשוב לציין מי היו שרי הגנת הסביבה בשמונה השנים האחרונות: עמיר פרץ, בנימין נתניהו, אבי גבאי, משה כחלון, זאב אלקין, וגילה גמליאל. ועכשיו יש שרה חדשה תמר זנדברג. לא קל לצאת נגד פרויקט שמשלב קואליציית הון־שלטון עם סיסמאות על אנרגיה ירוקה, והדימוי של מלחמה בטחנות רוח בהחלט עולה, אבל בבקשה כבוד השרה, איכות סביבה זה לא רק אנרגיה ירוקה אלא גם היופי של הנוף והמורשת שטבועה בו. צריך להוריד את הטורבינות האלה.

ד"ר ישי מעוז הוא חבר סגל בכיר במחלקה לניהול וכלכלה באוניברסיטה הפתוחה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker