ניצחון לאיילת שקד: ועדת השרים האריכה את פעילות הוותמ"ל בארבע שנים

הוותמ"ל משמשת בשבע השנים האחרונות מכשיר מרכזי לתכנון ואישור מהיר של שכונות חדשות ■ תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, נמנעה בהצבעה לאחר שהסתייגויות משרדה נדחו

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת הפנים, איילת שקד
הדר חורש
הדר חורש

הצעת החוק להארכת פעילות הוועדה לתכנון מתחמי מגורים גדולים בארבע שנים נוספות אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה. כל ההסתייגויות שהגיש המשרד להגנת הסביבה, בראשות תמר זנדברג, נדחו. ההחלטה היא ניצחון לשרת הפנים, איילת שקד. הוותמ"ל משמשת בשבע השנים האחרונות מכשיר מרכזי לתכנון ואישור מהיר של שכונות חדשות.

זנדברג, השרה להגנת הסביבה, שרוב דרישותיה להימנע מאישור החוק או לפחות לקצר את תקופת האישור תוך שינויים ניכרים בסעיפיו נדחו, נמנעה בהצבעה והודיעה שתמשיך להיאבק לשינוי החוק בהידברות עם שר השיכון זאב אלקין ובשיחות עם השרה שקד. שקד הודיעה שתכנס במשרדה דיון על החוק, שצריך לקבל את אישור הכנסת, עם השרים וחברי הכנסת המעורבים.

הוותמ"ל הוקמה על פי החלטה מיוחדת של הממשלה ב-2014 בעקבות משבר עליית מחירי הדיור והטענות שהמחסור בדיור נגרם בשל אטיות הליכי התכנון של שכונות מגורים חדשות. הוועדה, שדיוניה מוקדשים אך ורק לאישור בנייה של מתחמי מגורים חדשים, פועלת בנהלים מזורזים המעוררים ביקורת רבה. הוועדה אינה מחויבת לתאם את התכנון עם הוראות תוכניות אחרות שהתקבלו בעבר, מקצרת לוחות הזמנים לדיונים והתנגדויות ומקנה משקל מופחת לשיקולים סביבתיים. חלק גדול מהתוכניות שמאשרת הוותמ"ל מאפשרות בנייה מסיבית באזורים "מופרים" - שטחים פתוחים המשמשים גם לחקלאות ואף שטחים המוכרזים כחלק משמורות טבע.

יוזמי החוק הכירו בבעייתיות של פעילות הוותמ"ל ולכן הוא נקבע כהוראת שעה והמשך פעילות הוועדה כפוף לאישור מחדש של החוק בתום התקופה שנקצבה.

תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבהצילום: תומר אפלבאום

במסגרת ההחלטה על הארכת החוק, הוכנסו בו שינויים המאפשרים לוועדה, בין היתר, לתכנן יישובים ושכונות חדשות עבור האוכלוסייה החרדית וכן להרחיב את הבנייה בישובים הערביים – אוכלוסיות שמתמודדות עם פיגור ניכר של היקף הבנייה החדשה לעומת הצרכים. כמו כן, נקבעו כללים לאישורי תוכניות בהתחדשות עירונית ומסלול לתכניות בקרבת מרכזי תחבורה להסעת המונים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ארגוני הסביבה והחקלאים מתנגדים

הארכת תוקף החוק עוררה התנגדות רבה מצד ארגוני סביבה הטוענים שאין עוד צורך בוועדה המיוחדת שכן אין כיום מחסור במתחמי דיור מתוכננים. המתנגדים טוענים שחוסר ההתחשבות של הוועדה בהיבטי סביבה והתאמה לתוכניות אחרות גורם לתכנון לקוי ופגיעה בערכי נוף וטבע.

בנוסף, ארגוני החקלאים מוחים על הסבת אלפי דונמים משימושי חקלאות למגורים. בעקבות מחאת החקלאים נקבע בהחלטת הממשלה שהסבת קרקע למגורים תיעשה בהתייעצות עם החקלאים אולם לא נקבע שהוועדה תמנע מלהמשיך להסב קרקע חקלאית למגורים במקרה של התנגדות.

שי חג'ג', יו"ר מרכז השלטון האזורי, הודיע כי הוא יעמוד על המשמר כדי שהוותמ"ל לא תחזור על טעויות העבר. עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות החקלאים, אמר שחובת ההתייעצות עם החקלאים היא צעד חשוב ובונה אמון. חג'ג' ויפרח הודיעו שימשיכו ללוות את הליכי אישור החוק בכנסת.

בתגובה לאישור הוותמ"ל בוועדת השרים לענייני חקיקה, נמסר מהחברה להגנת הטבע: "הממשלה החדשה הבטיחה שינוי והיא אכן קיימה - אלא שלצערנו, מדובר בשינוי לרעה. ממשלה שרוצה לעשות שינוי, צריכה לבטל ולגנוז את היוזמות הרעות והמזיקות של הממשלות שקדמו לה, ולא להמשיך אותן. החברה להגנת הטבע תמשיך לפעול, בכלים המקצועיים והציבוריים שברשותה, לביטול פעילות הוועדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker