שקד תעלה את ההצעה להאריך את חוק הוותמ"ל - אבל זנדברג מתנגדת

שרת הפנים תציע להאריך את החוק בארבע שנים נוספות ■ השרה להגנת הסביבה, לעומתה, דורשת להימנע מהארכת החוק - ולקבוע עקרונות תכנוניים בתחומי הגנת הסביבה ושימור שטחים פתוחים

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד ותמר זנדברג. השרת להגנת הסביבה שלחה מכתב בנוגע לבעיות בחוק הוותמ"לצילום: אוליבייה פיטוסי
הדר חורש

שרת הפנים, איילת שקד, תעלה מחר (שני) הצעה שנויה במחלוקת: להאריך בארבע שנים נוספות את חוק הוותמ"ל. החוק יאפשר לממשלה להאריך בארבע שנים את פעולת הוועדה המיוחדת שהוקמה ב-2014 לאישור מתחמי דיור גדולים, בניסיון להתמודד עם משבר הדיור. השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, מנסה להכניס שינויים בחוק במטרה להגביל את התוקף שלו - ולצמצם את הנזק הסביבתי והתכנוני של הוועדה.

חלק מהביקורת שהועברה על הוועדה נובע מכך שהיא לא מייחסת תשומת לב רבה לנושאים כמו הגנת הסביבה, בריאות התושבים, הגנה על שטחים ירוקים ושימור שטחים חקלאיים. בניגוד לוועדות תכנון רגילות, הוותמ"ל לא מתייעצת במשרד להגנת הסביבה, אלא ביועץ חיצוני שנשכר על ידי הוועדה ולכן תלוי בה לפרנסתו. מבקרים טוענים שאין עוד צורך בוועדה שפועלת במהירות ולעתים ברישול תכנוני, שכן אין כיום מחסור בתכנון דירות והכשלים בשוק הדיור נובעים מסיבות אחרות.

במכתב ששלחה זנדברג לשקד, דרשה השרה להגנת הסביבה להימנע מהארכת החוק או להאריך אותו בשנה אחת בלבד, עם אופציה לשנתיים. זנדברג דורשת, בין היתר, להכפיף את הוועדה לתוכנית המתאר הארצית תמ"א 1, שקובעת כללי תכנון שמתאימים לכל המדינה - ועקרונות תכנוניים בתחומי הגנת הסביבה ושימור שטחים פתוחים.

במשרד להגנת הסביבה דורשים בנוסף לבטל את הסמכות המיוחדת של שרת הפנים להגדיל את מספר המתחמים שהוותמ"ל דנה בהם בשנה, מ-15 בשנה הראשונה ו-20 בשנה השנייה, ל-25 מתחמים בשנה. ההצעה נועדה להחזיר לפחות חלק ממתחמי הדיור לדיון בוועדות המחוזיות, שספק אם הן ערוכות לכך. הצעה נוספת של המשרד היא הגדרת מעמדו כיועץ לוותמ"ל. השינוי, אם יתקבל, צפוי לחזק את מעמדו של המשרד והשפעתו על התוכניות.

בית משפט נאלץ לבטל בעבר אישור שנתנה הוועדה לבניית שכונת מגורים בעלת אלפי יחידות דיור על קרקעות מזוהמות באתר אפולוניה שבהרצליה. הוועדה אישרה את התוכנית, אבל הורתה שהיתרי הבנייה יינתנו בפועל רק לאחר טיהור הקרקעות. בית המשפט המחוזי קבע שדיון נוסף בתוכנית יוכל להתקיים, רק לאחר שיבצעו הערכת הסיכונים באזור הנגוע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הוועדה נהפכה בשנים האחרונות למכשיר הממשלתי העיקרי לאישור מהיר של תוכניות בנייה, שמטרתן להתמודד עם המחסור בדיור. הוועדה, המחויבת לקבל החלטה על תוכנית בתוך שנתיים מרגע קבלתה, הסירה מעל ועדות התכנון המחוזיות, שדנות בסוגים רבים של תוכניות, את נטל הדיון בתוכניות המגורים הגדולות - בהיקף של 750 יחידות דיור לפחות. עד כה אושרו בוועדה כ-300 אלף יחידות דיור.

בנייה. הבעיה היא לא במלאי התכנוניצילום: עופר וקנין

גורמי התכנון רואים בהמשך פעילות הוותמ״ל מנוף להאצת תוכניות התחדשות עירוניות, ופיתוח מתחמים באזור תחנות הרכבת. ההצעה המעודכנת כוללת סעיפים שמאפשרים לוועדה לקדם גם מתחמי מגורים וישובים חדשים עבור המגזר החרדי, ובהם קידום תוכניות של 1,000 יחידות לפחות ביישוב חדש על קרקעות המדינה ו-400 דירות בתוך ערים שבהן יש רוב חרדי. על פי ההצעה, יועלה היקף המינימום של התוכניות שבהן דנה הוועדה ל-1,050 דירות, לא כולל תוכניות בהתחדשות עירונית, ובנייה באזורים חרדיים וערביים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker