המדינה לא רוצה עניים ברובע העשירים החדש של צפון תל אביב

בעיריית תל אביב מנסים לגוון את האוכלוסייה הצפויה ברובע שדה דב, שמחירי הדירות בו יתחילו ב-4 מיליון שקל בשוק החופשי ■ חולדאי דרש להקצות 5% מהדירות לדיור ציבורי - באוצר ענו: העירייה מוזמנת להקים דיור ציבורי בקרקעות שקיבלה

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של הרובע החדש על קרקעות שדה דב
הדר חורש

משרד האוצר דחה את דרישתו של ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי, להקצות 800 דירות לזכאי הדיור הציבורי ברובע המגורים החדש בצפון העיר, שייבנה על קרקעות ששימשו את שדה התעופה דב הוז.

המדינה צפויה לגרוף מיליארדי שקלים משיווק הקרקעות במתחם, שבו ייבנו כ–16 אלף יחידות דיור, לצד מאות אלפי מ"ר של תעסוקה, מסחר ומלונאות. האוצר מתנגד בתוקף לבקשה של עיריית תל אביב־יפו, אף שמלאי הדיור הציבורי הצטמק דרסטית בעשורים האחרונים. הכסף ממכירת דירות דיור ציבורי, שאמור היה לשמש לרכישת דירות חדשות, לא הופנה למטרתו — בשל ויכוח מתמשך בין משרדי האוצר והשיכון על אופן התקצוב והרישום של דירות אלה. בין היתר, ב–2018 עצר משרד האוצר את תקציבי הרכישה לדירות דיור ציבורי, לאחר שחברת הדיור הממשלתית, עמידר, יצאה להנפקת אג"ח.

פינוי שדה דב, אחרי שנים רבות של מאבק, סלל את הדרך לבניית אלפי דירות על אחת הקרקעות היקרות בישראל. בניסיון למנוע יצירת רובע לעשירים בלבד, החליטו גופי התכנון להקצות בו 6,900 דירות לדיור בר־השגה, מתוכן 2,400 בבעלות העירייה ו–4,500 בבעלות ממשלתית.

החלטות אלה מוגדרות כהסכמות בין העירייה ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ולא ברור כמה מהדירות יימכרו במחיר מוזל וכמה מהן יושכרו בדמי שכירות מופחתים לטווח ארוך. עם זאת, ההסכמות האלה אינן מציינות במפורש דיור ציבורי — כלומר, דירות בבעלות המדינה המושכרות במחיר נמוך למשפחות שאין להן אפשרות אחרת לממן קורת גג.

לפני כשלושה שבועות שלח ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי, מכתב לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ולמשרדי הממשלה. במכתב הלין חולדאי על כך שהתוכנית לרובע החדש אינה כוללת הקצאה או החלטה להקצות דירות לדיור ציבורי, אף שדירות אלו מוזכרות בנספח התכנוני של תוכנית מתחם אשכול, שהוא חלק מאזור שדה דב. דרישתו של חולדאי היא שהדירות לדיור הציבורי יוקצו במימון המדינה, על חשבון חלקה של המדינה בשדה דב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"חוששני כי יחידות הדיור הציבורי 'נפלו בין הכיסאות' בהיעדר מנגנון סדור ומוסכם למימושן בתחום תוכנית אשכול", כתב חולדאי. "המלצתי היא כי מסך יחידות הדיור בשדה דב יוקצו 5% לדיור ציבורי (בסך הכל 800 יחידות דיור) בפרישה מאוזנת ברחבי הרובע, והן יאוכלסו ללא אפשרות מכר. משכך, נבקשך להביא לאישור מועצת מקרקעי ישראל החלטה מתאימה שתאפשר את ההקצאה המבוקשת".

רון חולדאיצילום: אילן אסייג

לפי נתוני העירייה, כיום יש בתל אביב־יפו כ–10,300 זכאים לדיור ציבורי. הדירות בדיור הציבורי הן בבעלות משרד השיכון, אך בעשור האחרון החליטה המדינה כי במקום לרכוש ולתחזק דירות שבהן ישוכנו הזכאים — היא תשלם להם מדי חודש תשלומי סיוע בשכר דירה. עם זאת, מדובר בסכומים נמוכים מאוד שבמקרים רבים אינם מספיקים כדי לממן את דמי השכירות.

בין הקרקעות היקרות ביותר בישראל

הקרבה לחוף הים, למרכז תל אביב ולצירי הרכבת הקלה המתוכננים הפכו את הקרקע בשדה דב לאחת היקרות בישראל. לפי ההערכות בשוק, מחירי הדירות במתחם לא יפחתו מ-5-4 מיליון שקל לדירה, בשוק החופשי.

החשש מהיווצרות "עיר לעשירים" הובילה את העירייה לצאת בקמפיין ציבורי, בניסיון ליצור היצע גדול של דיור בר־השגה. בעירייה הבינו כי רק מגוון של דירות במחירים סבירים יאפשר ליצור ברובע החדש את מגוון האוכלוסייה הרצוי לעיר מתקדמת, הטרוגנית ופתוחה. בהתאם לכך, מתכננת העירייה להציע במתחם שבבעלותה דירות להשכרה לטווח ארוך במחיר מפוקח, שיהיה נמוך ב–15%–20% ממחיר השוק; דירות למכירה במחיר מופחת; וכן היצע של דירות קטנות לזוגות ולבודדים.

בנוסף, גופי התכנון בעירייה מקדמים מודל ייחודי שבו בעלי דירות יוכלו ליצור יחידות־משנה ("דיוריות") בשטח שבבעלותם, הניתנות להשכרה במחיר נמוך ומפוקח. כלומר, בעלי הדירות יקבלו למעשה זכויות בנייה נוספות, בתנאי שתוספת הבנייה תשמש להשכרה במחיר מופחת.

בין המתכננים שוררת עדיין מחלוקת בשאלה אם יש לייעד באזור שטחים לבנייה להשכרה במחירי שוק. התומכים טוענים כי רק בדרך זו ניתן להבטיח השכרה במחיר סביר לאורך זמן וכי הניסיון בחו"ל מלמד שבבניינים המיועדים להשכרה בלבד, שכר הדירה נמוך יותר גם כשהוא אינו מפוקח. מנגד, המצדדים בוויתור על בנייה להשכרה במחירי שוק טוענים כי ממילא היצע ההשכרה בשוק החופשי יתאים עצמו לדרישות השוק, כפי שקורה ביתר אזורי העיר.

פינוי שדה דב

בכנסים של שיתוף הציבור שקיימה העירייה הודגש שמגוון הדירות במתחם יכלול דיור ציבורי, וזאת בהתאם להסכמות בעל פה שמעולם לא פורטו במסמך כתוב.

האוצר רוצה שהעירייה או משרד השיכון ישלמו

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "אנו מברכים על יוזמתו של ראש עיריית תל אביב־יפו ושמחים על כך שגם בדרג המוניציפלי מבינים את הצורך הדחוף בהגדלת מאגר הדירות לדיור הציבורי. מודל זה, המאפשר הגדלה מסיבית המעגנת פתרונות לאוכלוסיות חלשות בשכונות חדשות, הוא בשורה חברתית של ממש. נמשיך ונפעל לשלב דירות במסגרת המכרזים, שכן זהו המודל היעיל ביותר מבחינה כלכלית וחברתית".

ואולם במשרד האוצר הביעו התנגדות נחרצת: "בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל, מגרשי המגורים במקרקעי המדינה ברובע שדה דב מיועדים לשיווק במכרזי קרקע רגילים, ולא ניתן לשלב בהם דירות דיור ציבורי כמטלת יזם, ולכן הפנייה בעניין כלל אינה מובנת", אמרו באוצר.

"ברובע שדה דב הופרשו לבעלותה המלאה של העירייה קרקעות בהיקף נרחב למטרות ציבוריות, ובהן דיור סוציאלי, ללא כל תמורה מהעירייה ועל חשבון כל שאר בעלי הקרקע. משרד האוצר נכון לקדם עם העירייה הסדר שכר דירה סוציאלי, כמקובל בדיור הציבורי, לדירות שתקים על המקרקעין שבבעלותה. מעבר לאמור לעיל, יובהר כי משרד הבינוי והשיכון רשאי לרכוש ממקורותיו דירות דיור ציבורי בהתאם לצרכים, לרבות בשדה דב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker