בלון הנפץ של המשכנתאות: הבועה מתנפחת - כך תתמודדו עם החוב

המשבר הקפיץ את מספר בעלי המשכנתאות הדוחים או מפגרים בתשלומים ■ הבנקים מציעים הסדרי דחייה ופריסה שעולים ללקוחות יותר ומגבירים את הסיכון בענף

אילוסטרציה
הדר חורש
הדר חורש
הדר חורש
הדר חורש

מול הדיווחים על הכלכלה הקורסת, נותר שוק המשכנתאות אי של יציבות. במארס, שבמהלכו הוכרז הסגר הראשון, עוד רתח השוק ושבר שיאים, אבל באפריל נרשמה ירידה חדה. משרדי המכירות של חברות הבנייה היו סגורים, הקונים והמוכרים נותרו בבתים וגם לסניפי הבנקים קשה היה להגיע.

בחודשים הבאים — מאי, יוני ויולי — חזר היקף הפעילות לרמות דומות לאלה שהיו בשנה שעברה, עם 6 מיליארד שקל שזרמו מדי חודש מקופות הבנקים לחשבונות הלקוחות, ומשם למוכרי הדירות. נתונים אלה מתיישבים עם הנתונים הכלליים, המלמדים על חזרה לשגרה בהיקפי הפעילות של שוק הנדל"ן. הבנקים לא רק חזרו לשגרת עסקים רגילה, אלא אף הגדילו את טווח הסיכונים שלהם והרשו לעצמם להעלות את שיעורי המינוף; כך, באפריל־יוני 2019 היו שיעורי המשכנתאות במינוף גבוה (60%–75% משווי הדירה) 34%–36% מסך השוק — ואילו בחודשי הקורונה, אפריל־יוני 2020, עלה חלקן של הלוואות אלה ל–38%–40% מסך השוק. הנתונים האלה משקפים את העלייה בשווי הנכסים ביחס להון העצמי של נוטלי המשכנתאות, שלא האמיר כמו מחירי הדירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker