מה שווה מנהטן בלי מיליוני בני אדם ברחובות?

חברות ענק, שמעסיקות אלפי עובדים במנהטן, מעריכות שחלק ניכר מעובדיהן ייעדרו בעתיד הקרוב וירוקנו את גורדי השחקים מהתנועה האנושית ■ כיצד ייראו רחובות ניו יורק בלי הצפיפות הסואנת שכל כך מזוהה עם התפוח הגדול?

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
טיימס סקוור בניו יורק
טיימס סקוור בניו יורקצילום: emyu / iStock Editorial / Getty

לפני משבר הקורונה, לשלוש מהחברות הגדולות ביותר שיושבות בניו יורק — ברקליס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס ומורגן סטנלי — היו עשרות אלפי עובדים במגדלים ברחבי מנהטן. כיום, כשבעיר מתמודדים עם השאלה מתי וכיצד לפתוח אותה מחדש, מנהלים בשלוש החברות העריכו שהסבירות שכל העובדים שלהם יחזרו לעבוד במגדלים הללו נמוכה למדי.

חברת המחקר נילסן הגיעה למסקנה דומה. בתום המשבר 3,000 עובדיה המועסקים במנהטן כבר לא יזדקקו למשרד במשרה מלאה, ויוכלו לעבוד מהבית ברוב ימות השבוע. גם לחברת הנדל"ן הלסטד יש 32 סניפים ברחבי העיר ומחוצה לה, אבל מנכ"לית החברה, שכיום מנהלת את העסק באמצעות שיחות וידיאו, שוקלת לצמצם את נוכחותה הפיזית.

מנהטן היא לבו של רובע העסקים הגדול בארה"ב. גורדי השחקים של העיר נהפכו זה מכבר לסמל לגלובליות שלה ומאות אלפי עובדי משרדים והשוכרים המסחריים יצרו עם השנים אקו־סיסטם שלם. החל בתחבורה ציבורית עד לתרבות המסעדות והחנויות. רבבות האנשים הללו גם שילמו סכומים עצומים של מסים למדינה ולעיר.

ניו יורק בתקופת הקורונה
ניו יורק בתקופת הקורונהצילום: CHANG W. LEE / NYT

ואולם כעת, כשהמגפה משחררת את העיר מאחיזתה, חברות שוקלות לא רק כיצד להחזיר את העובדים באופן בטוח, אלא גם אם להחזיר את כולם. הן שוקלות אם שווה להן להמשיך להוציא כל כך הרבה כסף על שכירות במנהטן, ומביאות בחשבון גם את העובדה ששיקולי בריאות הציבור מקטינים את הסבירות שהמשרדים ישובו להיות הומי האדם כמו בעבר.

"האם זה הכרחי להחזיק משרדים?" שואלת דיאן רמירז, מנכ"לית הלסטד, שתחתיה עובדים יותר מ–1,000 מתווכים באזור ניו יורק. "במבט קדימה, בכלל לא בטוח שאנשים ירצו להצטופף שוב במשרדים".

למעשה, על קצו של עידן המשרדים במנהטן מדברים כבר עשורים, במיוחד אחרי מתקפות הטרור של 11 בספטמבר 2001. בעלים של בנייני משרדים, כולל שניים מבעלי הבית הגדולים בעיר — וורנדו ריאליטי טראסט ואמפייר סטייט ריאליטי טראסט — אמרו שהם בטוחים כי אחרי המשבר חברות יעריכו תקשורת בלתי־אמצעית יותר מאי־פעם. מספר העובדים שמעדיפים להיות במשרדים בשביל האינטראקציות החברתיות הוא גורם לא ידוע, וכאשר האבק ישקע, ייתכן שהעיר תתמודד עם חשבון נפש בתחום הנדל"ן.

מנהטן בימי קורונה
מנהטן בימי קורונהצילום: Frank Franklin II/אי־פי

דיוויד קני, מנכ"ל נילסן, אומר כי החברה מתכננת להחליף את המשרדים שלה בניו יורק בחללים לפגישות צוות, שבהם העובדים יתאספו פעם־פעמיים בשבוע. "אם אתה מגיע לעבודה ויושב ליד השולחן שלך, אתה בהחלט יכול לעשות את זה מהבית", לדברי קני. "יש לנו חוזי שכירות שעומדים לפקוע, וזה בהחלט משפיע על ההחלטות שלנו".

סוציאליזציה — קלף מנצח?

ברקליס, ג'יי.פי מורגן צ'ייס ומורגן סטנלי הם חלק מתעשיית בנקאות שהיא אחד מעמודי התווך של כלכלת העיר, עם יותר מ–20 אלף עובדים. יחד, הם שוכרים יותר ממיליון מ"ר בניו יורק. ג'ס סטיילי, מנכ"ל ברקליס, אומר כי "הרעיון לשים 7,000 איש בבניין עלול להתגלות ככזה שזמנו חלף".

מנהל חברת הנדל"ן טו טריז מנג'מנט: "אם יש 2.5 מיליון איש בברוקלין, מדוע זה הגיוני שכל האנשים האלה יגיעו כל בוקר לעבודה במנהטן? ככה נהגנו אתמול. היום זה כבר לא הגיוני"

איש צוות ושוטר מחוץ לבית חולים בבושוויק, ברוקלין, אתמול
איש צוות רפואי ושוטר מחוץ לבית חולים בברוקליןצילום: AFP

החברה בודקת אילו משרות בעלות כושר ההסתגלות הגבוה ביותר לעבודה מרחוק, וחלק מהעובדים יידרשו להגיע למשרד רק כאשר יהיו זקוקים להם שם.

ג'יימס גורמן, מנכ"ל מורגן סטנלי, סירב להתראיין בנושא, אבל אמר לבלומברג כי החברה "הוכיחה כי היא יכולה לפעול ללא טביעת רגל. זה אומר המון על היכן אנשים צריכים להיות מבחינה פיזית".

במייל ששלחה באחרונה לעובדים, ג'יי.פי מורגן צ'ייס — שהיתה עד השנה האחרונה שוכרת המשרדים הגדולה בעיר ניו יורק — כתבה כי החברה בוחנת כמה אנשים יורשו לחזור. יותר מ-180 אלף עובדים של ג'יי.פי מורגן צ'ייס עבדו באחרונה מהבית.

חברות גדולות אחרות, כולל פייסבוק וגוגל, הרחיבו את מדיניות העבודה מהבית שלהן עד סוף השנה, והעלו בכך את הסיכוי שחלקם לא יחזרו לעבוד מהמשרד. טוויטר, שלה מאות עובדים במשרדים בשכונת צ'לסי במנהטן, אמרה לכל העובדים שהם יוכלו לעבוד מהבית תמיד, אם ירצו בכך ואם תפקידם מאפשר זאת.

רחוב נטוש במנהטן, ניו יורק
ניו יורק בתקופת קורונה. העיר עמדה בכמה קטסטרופות ותקופות נסיגה צילום: MIKE SEGAR/רויטרס

וורן באפט, יו"ר ברקשייר האתוויי ואחד המנהיגים העסקיים הבולטים בארה"ב, צופה כי המגפה תוביל חברות רבות לאמץ הסדרים של עבודה מרחוק. "הרבה אנשים למדו שהם יכולים לעבוד מהבית", אמר באפט באחרונה במפגש המשקיעים השנתי שלו.

ניו יורק עמדה בכמה קטסטרופות ותקופות נסיגה — השפעת הספרדית ב–1918, השפל הגדול, המשבר הפיננסי של שנות ה–70 ומתקפות הטרור של 2001. בכל פעם, אנשים טענו שהעיר תשתנה לתמיד, ובכל פעם התחזיות התבדו. אך הרגע הזה מרגיש שונה. הכלכלה בצלילה מתמשכת, עם שיעור אבטלה שלא נראה מאז השפל הגדול. חברות רבות סובלות מבעיות פיננסיות וייתכן שירצו לצמצם את אחזקת הנדל"ן שלהן כדי לחתוך בהוצאות. בנוסף, אם ריחוק חברתי יישאר המפתח לבריאות הציבור, כיצד חברות יוכלו לבקש מכל העובדים לחזור למשרד?

"אם יש 2.5 מיליון איש בברוקלין, מדוע זה הגיוני שכל האנשים האלה יגיעו כל בוקר לעבודה במנהטן?" אומר ג'ד וולנטס, שמנהל את חברת הנדל"ן טו טריז מנג'מנט. "ככה נהגנו אתמול. היום זה כבר לא הגיוני".

המסים שמגיעים מנדל"ן מהווים כשליש מההכנסה של ניו יורק ומסייעים במימון שירותים בסיסיים כמו משטרה, פינוי אשפה ותיקונים נדרשים ברחובות. אם ההכנסה ממסים תצנח, המשבר הפיננסי של העיר יחמיר ויעכב את ההתאוששות. "אני מודאג שככל שייכנס פחות כסף, נשלם פחות במסים ושירותים, וזה ייהפך למעגל קסמים", אומר בריאן שטיינוורצל, מנכ"ל משותף של GFP נדל"ן, הבעלים והמנהל הגדול ביותר של שוכרים עסקיים קטנים וקמעונאים בעיר. מנגד, סטיבן רות', יו"ר וורנדו ריאליטי טראסט, העריך החודש אחרת: "אנחנו לא מאמינים שעבודה מהבית תהפוך לטרנד שיפגע בביקוש למשרדים ובערך הנכסים. הסוציאליזציה במשרדים היא עדיין קלף מנצח". 

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker