"בשיטוט מקרי באינטרנט גיליתי תוכנית להקמת מזבלה מאחורי הבית שלי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט ליידוע הציבור על תוכניות פיתוח
שלט ליידוע הציבור על תוכניות פיתוח. בשיטה הארכאית שמכתיב החוק, תוכניות בנייה עתידיות עדיין מפורסמות ככתב חידה מסתוריצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן
עדי כהן
עדי כהן

"על קיומה של התוכנית שקובעת איך ייראו חיינו ב–15 השנים הבאות, גילינו במקרה רק כעשרה ימים לפני המועד האחרון להגשת ההתנגדויות", מספרת מירית שקד־ברק, תושבת כפר סבא, שגילתה באקראי את דבר קיומה של תוכנית המתאר העירונית, שהתבשלה מתחת לאפם של תושבי העיר תקופה ממושכת.

שקד־ברק, שנדהמה מהגילוי, החליטה להתעמק בתוכנית, מתוך הבנה כי זהו המהלך התכנוני שיעצב במידה רבה את חיי התושבים בכפר סבא בעשורים הקרובים. "דובר שם על תוספת של 50 אלף תושבים לעיר עד 2030, על הגדלה מטורפת של שטחי הבנייה במרכז העיר ועל הפיכת המבנים הקיימים למגדלים רבי קומות. על פי התוכנית, כל השכונה הכפרית והשקטה שבה אני גרה — המורכבת ברובה מבתים פרטיים וצמודי קרקע — אמורה היתה לשנות את פניה. בשדות שמאחורי הבתים שלנו תוכננה הקמת מגדלים בני 15–30 קומות, ואפילו יותר; ובמרחק של 300 מטר בלבד מהבית שלי, אמורה היתה לקום מזבלה. אם לא היינו מגלים על כך ברגע האחרון — התוכנית הזאת היתה משנה את צביונה של העיר ואת החיים של כולנו בה — בלי שבכלל נדע על כך ונהיה מעורבים". בעקבות הגילוי, נהפכה שקד־ברק לאחת הפעילות הבולטות בעיר ובמטה לבינוי שפוי, המרכז כיום עשרות מאבקים תכנוניים ברחבי הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker