הבנקים השאירו אצלם את הכסף: ההקלות בריבית הפריים לא הגיעו לנוטלי המשכנתאות

הקלת ריבית הפריים לנוטלי משכנתאות נכנסה לתוקפה, אבל לקוחות שהגיעו לסניפי הבנקים לא מצאו הפחתה במחיר המשכנתא ■ הבנקים העלו את הריבית על החלק במשכנתא שצמוד לפריים בכ-1%

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריד דירות. למצולמים אין קשר לכתבה
יריד דירות. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר

הקלת ריבית הפריים לנוטלי משכנתאות נכנסה אתמול (א') לתוקפה, אבל לקוחות שהגיעו לסניפי הבנקים לא גילו הפחתה במחיר המשכנתא. על פי הנחיית בנק ישראל, הוגדלה מכסת ההלוואה הזולה בריבית פריים משליש מסכום המשכנתא לשני שלישים.

מכיוון שההלוואות צמודות הפריים היו הזולות בהרכב המשכנתא, ההקלה עשויה היתה להקטין את עלויות המשכנתא באלפי שקלים לשנה. ואולם בפועל הגיבו הבנקים על ההחלטה בהעלאת הריבית על החלק במשכנתא שצמוד לפריים בכ-1%, מפריים פחות 0.2%-0.8% לפריים ועוד 0.5%-0.7%.

אבי אבגיל, יועץ משכנתאות ויו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות, מסביר כי "השמחה היתה מוקדמת מדי. קשה להאשים את הבנקים. הם חייבים לשמור על הרווחיות שלהם, ולכן הם העלו את הריבית. ייתכן שבחלק מהמקרים ההוראה החדשה של בנק ישראל תגדיל את עלות המשכנתאות כתוצאה מעליית הביקוש. בהמשך עשויה התחרות בין הבנקים לחזור להוריד את המחיר, אבל זה לא יקרה בימים הראשונים".

שחר כרמון, מנכ"ל חברת פריים ניהול משכנתאות, מדגיש שהריבית על מרכיב הפריים לא עלתה עבור המבקשים להישאר בנתח של שליש משכנתא בריבית צמודה לפריים, אלא רק על המרכיב שמעל לשליש מסך המשכנתא.

כרמון ממליץ לא להגדיל את מרכיב הפריים עבור נוטלי משכנתאות הנמצאים ב"אוכלוסיית הסיכון הגבוה" - כלומר מי שיש לו תשלומי משכנתא חודשיים בשיעור הגבוה מ-35% מההכנסה המשפחתית, שכן ריבית הפריים אינה קבועה ועשויה לעלות ולהכביד על יכולת ההחזר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בסניפי הבנקים למשכנתאות לא הורגשה אתמול תנועה מיוחדת עם שינוי הגבלות ריבית הפריים. הלחץ הגדול צפוי להתעורר לקראת סוף החודש כאשר תיפתח ההקלה גם לממחזרי משכנתאות, שיוכלו להמיר הלוואות יקרות שנלקחו בעבר בריבית פריים. הבנקים כבר מקבלים בקשות מלווים לשינוי בהרכב ההלוואה.

גם כאן נראה שההקלה לא תהיה גדולה נוכח העלאת ריבית הפריים ועמלות הפירעון המוקדם על ההלוואות היקרות. הבנקים אינם מעוניינים לוותר על רווחיהם בתחום המשכנתאות, שהיה בשנים האחרונים התחום הצומח והרווחי ביותר שלהם - גם בתקופה שבה נכנסו מגזרים רבים של המשק למשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker