משרד השיכון נרדם בשמירה — וכספי הרוכשים בקבוצת אלדד פרי בסכנה

העדויות להתנהלות הלקויה של פרי נדל"ן מונחות על שולחנו של הממונה על חוק המכר במשרד השיכון כבר יותר משנה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד פרי בבית המשפט המחוזי מרכז, לפני כשבוע
אלדד פרי בבית המשפט המחוזי מרכז, לפני כשבועצילום: אילן אסייג

פרשת אלדד פרי, שהתפוצצה בשבוע שעבר בין כותלי בית המשפט המחוזי מרכז ומאיימת על כספם של מאות רוכשי דירות בקבוצות הרכישה של החברה, מעלה את השאלה אם הרגולטור נרדם בשמירה. זה יותר משנה שעדויות בדבר התנהלותה הלקויה של פרי נדל"ן מונחות על שולחנו של הממונה על חוק המכר במשרד השיכון, עמית גריידי — המופקד על הבטחת כספם של רוכשי דירות חדשות בישראל, ומי שמפקח בשנים האחרונות על התחום נטול ההסדרה של קבוצות הרכישה בענף.

ראשיתו של התפקיד שממלא גריידי טמונה בקריסת חפציבה ב–2007; קבוצת הנדל"ן שנשלטה בידי בועז יונה, והותירה מאות רוכשי דירות מופקרים ומופסדים. פרשה דרמטית זו חשפה את הסיכון שבו נתונים רוכשי דירות חדשות, ולאחריה שונה חוק מכר הדירות — ומונה רגולטור שיפקח על יישומו. גריידי הוא השלישי במספר. במסגרת תפקידו, הופקד גריידי גם על המאבק להסדרת הפעילות של קבוצות הרכישה בתחום המגורים — שדריסת הרגל שלהן בשוק הדיור גברה והלכה בשנים האחרונות, בשעה שהרגולציה סביבן נותרה דלה למדי.

כחלק מהמהלך, פועלים במשרדו של גריידי זה שנתיים להגדיר ולחדד את הקריטריונים המבדילים בין קבוצות רכישה ומארגני קבוצות, לבין היזמים. על פי הדין הקיים, יזמים בענף הנדל"ן כפופים לתנאי חוק מכר דירות — באופן המבטיח לרוכשים ודאות לגבי מחירו הסופי של הנכס, מאפייניו ומועד מסירתו — כמו גם את ביטחון כספם בהשקעה. מנגד, רוכשי דירות בקבוצות רכישה — שיטה שבה מתאגדים מספר בעלי עניין לרכישת קרקע ושוכרים שירותיהם של קבלן ואנשי מקצוע נוספים ליישום הפרויקט — אינם כפופים לחוק זה, ואינם מוגנים על ידו.

הטעו את הלקוחות

ברקע האבחנות האמורות, מספר הליכי חקירה מינהליים נערכו במשרדו של גריידי בשנתיים האחרונות, נגד מספר קבוצות רכישה שמארגניהן נחשדו כי פעלו כיזמים, אך חמקו מחוק המכר; ובהם אלדד פרי. כפי שנחשף ב–TheMarker באוגוסט 2019, במסגרת ההליך המינהלי של הממונה נגד פרי נדל"ן, שבבעלותו של אלדד פרי, עלו החשדות כי בפרויקטים שבהם מציגה עצמה החברה כמארגנת קבוצת רכישה — מוטעים הלקוחות לחשוב כי הם רוכשים דירות בפרויקט יזמי, בשל התחייבויות של החברה ללוחות זמנים מוגדרים, מחירים סופיים ורשת ביטחון. מקורות המעורים בהליך, מעידים כי עדויות רבות המאשרות את הטענות הובאו בפני גריידי אף מספר חודשים קודם לכן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בחודש האחרון — יותר משנה מתחילת החקירה במשרד השיכון, קרוב לשנתיים מאז שהגיעו העדויות לשולחנו של גריידי, וברקע שורת פרסומים ב–TheMarker על פגמים בהתנהלותה של החברה וקריסתה הכלכלית המסתמנת — מיהר הממונה לפרסם "מתווה ליקויים" שחתם מול החברה. במסגרת המתווה, דרש גריידי מחברת פרי נדל"ן את יישומם של מספר מהלכים שיעבירו את השליטה בקבוצה לידי חבריה — בהם רישום נאמן חיצוני לרוכשים, רישום הערות אזהרה על שמם, והפרדת המארגנים מנציגות הקבוצה. לצד זאת, הטיל גריידי עיצום כספי נמוך על החברה בסך של 800 אלף שקל — למרות חומרת הפגמים שנמצאו, וחרף היקף פעילותה של החברה — המעורבת בבנייתן של 3,000 יחידות דיור בישראל, רובן בקבוצות רכישה.

עם החתימה על המתווה ופרסומו בתקשורת, מיהרו בכירי משרד הבינוי והשיכון להלל את המהלך ואת חשיבותו — אך מיאנו לספק לציבור הסברים על גרירת הרגליים הממושכת, העונש הקל שניתן — או על הפיקוח שיבטיח את יישומו של המתווה ואת כספי הרוכשים. ביום חמישי האחרון — התבהר לכולם כי כבר היה מאוחר מדי: בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי מרכז, בראשותה של השופטת עירית וינברג־נוטוביץ, אושרו הקפאת הליכים לחברת פרי נדל"ן למשך 60 יום, ומינוי נאמנים שיבחנו את מצבה הפיננסי. זאת, לאחר שיומיים קודם לכן הגיש שותפו של פרי, איש העסקים חיים חמו, בקשה למינוי בעל תפקיד (נאמן) שייקח את המושכות מידיו של פרי. בבקשה טען חמו כי לקבוצה חובות של יותר מחצי מיליארד שקל שאין ביכולתה לפרוע, בעוד לחמו עצמו יש חוב נטען בגובה 218 מיליון שקל.

הצעת החוק שנותרה על המדף

עוד ברקע התפוצצות הפרשה, זרקור נוסף מופנה עתה גם למשרד המשפטים — ולחוק קבוצות הרכישה המונח זה ארבע שנים על שולחנו. הצעת החוק, שנכתבה בעקבות המלצות הצוות של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, לפני כארבע שנים, עם חשיפת פרשת ענבל אור — נועדה להסדיר לראשונה את פעילותן של קבוצות רכישה בתחום המגורים, ולספק לחבריהן הגנה מול פעילות המארגנים. ואולם, על אף הזמן הממושך שחלף מגיבוש הצעת החוק וחרף העובדה שאושרה לפני כשנתיים בוועדת השרים לענייני חקיקה — נעצר מאז קידומה, וחברי קבוצות הרכישה נותרו חשופים לסיכונים הגלומים בענף נטול ההסדרה.

"כשענבל אור קרסה כל המדינה דיברה על זה ומשרד המשפטים פירסם לאחר שנתיים תזכיר הצעת חוק", אומר עו"ד איתן ארז, מומחה לחדלות פירעון, המשמש נאמן של החברות של ענבל אור. "דיברו על זה בכנסת ואיילת שקד התגאתה בחוק החדש בנימוק שרכישת דירה זו העסקה הכי גדולה שאדם עושה בחייו — ולכן יש לדאוג לאזרח הקטן. ובכל זאת, ועל אף שהפיצו את התזכיר ב–2018 — עד היום למרבה הצער זה לא עבר בכנסת".

ענבל אור בבית המשפט, 2016צילום: עופר וקנין

תגובת הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון: "תחום קבוצות הרכישה כולו עובר תהליך של הסדרה בשנתיים האחרונות על ידי משרד המשפטים. קבוצות רכישה אינן כפופות להוראות חוק המכר הבטחת השקעות, עליו אמון הממונה על חוק המכר. תפקידו של הממונה על חוק המכר מתייחס לרכישת דירה מיזמים או מקבלנים. לאחר שזיהה הממונה תופעה במסגרתה פועלים יזמים במסווה של קבוצת רכישה, פירסם נייר עמדה, שעם פרסומו החלו להגיע תלונות על התנהלות של קבוצות רכישה רבות ובהן גם התנהלות חברת אלדד פרי. הממונה על חוק המכר יזם וניהל חקירה מעמיקה ומורכבת, שבסופה קבע כי התנהלות החברה אינה תקינה ונקבע מתווה לתיקון הליקויים. הקנס שהוטל על החברה נקבע במטרה שלא להחמיר את מצבם של חברי הקבוצות של פרי נדל"ן. גם כעת פועל הממונה בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת שהמתווה ייושם במלואו לטובת שמירה על זכויות הרוכשים".

ממשרד המשפטים נמסר: "לאחר שמשרד המשפטים פירסם את דו"ח הצוות הבין־משרדי בעניין קבוצות רכישה, פורסם תזכיר חוק בהתאם להמלצותיו. לתזכיר התקבלו הערות רבות מהציבור, ניתנה עליהן הדעת ונעשו מספר תיקונים מהותיים בטיוטה שהועלתה לדיון בוועדת השרים לחקיקה. בעקבות פיזור הכנסת וקיומן של שלוש מערכות בחירות, וכן בעקבות משבר הקורונה, נדחה קידום הליכי החקיקה. הצורך הציבורי בקידום החקיקה ברור, ואנו מקווים שהנושא יקודם בזמן הקרוב בכפוף לסדרי העדיפויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker