חגיגה בנדל"ן - גם בקורונה: הקבלנים ממשיכים לצחוק עם הבנקים למשכנתאות

הבנקים היו הראשונים לזהות את הפער בין התמונה המצטיירת מהדיווחים על המשבר הכלכלי למציאות ■ נתוני המכירות בחודשיים האחרונים עולים על הקצב שנרשם במרבית חודשי השנה שקדמה לסגר הקורונה, וגם המחירים חזרו לעלות

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבלנים בתל אביב
קבלנים בתל אביבצילום: אייל טואג

הנתונים שזרמו בשבועות האחרונים משוק הדירות מלמדים בלשון זהירה, שענף הבנייה לא נפגע בצורה משמעותית מהמיתון. הנתונים אינם חד משמעיים מפני שבעוד שממוצע המחירים בעסקות יד שנייה ועסקות בדירות חדשות עלה ב-0.4%, נרשמה ירידה מפתיעה של 2% במחירי הדירות החדשות. ואולם תנודה כזו אינה סיבה לדאגה מיוחדת, והקבלנים יכולים לספוג ירידה חדה אף יותר ולהמשיך לצחוק כל הדרך עם הבנק למשכנתאות, לפחות כל עוד לא מחודש הסגר הכללי. 

נתוני המכירות בחודשיים האחרונים עולים על הקצב שנרשם במרבית חודשי השנה שקדמה לסגר הקורונה, וגם המחירים חזרו לעלות. מצב ענף הבנייה משקף את הצריכה המקומית, כוח הקנייה ואת היקף ההשקעות. הביקוש החזק לדירות הוא חדשות טובות: סקטורים רחבים במשק, ובעיקר מעמד הביניים, ממשיך לקנות דירות, ולעמוד במבחני ההון העצמי וההכנסה הנדרשים כדי לקבל אשראי לרכישת הדירות. יש אמנם מאות אלפי מובטלים, עסקים וענפים שלמים שנפגעו קשה וזקוקים לסיוע, אבל היקף המצוקה והקשיים של משקי הבית קטן מכפי שנדמה.

ענפי האירועים, המסעדנות והתרבות הם ענפים חשובים, אבל מספר העובדים והמתפרנסים מהם קטן יחסית למשק. חלק מעסקי התיירות שנפגעו מהירידה בתיירות נכנסת, משגשגים לפתע בגלל הביקוש העצום לתיירות פנים. מי שעמדו ראשונים על הפער בין התמונה המצטיירת מהדיווחים על המשבר הכלכלי למציאות - היו הבנקים. אלה ממשיכים לשווק משכנתאות ב-7-6 מיליארד שקלים לחודש, כמעט ללא שינוי מהתקופה שקדמה לקורונה. הקהל הרלוונטי לשוק המשכנתאות, מסבירים בבנקים, לא נפגע ברובו מהמשבר.

הנתון המפתיע של החודש הוא הירידה בשיעור 2% במחירי הדירות החדשות. זוהי ירידה חריגה שכן בכל השנה האחרונה (יולי 2019-יולי 2020) ירדו מחירי הדירות החדשות בשיעור 2.9%.  

נתון זה אינו משקף במלואו את המתרחש בשוק החופשי שכן כ-41% משוק הדירות החדשות הן דירות מסובסדות שמחיריהן, שנקבעו עוד בשנה שעברה, אינם קשורים לשוק החופשי. עם זאת קשה להסביר את הירידה החריגה בתוכנית מחיר למשתכן וייתכן מאד שהנתון מצביע על נכונותם של קבלנים להתפשר ולערוך "מבצעי מכירה" במסגרת מאמץ המכירות המוגבר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בחצי השנה האחרונה חדלה המדינה לערוך הגרלות מחיר למשתכן ולכן צפויה השפעת התוכנית לרדת בחודשים הקרובים.

אתר בנייה בבאר יעקב, השבוע. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: עופר וקנין

בהשוואה בין מחירי העסקות חלה ירידה חריפה של 5.9% במחירי הדירות ברבעון השני של השנה (אפריל-יוני) לעומת הרבעון הקודם. ההסבר לירידה חריפה היא כמובן מגפת הקורונה והסגר שהוחל בעקבותיה, שהיכו במשק במארס ואפריל. המחיר הממוצע לעסקה היה ברבעון השני של השנה 1.526 מיליון שקל בהשוואה ל-1.621 מיליון שקל ברבעון הקודם ו-1.577 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. המחיר הגבוה ביותר היה ברבעון השני בתל אביב, 2.829 מיליון שקל בהשוואה ל-970 מיליון שקל בממוצע באזור הצפון.

חולון הובילה בעליית המחירים השנתית עם עלייה של 7.3% לעסקה, ובירושלים עלה המחיר בשיעור דומה - 7.2%. באשקלון ירדו המחירים בממוצע בשיעור של 4.9%, ובנתניה היתה ירידה של 3.7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker