בזמן שערוץ 13 מושתק, בעליו מחכה להטבה של מאות מיליוני שקלים מהמדינה

ועדה שהקים שר הכלכלה אמורה להחליט בשבוע הבא אם להמליץ להשית היטל היצף על יבוא מלט לישראל בשיעור של עד 30% ■ אם ההיטל יאושר, מחיר המלט צפוי לעלות, ומונופול נשר - שבבעלות לן בלווטניק - עשוי להרוויח מהמהלך מאות מיליוני שקלים בשנה

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בלווטניק ונתניהו
בלווטניק ונתניהוצילום: בלומברג, אוהד צויגנברג

המיליארדר לן בלווטניק השולט בערוץ 13 מקווה לקבל בקרוב מהמדינה הטבה בשווי מאות מיליוני שקלים, באמצעות היטלי היצף על מלט מיובא. ועדה שהקים שר הכלכלה אמורה להחליט בשבוע הבא אם להמליץ לשר על היטל היצף בשיעור המגיע ל-30%.

בלווטניק הוא בעליו של מונופול המלט נשר, שנאלץ בשנים האחרונות להתחרות ביבוא של מלט זול, בעיקר מטורקיה ויוון. בעקבות התחרות ירדו מחירי המלט ב-30%, צרכני המלט הרוויחו כ-350 מיליון שקל בשנה בזכות ההוזלה, ונשר נפגעה במכירות וברווחיה.

אם תאושר בקשתה של נשר, צפוי מחיר המלט לשוב ולעלות, והחברה צפויה לחזור ולהרוויח מאות מיליוני שקלים בשנה. בלווטניק לא חיכה להחלטת הממשלה, וכבר משך מחברת האם של נשר יותר מחצי מיליארד שקל בהלוואות, שרובן הן למעשה מקדמות על חשבון הדיווידנדים שתחלק החברה בעתיד, מהרווחים שתצבור.

במקביל למאבק לקבלת הטבת הענק מהמדינה, הרוחות סוערות בחברה אחרת שבבעלות בלווטניק: רשת 13 נתונה בסכסוכים וסובלת מקיצוצים. בנוסף, הנהלת רשת 13 החליטה ביום חמישי באופן חסר תקדים כי שידור פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ייעשה תוך מידור מוחלט של עיתונאי חדשות 13, חברת החדשות של הערוץ. בתגובה, עתרו לבג"ץ עיתונאים בחדשות 13, ובסופו של דבר החליטה ההנהלה לאפשר לעיתונאים לסקר את המשפט, לאחר שהתחייבו לא לשבש את השידורים.

מפעל נשר ברמלה
מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין

ההחלטה על ייקור המלט - בקרוב

הוועדה, המורכבת מנציגי ציבור, נציגי משרד האוצר ואנשי משרד הכלכלה, הדנה בהיטל ההיצף אמורה לקבל את החלטתה ביום שלישי הקרוב. בקרב חברי הוועדה שוררת מחלוקת אם לקבל את הדרישה ולהגדיל את ההיטל על המלט המיובא בהיצף או לדחות את בקשת המונופול ולהותיר את התחרות החופשית בענף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לוועדה הוצגה חוות דעתו של הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל. טל קבע שקיים יבוא בהיצף והמליץ על היטלים על יצרני מלט מטורקיה ומיוון. המלצת הוועדה תועבר לשר הכלכלה, עמיר פרץ, שאמור לקבל את החלטתו בהתייעצות עם שר האוצר, ישראל כ"ץ.

החלטת השרים טעונה אישור של ועדת הכספים של הכנסת. לפני כשנה הגיש טל המלצות דומות לשר הכלכלה אלי כהן. הוועדה המייעצת דחתה את המלצותיו, והשר כהן החליט על היטל סמלי בשיעור של 0.25% בלבד. היה זה היטל לא משמעותי, וההחלטה לוותה בהנחיית השר להמשיך לקיים את הבדיקה בחשד ליבוא בהיצף והשפעתו על ייצור המלט המקומי.

על פי הבדיקה, מצבה של נשר המשיך להידרדר בשנה האחרונה, נתח השוק שלה ירד לפחות מ-50% והחברה נקלעה להפסדים. הממונה הזהיר מפני אפשרות שהחברה, המעסיקה כ-300 עובדים, תסגור את מפעל המלט ברמלה, שהוא מתקן הייצור היחיד למלט מקומי.

עם זאת, החברה האם של נשר, חברת משאב, ערכה מצגות למשקיעים שתיארו תמונה שונה לחלוטין ותחזיות להמשך רווחיות גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker