ארגז הכלים של כחלון מתפרק: דרעי ישלוט במינהל התכנון - רמ"י תוחזר לשיכון

דרעי מקדם את נתן אלנתן, איש ציבור ופוליטיקאי חרדי, לתפקיד יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה ■ בכירים במו"מ הקואליציוני: "הממשלה החדשה שתקום תהיה ממוקדת קורונה - ולא דיור. ההפקה הזאת שנקראת קבינט הדיור הולכת להתפרק - וגם מטה הדיור כבר לא יהיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים, אריה דרעיצילום: אוהד צויגנברג

מינהל התכנון עובר למשרד הפנים בראשות השר אריה דרעי, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) תעבור למשרד השיכון - ומטה הדיור צפוי להתפרק, או לשנות את ייעודו ולרכז נושאי תשתיות ותכנון: כך מסתמן מההסכם הקואליציוני שנחתם אמש (ב׳) בין ראשי הליכוד וכחול לבן, על מבנהו העתידי של שוק הדיור בממשלה הבאה. בכך יתפרק ארגז הכלים בתחום הדיור שריכזו קבינט הדיור ומשרד האוצר.

המהלך הדרמטי, שצפוי להתרחש מיד עם הקמתה של הממשלה החדשה - יפרק באופן רשמי את משרד האוצר מסמכויותיו מתחום הדיור, אותן ריכז שר האוצר היוצא משה כחלון מכניסתו לתפקיד ב-2015. המשמעות - אחד האנשים החזקים בתחום הנדל"ן יהיה שר הפנים דרעי.

מקורות בכירים במשא ומתן הקואליציוני אישרו ל-TheMarker את השינויים האמורים, והדגישו כי "הממשלה החדשה שתקום תהיה ממוקדת קורונה - ולא דיור. ההפקה הזאת שנקראת קבינט הדיור הולכת להתפרק - וגם מטה הדיור כבר לא יהיה קיים בממשלה הבאה".

ראש מטה הדיור, זאב ביילסקי (מימין), ושר האוצר, משה כחלוןצילום: ניר קידר

על פי ההערכות, ישנה אפשרות שמטה הדיור, שהיווה עד כה כלי פוליטי בידי כחלון, ימשיך לפעול כגוף מתכלל בידי שר האוצר המסתמן ישראל כץ, אך בשינוי ייעוד; שיאגד בתוכו בעיקר את נושא התשתיות, פיתוח תחבורה ופרויקטים כלל איזורים, בנוסף על אתגרי הדיור והגדלת ההיצע התכנוני. עם זאת, ייתכן שגם במשרד הפנים יבקשו להקים מטה מתכלל שיעסוק בענייני תכנון ופרויקטי תשתיות-על.

בנוסף, זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר בשנתיים האחרונות - יסיים את תפקידו כראש המטה, כך אישר הבוקר ל-TheMarker. 

בתוך כך במשרד הפנים נערכים כבר לקליטת מנהל התכנון בחזרה מבחינה פרוצדורלית ומשפטית. שמו של נתן אלנתן, איש ציבור ופוליטיקאי חרדי, חבר מועצת העיר תל אביב בעבר ומי שכיהן כיו"ר המועצה המקומית לתכנון ובנייה בת"א, הועלה על ידי שר הפנים אריה דרעי - כמי שעשוי לעמוד בראשה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. המועצה היא למעשה הגוף המפקח, מנחה ומאשר הכנת תוכניות מתאר ארציות ומחוזיות ומצויה בממשק גבוה עם פעילות ובחינת סמכויותיה של רשות מקרקעי ישראל. 

נתן אלנתןצילום: עמוד הטוויטר של אלנתן

בקדנציה האחרונה, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ישבה תחת משרד האוצר ומי שישב בראשה היו ראשי מטה הדיור: אביגדור יצחקי וזאב ביילסקי. עתה נראה כי עם חזרת מנהל התכנון לרשות משרד הפנים, ימנה דרעי את יו"ר המועצה, ואלנתן הוא מהמועמדים המובילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker