"בעל הבית אמר שלא יוכל לעזור": מגפת הקורונה מכה ב-2 מיליון שוכרי דירות בישראל

בקנדה ובבריטניה הבטיחו כי שום שוכר לא יפונה מביתו בתקופת המשבר, אבל בישראל לא מתייחסים למצבם של 2 מיליון שוכרים ■ סקר שנערך בקרב 6,500 שוכרים בתל אביב חושף: 1,000 כבר ביקשו הקלה בתשלום ■ בעלת דירה: "אני בעצמי גרה בשכירות - למה שאממן אחרים?"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שוק הכרמל בתל אביב
שוק הכרמל בתל אביבצילום: Oded Balilty/אי־פי

הלחץ על שוק השכירות ועל כ-2 מיליון שוכרי הדירות הישראלים גובר באופן משמעותי בשל משבר הקורונה. כעת נחשפים נתונים ראשונים על שוק המגורים התל־אביבי, שנתח השכירות בו מגיע ל-47%. בסקר שערכה בימים האחרונים חברת דורון, המפתחת ומפעילה בוט פופולרי לחיפוש דירות בתל אביב, נמצא כי מבין 6,500 שוכרי דירות שנדגמו - 38% מהשוכרים בתל אביב דיווחו כי יתקשו לשלם את מלוא שכר הדירה הקרוב בשל המשבר. קבוצת הנשאלים מורכבת בעיקר מבני 24–37, שרבים מהם יצאו לחל"ת ורק עתה פונים לבקש דמי אבטלה, או עצמאים.

לפני הסקר של דורון, 29% נוספים הגדירו את מצבם "הישרדותי" - כלומר, כמי שיוכלו לעמוד בתשלום הקרוב של שכר הדירה, אבל קרוב לוודאי שלא בתשלומים של החודשים הבאים. עוד עולה מהסקר כי בשלב זה רק 33% דיווחו שמגפת הקורונה לא משפיעה על יכולתם לעמוד בתשלומי שכר הדירה, ושהם ימשיכו לשלם כרגיל.

מהסקר עולה כי גם בעלי דירות רבים מוגבלים ביכולתם לסייע לשוכרים. לפי התשובות שהתקבלו בסקר, 41% משוכרי הדירות שדיווחו על קושי לשלם פנו כבר לבעלי הבית, או שבכוונתם לפנות, כדי לדחות את התשלום. מבין הפונים, 52% השיבו לשוכרים בשלילה; 25% מהפונים נענו על ידי בעלי הדירות כי "ידברו בהמשך", וחלק מהבעלים הסבירו כי הם עצמם ממתינים לתשובות מהבנקים או מגופים מלווים אחרים לגבי התחייבויות כלכליות משלהם.

זינוק בקרב בעלי שתי דירות או יותר

הנתון המעודד הוא ש-23% מבעלי הדירות שאליהם בוצעה פנייה מקרב משתתפי הסקר של דורון - ענו בחיוב. חלקם הסכימו לדחייה בתשלומים של חלק מהסכום ובודדים אף הסכימו לתת הנחה זמנית בשכר הדירה לחודש הבא. "הוא הסכים והוריד את שכר הדירה לחודש הקרוב ב-2,000 שקל, ואמר כי נתקזז על חלק מהסכום כשייגמר הבלגן", העיד אחד השוכרים.

דורון הוא סטארט־אפ שמפתח ומפעיל בוט, המבוסס על אלגוריתם לחיפוש דירות להשכרה, תוך שימוש בכלים של בינה מלאכותית. החברה מפתחת כלים שעוקבים אחר רצונות השוכרים בצ'אטים עמם, תוך התקשרות כמעט אנושית ולמידת ההתנהגות של העוקבים, במטרה לשדך להם נכס מתאים מתוך מלאי הדירות המפורסמות בפייסבוק, יד 2 וכדומה. בשבוע האחרון, לאור מצוקתם של ישראלים רבים שהוצאו לחל"ת, פנה הבוט - שפעל בעבר בפייסבוק וכיום פועל בטלגרם - אל משתמשים רבים שחיפשו דרכו דירות בעבר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בעל הבית שלנו אומר שאין לו כרגע איך לעזור ושכל עוד אנחנו גרים בדירה, נצטרך להמשיך לשלם עליה", סיפר אחד המשתמשים לבוט של דורון. "הוא אמר שגם הוא בבעיה ולא יכול להרשות לעצמו לקצץ בשכר דירה". חלק מהשוכרים אף העידו כי בעלי הדירות איימו לפדות את שטר החוב ולממש אותו, אם יהיו בעיות עם התשלומים. שוכרת דירה שביקשה דחייה או הנחה זכתה לתגובה חריפה מהבעלים: "הוא צעק עלי שאני חצופה, ואמר שאם יש בעיה - שאמצא מחליפים שישלמו את מלוא הסכום, ואצא מהדירה".

בוט מוצא דירה

"הממשלה היא זו שצריכה להתערב"

א', עצמאית מפרנסת יחידה לשני ילדיה, בעלת דירה בתל אביב שקיבלה בירושה המממנת חלק מהוצאות המחיה שלה, מסבירה: "אני מבינה את הצעירים שוכרי הדירות, אבל הם צריכים להבין כי הדירה שבבעלותי משלמת לי ולילדי כרגע את המחיה, לאחר שנאלצתי לסגור את העסק בגלל המגבלות של משרד הבריאות. אני בעצמי עוברת לדירה קטנה יותר, כי אני מבינה שיהיה לי קשה לעמוד בשכר הדירה שאני משלמת כיום, כשאין לי הכנסות מהעסק - כך שהדירה שאני משכירה היא בעצם כל הפרנסה שלי.

"אם מישהו צריך להתערב כדי לתקן את העיוות שנוצר, זאת הממשלה - באמצעות הנחיה גורפת. לא יכול להיות שהמצוקה של השוכרים תיפול על בעלי הדירות. למה שבעלי נכסים, שחלקם משלמים משכנתא על הדירה ומתגוררים בעצמם בשכירות, יממנו לאחרים את שכר הדירה?"

בעלי דירות רבים, שפנו כבר בשבוע שעבר לבנקים כדי לדחות את תשלומי המשכנתא, מספרים כי זמני התגובה איטיים מאוד. לדבריהם, חולפים ימים עד שמתקבל מענה או מתקבלות תשובות מהבנקים, שצימצמו בחלקם את כוח האדם ונתונים לעומס רב.

בעוד בינתיים ההשפעה על מחירי הדירות לרכישה היא שולית, ובעיקר גורמת לדחיית עסקות, ההערכות הן כי משבר הקורונה יוביל לירידת מחירים בטווח הקצר בלבד, ואחר כך עליות המחירים דווקא יתחזקו. ואולם המצוקה בשוק השכירות כבר מורגשת במלוא עוזה בשטח. מפניות שהגיעו ל-TheMarker עולה כי משבר הקורונה נותן אותותיו ברחבי המדינה. כך, שוכרים בפרויקטים לשכירות ארוכת טווח באזור השרון דיווחו על קושי לשלם את שכר הדירה; ושוכרים פרטיים בבקעת אונו ובמקומות אחרים פנו בימים האחרונים בבקשות עזרה דומות לבעלי הדירות.

החברה הממשלתית שעוסקת בדיור להשכרה, דירה להשכיר, נמנעת מלהתערב בשוק - שכן היא אחראית בעיקר על ייזום פרויקטים לשכירות ארוכת טווח, ולא על אסדרת השוק. תחום השכירות - שבישראל מצוי רובו בידי השוק הפרטי - נופל בין הכסאות מבחינת אחריות הממשלה.

מושל ניו יורק דוחה ב-90 יום פינוי שוכרים

ברחבי העולם, ההתמודדות עם קושי השוכרים משתנה מעיר לעיר וממדינה למדינה. לפני כמה ימים פירסם "הוושינגטון פוסט" כתבה שכותרתה, "הדאגה הגדולה ביותר של אמריקאים רבים היא כיצד לשלם את שכר הדירה של אפריל?". בכתבה צוין כי 40 מיליון משפחות לפחות ברחבי ארה"ב שוכרות דירות. עוד נכתב כי במדינות שבהן הוצעו חבילות סיוע ומענקים לעצמאים ולשכירים - עדיין לא פתרו את מצוקת שכר הדירה, ההוצאה העיקרית של משקי בית.

כיכר מגן דוד בתל אביב במהלך התפרצות הקורונה
כיכר מגן דוד בתל אביב במהלך התפרצות הקורונהצילום: מוטי מילרוד

כך, מושל ניו יורק אנדרו קומו הודיע ב-20 במארס כי תינתן במדינה דחייה של 90 יום בפעולות של פינוי דיירים מביתם, גם אם לא שילמו את מלוא שכר הדירה. "נעשה ככל שביכולתנו כדי לסייע לאנשים שסובלים כלכלית ומאוימים ממגפת הקורונה", צייץ קומו בטוויטר.

בבריטניה, הצהיר ראש הממשלה בוריס ג'ונסון כי אין לפנות שוכרים מדירותיהם - בכל סוגי הדיור. בנוסף, הודעה על שורה של כלי סיוע פיננסיים לבעלי הדירות ולשוכרים מעודדת את השוכרים, שלא יכולים לעמוד בתשלומים, לפנות לבעלי הדירות ולבקש דחייה בתשלומים, בכפוף לדחייה שנתנו בנקים למשלמי המשכנתאות. על צעד דומה הצהיר עוד קודם ראש ממשלת קנדה.

ואולם למרות ההצהרות, בשטח ניכרים קשיים שכן בעלי דירות מבקשים את כספם ודוחקים בדיירים לשלם, ואם לא - להתפנות. בתגובה מבקשים השוכרים מהממשלות להוציא תקנות שיקלו גם עליהם. בטורנטו, למשל, יש התארגנות גדולה של שוכרי דירות, שיצאו בקריאה לממשלה שתורה על הקפאת תשלומי שכר הדירה למשך חודשיים.

ברלין מובילה בשיעור השוכרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker