מוכרי דירות יד שנייה מתחילים להישבר

נתוני הלמ"ס על ירידת מחירי הדירות בסוף השנה שעברה אינם משקפים את מה שקורה באמת בענף, אבל הם מרמזים על הפחתה במחיר הממוצע של דירות יד שנייה ■ הסיבה: משפרי דיור המתקשים למכור את דירתם הישנה ונאלצים להתפשר

הדר חורש
הדר חורש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניית דירות
בניית דירותצילום: אייל טואג

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על ירידת מחירי הדירות בסוף השנה שעברה אינם משקפים את מה שקורה באמת בענף, אבל הם מרמזים על הפחתה במחיר הממוצע של דירות מיד שניה. ירידות אלה משקפות את התופעה המתרחבת של משפרי דיור המתקשים למכור את דירתם הישנה ונאלצים להתפשר. ב-2019 הובילו דווקא הדירות מיד שנייה את הטיפוס, וגרמו לעליית ממוצע המחירים בשוק ב-3%, בעוד מחירי הדירות החדשות ירדו בסיכום השנה כולה ב-3%.

לא ברור אם הירידה במחירי הדירות יד שנייה היא אקראית או מגמה הצפויה להחריף ולהשפיע על השוק העצבני. לא מן הנמנע שהשוק ייקלע למשבר בגלל ריבוי משפרי דיור שהתחייבו לרכישת דירה חדשה בטרם מכרו את דירתם הישנה. דירות יד שנייה הן רוב שוק הדירות בישראל, והמשך ירידות המחירים שלהן עשוי לזעזע גם את שוק הדירות החדשות. אבל עדיין לא ברור אם מדובר בנתון אקראי או שינוי מגמה.

נתוני הלמ"ס מתיישבים עם סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שהצביעה השבוע על חולשה במגזר הדירות יד שנייה. הכלכלנית מצאה כי מכירות הדירות במגזר זה הסתכמו בדצמבר ב-6,700 עסקות - ירידה של 5% בהשוואה לדצמבר 2018 ואחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בפלח שוק זה בחודשי דצמבר בעשור האחרון.

משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: מגד גוזני

בתחום מחירי הדירות החדשות, שבו מנסה הממשלה להשפיע ישירות באמצעות סבסוד עמוק במסגרת מחיר למשתכן, בחודשיים האחרונה חלו עליות מחירים, בשיעור של 0.5%, בניגוד למגמה הכללית של מגזר הדירות החדשות ב-2019. מדובר בכישלון צורב במיוחד למדיניות הממשלתית שכן המחצית השנייה של 2019 התאפיינה באפקט שיא של התוכנית: כמחצית (44.5%) מהדירות הן דירות מחיר למשתכן המשווקות בהנחה של 20%-10% ואף יותר ממחירי השוק.

הנתון המשמעותי יותר הוא העלייה המצטברת במחירי הדיורת בשיעור 3% במהלך שנת 2019 כולה. מאז נכנסה הממשלה לתפקידה, והבטחת שר האוצר להוריד את מחירי הדירות ב-20%, עלו המחירים ב-15.5%. השנה, הגיע אפקט תוכנית הסבסוד מחיר למשתכן לשיאו. האפקט היה חזק במיוחד במחצית השנייה של השנה: בתקופה זו נחתמו בפועל חוזי המכירה של הדירות המסובסדות (אף שהדירות שווקו ומחיריהן קובעו במהלך שלוש השנים הקודמות בהן התקיימו המכרזים לקבלנים וההגדלות לרוכשים).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נתוני השיווקים של הקרקעות והקצב הפוחת של הגדלות מחיר למשתכן מלמדים שאפקט הסבסוד צפוי להחלש במהלך השנה קרובה. מתחילת 2020 לא שווקו כמעט קרקעות לתוכנית באזורי הביקוש במרכז הארץ ובערים הגדולות.

פילוח אזורי של המגמה בחודשיים האחרונים של 2019 מגלה שירידות המחירים החדות יחסית היו באזור הצפון והמרכז, בשיעור ממוצע של 0.4%. באזור הדרום, שבו מוצו מאמצי הממשלה להוזלת הדיור, נשמרה יציבות מחירים, בערים הגדולות תל אביב וירושלים היו ירידות המחיר הממוצע בשיעור 0.2%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker